Cześć!
1. Jeśli wyjazd jest zorganizowany (przez firmę, agencję) to ubezpieczenie nie obowiązuje. Należy także zwrócić uwagę, że z ubezpieczenia wykluczone są także ekspedycje.
Pojęcie ekspedycji opisane jest tutaj:
http://www.alpenverein.de/bergsport/exp ... 10355.htmlTłumaczenie akapitu, z powyższego linku, który opisuje czym wg, DAV są ekspedycje:
“Oprócz wielokrotnie powtarzanych i perfekcyjnie przygotowanych wędrówek w dobrze znane Alpy wabią nas również wędrówki i wspinaczki w górach całego świata. Wszystkie działania, które wykraczają poza łatwe wędrówki takie jak np. trekking są na ogół określane jako ekspedycje lub wspinaczkę wysokogórską. Co wyróżnia/charakteryzuje ekspedycje? Wspinaczka powyżej 7000 metrów będzie na przykład zawsze sklasyfikowana jako ekspedycja ponieważ dotyczy terenów trudno dostępnych i w dużej mierze pokrytych lodowcami. Do tego dochodzi mocne osłabienie wydolności organizmu spowodowane niższym ciśnieniem atmosferycznym i mniejszą zawartością tlenu w powietrzu.. Kolejnym czynnikiem jest duże oddalenie od cywilizacji i brakującej w związku z tym infrastruktury takiej jak drogi, szpitale, miejsca noclegowe i inne. Ze względu na te ostatnie czynniki da się wyjazdy w bardzo bezludne płaskie tereny jak na przykład na oba bieguny, Spitsbergen lub Grenlandię zaklasyfikować jako ekspedycje. Nadrzędną cechą wszystkich ekspedycji jest to, że przedsięwzięcie zawiera elementy eksploracji lub elementy o charakterze badawczym, a co najmniej wkraczanie na teren nieznany jak na przykład obszary rzadko uczęszczane.
Dostępną dla wszystkich podstawą pojęcia ekspedycji jest definicja ekspedycji znajdująca się w książce DAV Alpin Lehrplan Band 3 „Hochtouren – Eisklettern“ von Peter Geyer und Andi Dick, BLV-Verlag, München 2001, S. 126-127.”
Jeśli chodzi o wyjazdy poza Europę to radzimy każdorazowo sprawdzić/zapytać się (można za naszym pośrednictwem) czy rejon, w który chcecie się wybrać jest objęty ubezpieczeniem.
"- rozumiem, że jak pojadę w Himalaje z kolegą to ubezpieczenie działa, ale z agencją wyjazd zorganizowany już nie?"
Tak, ale proszę zwrócić uwagę na to co opisałem powyżej.
"- czy pod region Elbrusa kwalifikuje się także Kazbegi i okoliczne szczyty na Kaukazie?"
Tak kwalifikuje się.
2. Nie są to typowe sporty związane z górami - obawiam się, że nie, ale spróbujemy dowiedzieć się więcej na ten temat.
3. Tak zniżko OeAV i DAV są wzajemnie honorowane. Dokładnie to członek DAV może korzystać ze zniżek w schroniskach następujących organizacji górskich:
Deutscher AlpenvereinDAV
Oesterreichischer Alpenverein OeAV
Fédération Francaise des Clubs Alpins et de Montagne FFCAM
Federacion Espanola de Deportes de Montana y Escalanda FEDME
Club Alpino ItalianoCAI
Schweizer Alpen-Club SAC
Alpenverein Südtirol AVS
Federazione Alpinistica Ticinese FAT
Liechtensteiner Alpenverein LAV
Planinska Sveza SloveniJe PZS
Vereinigung des akademischen Alpenclubs der Schweiz VAAC
Zniżki nie dotyczą schronisk organizacji:
Club Alpin Beolge CAB
Groupe Alpin Luxenbourgeois GAL
Nederlandse Klim -en Bergsport Vereniging NKBV
Źródło:
http://www.alpenverein.de/huetten-wege- ... 10630.htmlGouter i Tete Rousse należą do FFCAM także zniżki powinny obowiązywać. Należy zwrócić uwagę, że żeby zniżka obowiązywała należy mieć ze sobą aktualną legitymację członkowską - w razie potrzeby okazać ją i wskazać na logo ze słowami: "GEGENRECHT-RÈCIPROCITE`".
4. Zimą planowany jest wyjazd narciarski, ale nie skiturowy. Wyjazdy skiturowe są na razie w fazie projektowej.
5. Deklarację lepiej złożyć w grudniu gdyż czas oczekiwania na legitymację wynosi do kilku tygodnie (legitymacje są do naz wysyłane z Salzgitter w Niemczech gdzie jest główna siedziba Sekcji Katowickiej).
Tak więc prawie wszystko jasne czekam jeszcze na informację o windsurfingu/kitesurfingu.