Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:51 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz paź 20, 2022 1:20 pm 
Ogólnie miejsca musisz rezerwować rok na przód. Przynajmniej w MO i Pięciu Stawach.
Zawsze robiłam listę, teraz już pamiętam co zabrać. Kubek termiczny i butelka z filtrem to moje must have. Na śniadanie nosiłam jedzienie, więc też jakiś nożyk, herbata i kawa, jeśli owsianka, to łyżeczka. To ratowało mnie od głodu rano, a wychodziłam często o 5.00. Jak nocuję którąś noc w Murowańcu czy Piątce, to biorę mało rzeczy, bo tam sobie je piorę. Chodzę z plecakiem między schroniskami średnio do 4 noclegów. Mam plecak 45 litrów i robię tak, żeby na luzie się zmieścić. Więcej staram się już nie targać
Jak chcesz przykładowa listę, to podaj maila i Ci wyślę.
Z Murowańca nie odzyskasz zadatku. Możesz próbować odstąpić na FB. W Pięciu Stawach możesz przesunąć rezerwacje jeden raz lub zrezygnować do trzech tyg i zwrócą kasę


Ostatnio edytowano So lis 05, 2022 10:46 am przez Karpatiak, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
PostNapisane: Cz paź 20, 2022 5:34 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Planowanie noclegów i tras rok naprzód - cóż... jest ryzyko, jest zabawa :wink: .
Od lat tak robię, ale - przyznaję - nie opieram tygodniowego wyjazdu w Tatry na schroniskach.
Przede wszystkim z... lenistwa. A może to bardziej PESEL? Nie chce mi się targać dobytku na plecach.
Nie zawsze fajnym przeżyciem jest też nocleg w większym, nie zawsze domytym, nie zawsze trzeźwym, gronie.
Lubię, kiedy już jestem na dole, wziąć prysznic, zjeść coś smacznego i spokojnie (choć czasem krótko) się wyspać.
Ale, planując coroczny "mój" tydzień w Tatrach, muszę zakładać, że "jakaś" pogoda będzie. W tym roku np. musiałem określić precyzyjnie nocleg w "Terince", chcąc tam dojść, wejść na Czerwoną Ławkę i wrócić na nocleg, żeby następnego ranka przejść przez Lodową Przełęcz. Podobnie, gdy chciałem z Chaty przy Zielonym wyjść na Jagnięcy Szczyt. Udało się, choć zawsze miewam "plan B".
Ale kiedyś, jeszcze z synem, zamiast z Morskiego Oka (gdzie nocleg był zaklepany ho-ho, a może i wcześniej...) skoro świt ruszyć na Rysy, stuliliśmy ogony i w ulewie zeszliśmy do Palenicy.
Zadziałał wtedy "plan B", przejechaliśmy do Popradskiego Plesa (tam mieliśmy nocleg kolejny) i następnego ranka od d...słowackiej strony weszliśmy na Rysy i tam też zeszliśmy.
Plecak noszę (już teraz) zazwyczaj 30 litrów (plus ;)), jedyną, całkowicie zbędną rzeczą, jaką zabieram do schroniska na nocleg jest... książka :). I z wygodnictwa korzystam z dobrodziejstwa jadłodajni schroniskowych, no chyba, że zamierzam wystartować naprawdę wcześnie, więc prowiantowo noszę tylko batony.
A, co do terminów i pogody - zazwyczaj wybieram się w Tatry w okolicach 5-10 września, i z reguły bywało nieźle. Czasem, oczywiście, padało, i to porządnie, czasem zasuwał halny... To też, niestety, dokłada różnych ciuchów, które trzeba wziąć i targać. Ale, po latach prób i błędów, już teraz wiem, co brać :). Czego wszystkim życzę...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 03, 2022 10:30 am 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
strangi napisał(a):
o ile jeszcze nie jest za późno

Jak pytałam babkę w Morskim Oku w sierpniu to mówiła, że rezerwacje na kolejny rok otwierają dokładnie rok wcześniej.
z Pięcioma Stawami jest jeszcze gorzej.
strangi napisał(a):
Jak to zaplanować żeby nie być stratną?

Po to są rezerwacje żeby schroniska nie były stratne a nie turyści ;)
Jest strona na fb dotycząca handlu niechcianymi rezerwacjami, ale jak się pogoda zepsuje to takich chętnych będzie więcej więc nie ma pewności czy nie stracisz.
strangi napisał(a):
Jak to nosić wszystko, żeby się nie przeciążyć? No chyba, że wziąźć tylko to co totalnie niezbędne?

No tak... Pościel masz w schronisku, ciuchy szybkoschnące. Jedzenie na miejscu. Jakbyś planowała jednak przejść przez Zakopane to jest pralnia z suszarnią - sprawdzone działa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 03, 2022 11:26 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Cytuj:
1. Rezerwując nocleg w schronisku teraz nie wiem jaka będzie pogoda za rok, co jeśli trafię na ulewny tydzień i będę musiała odwołać wyjazd? Jak to zaplanować żeby nie być stratną? Czy można później bezproblemowo zrezygnować z rezerwacji (bez kosztów)?

Po Tatrach można chodzić nawet w czasie ulewy. Bez przesady. Tak jak wszędzie na świecie - rezygnację z rezerwacji można zrealizować z pewnym wyprzedzeniem. Dowiedz się w schroniskach - jaki to termin.

strangi napisał(a):
2. Śpiąć w górskim schronisku, a nie Zakopiańskim hotelu pewnie będę musiała mieć stale bagaż przy sobie. Jak to nosić wszystko, żeby się nie przeciążyć? No chyba, że wziąść tylko to co totalnie niezbędne?


Może zaplanuj po dwa noclegi w jednym schronisku? Przychodzisz na spokojnie, masz luz w wędrówkach. Targanie wora transportowego przez Orlą to taka wątpliwa bardziej przyjemność...

strangi napisał(a):
3. O której otwierane są takie schroniska, by np. można jak najwcześniej wyjść na szlak?


Do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Wyjść ze schroniska możesz praktycznie o każdej porze...


pozdro
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Ostatnio edytowano Pt lis 04, 2022 11:52 am przez gb, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 03, 2022 12:26 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
gb napisał(a):
Po Tatrach można chodzić nawet w czasie ulewy.


No można oczywiście, ale sam musisz przyznać, że chodzenie przez tydzień w takich warunkach i deszczu może być średnio pożądane jeśli można zmienić termin na inny.

Obrazek

Szczególnie jak się zaczyna przygodę z górami.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 03, 2022 2:10 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Użytkowniczka (Strangi) ostatni raz zajrzała na forum zaraz po napisaniu swojego posta.

A tak wogóle to ja bym raczej zniechęcał niż zachęcał :D
Chyba, że ożywimy ideę Zaruskiego i przegonimy przez Tatry cały naród, by nabrał hartu ducha.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 03, 2022 2:30 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
Możesz mieć rację, aczkolwiek nie musi się logować żeby to czytać ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 03, 2022 2:37 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Na pewno masz rację :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 04, 2022 11:50 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
WILCZYCA napisał(a):
gb napisał(a):
Po Tatrach można chodzić nawet w czasie ulewy.


No można oczywiście, ale sam musisz przyznać, że chodzenie przez tydzień w takich warunkach i deszczu może być średnio pożądane jeśli można zmienić termin na inny.

Obrazek

Szczególnie jak się zaczyna przygodę z górami.

To już naprawdę kwestia gustu i możliwości. :)

pozdro
gb 8)
ps.
Trzeba było wyraźnie zaznaczyć, że chcesz chodzić po górach wyłącznie przy ładnej pogodzie... :)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 01, 2022 12:40 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
gb napisał(a):
Tak wszędzie na świecie - rezygnację z rezerwacji można zrealizować z pewnym wyprzedzeniem. Dowiedz się w schroniskach - jaki to termin.

No właśnie nie można i trochę mnie to zastanawia w kontekście przepisów (choć nawet nie wiem jakich, trzeba by to sprawdzić). Otóż schroniska tatrzańskie, oprócz tych mniej obleganych w T. Zachodnich, wymagaj do rezerwacji zaliczek, ale tych zaliczek w żadnej sytuacji i w żadnym terminie nie zwracają ... Oczywiście jest chyba nawet taki zapis na stronie, tylko się zastanawiam, na ile jest to uczciwe. Bo rezerwację, owszem, można odwołać, ale zwrot zaliczki nie jest możliwy, nawet, jaśki odwoła się miesiąc wcześniej. Stąd ten handel rezerwacjami na FB.
Ale w schroniskach tatrzańskich jest sporo ciekawostek, np. opłata klimatyczna, której nie można uiścić kartą - obowiązkowo gotówką, i która ląduje w jakiejś kopercie trzymanej pod ladą. Znajomy twierdzi, że to jakieś myto ;).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL