Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:42 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lut 28, 2023 7:59 am 
Marzy mi się ten szlak - Orla Perć. Stąd parę pytań, czy dla "początkującego" turysty tatrzańskiego jest to możliwe? Czy lepiej zostawić to na kiedyś indziej? W jaki sprzęt się wyposażyć, jakie najlepiej buty? Czy jest możliwe wynajęcie przewodnika, który pójdzie ze mną? Mam dość dobrą kondycję jeśli chodzi o górskie wędrówki, natomiast w Tatrach nie bywam zbyt często.


Góra
  
 
PostNapisane: Wt lut 28, 2023 9:26 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Na pewno jest to możliwe od początkującego turysty, ale rozsądnie jest stopniować trudności jeśli chodzi o szlaki w Tatrach. Jeśli masz wątpliwości jak zareagujesz na trudności i ekspozycję to pójdź najpierw np. na Szpiglasowy, Kościelec, Zawrat, Świnicę czy Rysy.
Sprzęt? Teraz to bym powiedział, że najważniejszy jest kask. Na OP bywa dużo ludzi, są miejsca gdzie ktoś może strącić Ci na głowę kamienie.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 28, 2023 8:21 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Potwierdzam, przejście Orlej Perci jest możliwe dla początkującego tatrzańskiego turysty.
To jednak długa trasa "na raz" trzeba do niej dojść, a potem (logiczne :roll: ) zejść.
Oprócz wymagań kondycyjnych są tam miejsca "lufiaste", gdzie lęk wysokości może się objawić.
Dlatego pochodzenie po zaproponowanych (nieco) łatwiejszych miejscach ma sens, zdecydowanie.
Można ten odcinek podzielić na kilka dni, bazując np. w Murowańcu albo w Piątce.
Można też iść z wynajętym przewodnikiem (ale to chyba przejście "na raz").
Ten szlak jest takim "niedźwiedzim mięsem" dla wielu osób, więc potrafi być tłoczno.
Mogą być kolejki do podejść, gdzie są łańcuchy, no i do "legendarnej" drabinki (przejść to jedno, ale jeszcze trzeba się "ofocić"...).
Aby mieć szansę na uniknięcie tłoku, warto wyjść o świcie (albo nawet przed).
Oczywiście, powyższe założenia mają sens przy przyzwoitej pogodzie (sucha skała!).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr mar 01, 2023 10:24 am 
Nowy

Dołączył(a): Śr lis 23, 2022 7:57 am
Posty: 6
Dla początkującego? No nie bardzo. Zdarzaja sie, co prawda, osoby, ktore maja wrodzony talent do gor i od razu ida na zywiol i dobrze sobie radza, ale jesli okaze sie, ze do nich nie nalezysz, to moze byc nieciekawie. Ja przeszlam OP, majac juz doswiadczenie (z trudniejszych rzeczy m.in. Rysy latem i zimą, Mieguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem latem) a mnie przerosła (choc ostatecznie ją przeszłam). Raz zawisłam nad przepaścią tak, że łzy mi już szły do oczu. Tak więc nie polecam. A! I nie słuchaj gadania osob, które ją bagatelizują (choc na tej grupie chyba takich nie ma). Bo to, ze ktoś odbierze ją jako łatwą wręcz (są takie osoby), nie znaczy że tak będzie z tobą.
Jeśli chodzi o samo wyposażenie, zerknij sobie na stronę https://aktywnyturysta.pl/ona Znajdziesz tutaj spory wybór odzieży w góry..


Ostatnio edytowano Cz mar 09, 2023 11:13 am przez annalina, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn mar 06, 2023 10:52 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Junta napisał(a):
Marzy mi się ten szlak - Orla Perć
W Tatrach jest sporo martwych marzycieli i żałosnych żywych, zajmujących miejsce.
Junta napisał(a):
Czy lepiej zostawić to na kiedyś indziej?
Zostaw na kiedyś indziej. Jak dojrzejesz. Chyba, że nie masz czasu. Większość dzisiejszych "turystów" nie ma czasu. Po co im Tatry. Wystarczy Orla Perć i Rysy.
Zostaw to na później. Albo lepiej, postanów po męsku, że nigdy tam nie pójdziesz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 07, 2023 5:07 am 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
Junta napisał(a):
Marzy mi się ten szlak - Orla Perć. Stąd parę pytań, czy dla "początkującego" turysty tatrzańskiego jest to możliwe? Czy lepiej zostawić to na kiedyś indziej? W jaki sprzęt się wyposażyć, jakie najlepiej buty? Czy jest możliwe wynajęcie przewodnika, który pójdzie ze mną? Mam dość dobrą kondycję jeśli chodzi o górskie wędrówki, natomiast w Tatrach nie bywam zbyt często.
Tak możesz wynająć przewodnika jeśli poprawi ci to samopoczucie za pierwszym razem. Wada tego pomysłu jest taka że niekoniecznie możesz trafić na dobra pogodę bo przecież umawiasz się wcześniejNajlepiej wziąć nocleg w Murowańcu ostatnio były jeszcze miejsca na sierpień i robić szlak odcinkami. A przynajmniej podzielić na pół. Polecam sierpień poza weekendowo. Buty wygodne Scarpa np. Kask bo obecnie chodzi tam tłum ludzi i można oberwać kamieniem. Przed Orlą zrób sobie trasę Zawrat Świnica a będziesz wiedzial z czym mniej więcej będziesz musiał się zmierzyć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 10, 2023 2:25 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Pancernik napisał(a):
niedźwiedzim mięsem

Żeglujesz czy poganiasz? ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 10, 2023 9:38 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
leppy napisał(a):
Pancernik napisał(a):
niedźwiedzim mięsem

Żeglujesz czy poganiasz? ;)


Ani jedno, ani drugie.
Choć psy bardzo lubię (nie jako "mięso" ;)), a na rejs pierwszy raz w życiu wybieram się pod koniec maja (https://www.youtube.com/watch?v=mh8ZqQS1EPM).
Jestem po prostu człowiekiem "w latach", który odebrał przyzwoite wykształcenie, i na dodatek za młodu sporo czytał. No i Jack, to niekoniecznie musi być zaraz "Daniels" :mrgreen: .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 23, 2023 3:12 pm 
Swój

Dołączył(a): Cz maja 19, 2022 8:52 am
Posty: 32
Miałem iść na Orlą w tym roku, ale koniec końców wszedłem na Kasprowy. Nie czułem się coś na siłach w tym roku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL