Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest So kwi 27, 2024 9:26 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 373 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lip 20, 2023 9:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11085
Lokalizacja: Poznań
anke napisał(a):
Nie zwróciliście natomiast uwagi na enigmatycznie brzmiący punkt AV/Generali, zdecydowanie wymagający doprecyzowania:
Cytuj:
Ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje:
- leczenia zachorowań, które wystąpiły przed podjęciem podróży;
Bo to nie budzi u mnie obaw. Rozumiem to jako kontynuacje leczenia za granicą na koszt ubezpieczyciela. I tego chcą unikać takimi zapisami. Np. gość ma dializy. Jedzie do Niemiec i te dializy chce kontynuować na koszt ubezpieczyciela.
Niestety trzeba czytać owu. Choć są pisane mało zrozumiałym językiem. A ubezpieczalnia jest głownie po to aby zarabiać a nie aby pomagać. Dlatego zabezpieczają się jak mogą aby czasem klient nie wydymał ich.

W zeszłym roku na podstawie zdarzeń z kosztami akcji śmigłowca na Słowacji, czy kosztów pobytu w szpitalach, czy kosztów transportu medycznego do kraju ustaliłem sobie min. kwotę ubezpieczenia w krajach Europy na 200 tys. W tym roku jest wszystko droższe więc może to zwiększę. Oczywiście plusem ubezpieczenia jest fakt gdy koszty akcji ratowniczej są bez limitu. Natomiast koszty poza UE mogą być o wiele wyższe. Pamiętam sprawę gdy ubezpieczenie nie starczyło ma koszty szpitala i transportu do kraju gdzieś z Kaukazu.

I jeszcze jedna rzecz. Opcja z chorobą przewlekłą. Zaznaczysz - stawka o połowę w górę. W uwu definicja choroby przewlekłej dość ogólnikowa. A wielu ludzi leczy się na coś już stale. I jest problem. Zaznaczyć czy nie.
Tak samo ze sportami wysokiego ryzyka. Też nie ma dokładnych definicji. Np. kolarstwo górskie. Co to oznacza? Jazdę w górach łatwą ścieżką czy downhill po korzeniach i skałach?

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 20, 2023 10:36 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1494
Lokalizacja: W-wa
tomek.l napisał(a):
I jeszcze jedna rzecz. Opcja z chorobą przewlekłą. Zaznaczysz - stawka o połowę w górę. ?
Twoja uwaga o stawce uzmysłowiła mi, że mój tekst (kursywą poniżej), który zamieściłam wcześniej, jest/może być błędny.
Ubezpieczenie obejmuje leczenie udaru i zawału (jako "ostrych ataków lub napadów") w przypadku osób, które już leczą się na choroby wywołujące udary i zawały. A skoro obejmuje udary u przewlekle chorych, to tym bardziej powinno obejmować także ludzi "zdrowych", dla których ten udar jest niespodzianką

Wykluczenie poniższe trzeba brać dosłownie i nie kombinować:
Cytuj:
Ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje:
- leczenia chorób przewlekłych, z wyjątkiem ich skutków w postaci ostrych ataków lub napadów;

WILCZYCA napisał(a):
Ja to rozumiem tak jak Tomek - że to załatwia sprawę - bo taki zawał jest zaostrzeniem choroby przewlekłej.

Kluczem jest słowo: przewlekła.
Zawał-niespodzianka u "zdrowego" człowieka nie odpowiada moim zdaniem kategorii choroba przewlekła.

Na tym zakończę dyletanckie rozważania o ubezpieczeniach.

Pytanie - co z udarami niespodziankami u "zdrowych" osób pozostaje w przypadku ubezpieczenia AV bez odpowiedzi.

Na stronie Alpenverein PL piszą:
Agencja ubezpieczeniowa KNOX odpowiada na wszystkie pytania związane z ubezpieczeniem:

KNOX Versicherungsmanagement GmbH
Resselstraße 33
A-6020 Innsbruck
http://www.knox.co.at
Tel. +43 512 238300-30
Fax +43 512 238300-15
E-mail: av-service@knox.co.at
Godziny otwarcia:
pon. do czw. 08:00 do 16:30
pt. 08:00 do 12:30

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lip 21, 2023 10:05 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Bardzo dobrze, że temat ochrony ubezpieczeniowej przestaje być pomijany przy - powiedzmy szeroko - wycieczkach górskich.
Ubezpieczenie AV jest obsługiwane przez Generali Austria, stąd oni zastrzegają, że jedynie tekst OWU w języku niemieckim jest wiążący. Otwartym pozostaje pytanie, jak podszedłby do tego sąd (polski?) w przypadku sporu...
Rozumiem, że to jest jednak kwestia drugorzędna, kluczowe jest sprawne i skuteczne udzielenie pomocy w górach, a potem pokrycie kosztów tego działania przez ubezpieczyciela.
W zasadzie każdy zakład ubezpieczeń oddaje na zewnątrz działalność centrum alarmowego, ważnym więc jest, aby dzwonić "w razie W" trafić na kompetentnego operatora.
Coraz więcej zakładów ubezpieczeń oferuje coraz lepsze warunki ochrony, mam tu na myśli zakłady polskie (tzn. posiadające zezwolenie KNF na działalność w Polsce), nie ze względu na swą naturalną dobroć, lecz dociekliwość klientów właśnie.
Kluczowe jest czytanie ze zrozumieniem zapisów OWU, w szczególności wyłączeń ochrony. W AV jest także (jak u wielu innych) zastrzeżenie, że pokrywają koszty akcji ratowniczej, jeśli poszkodowany najpierw zadzwoni do ich centrum alarmowego, a nie do jakichś HZS czy TOPR-ów...
AV to ubezpieczenie specjalistyczne, adresowane do ludzi, którzy sporo chodzą po górach i korzystają też ze zniżek w niektórych schroniskach. Można zainteresować się "ogólnorozwojowym" ubezpieczeniem podróżnym, jednak z rozszerzeniem zakresu ochrony o aktywności "ekstremalne" i ich definicje (tu często inwencja autorów budzi cichy jęk...), dokładnie analizując np. aktywność pozaszlakową.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lip 21, 2023 11:49 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11085
Lokalizacja: Poznań
Ktoś robił porównanie alpenverein z bezpiecznym powrotem pzu?
https://pza.iexpert.pl/wn?command=S9510_2015

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lip 21, 2023 1:11 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1494
Lokalizacja: W-wa
Cytuj:
Moja decyzja: dopłacam do Alpenverein, żeby podwyższyć kwotę ubezpieczenia.

Napiszę, bo umordowałam się z płatnością za https://www.alpenverein.pl/ubezpieczeni ... czenia#top
Prawdopodobnie szkodnikiem była kreseczka/łącznik po 102 w numerze AV. Wpisując numer, zamiast łącznika trzeba wstawić spację - w tym momencie system sam proponuje swoją kreseczkę.

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Ostatnio edytowano Śr lip 26, 2023 9:36 pm przez anke, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lip 21, 2023 1:34 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
Pancernik napisał(a):
W AV jest także (jak u wielu innych) zastrzeżenie, że pokrywają koszty akcji ratowniczej, jeśli poszkodowany najpierw zadzwoni do ich centrum alarmowego, a nie do jakichś HZS czy TOPR-ów...


:shock:

Ale przecież to jest często nierealne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 24, 2023 9:07 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
WILCZYCA napisał(a):
Pancernik napisał(a):
W AV jest także (jak u wielu innych) zastrzeżenie, że pokrywają koszty akcji ratowniczej, jeśli poszkodowany najpierw zadzwoni do ich centrum alarmowego, a nie do jakichś HZS czy TOPR-ów...


:shock:

Ale przecież to jest często nierealne.


Sorka, tak było kiedyś, dawno nie sprawdzałem :oops: .
Teraz na szybko znalazłem jedynie, że ograniczenia ochrony (kwotowe) są przy transporcie poszkodowanego do kraju, transporcie zwłok oraz leczeniu za granicą, jeśli się nie skontaktuje się uprzednio z AV.
PRZY AKCJI RATOWNICZEJ TEGO WYMOGU/OGRANICZENIA NIE MA.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 24, 2023 11:21 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1499
Z tego co dotychczas zauważyłem, to w powszechnej świadomości ubezpieczenie w ramach OEAV funkcjonuje jako takie, w którym w razie zdarzenia szkodowego ubezpieczyciel nie próbuje się wykpić popisując się mniej lub bardziej oryginalną interpretacją poszczególnych postanowień OWU, tylko rzetelnie pokrywa koszty związane z tym zdarzeniem. Stąd głównie renoma tego ubezpieczenia.

I faktycznie, ja znam jedynie właśnie takie sytuacje (choć to oczywiście jedynie dowody anegdotyczne). Dość głośny przypadek był np. parę lat temu na Widłach, gdzie koszty ratownicze jednego ze wspinaczy (którym był zresztą tutejszy forumowicz - hail) zostały przez ubezpieczyciela w ramach OEAV pokryte bez szemrania, podczas gdy ubezpieczyciel jego partnerki próbował wykręcić się sianem.

Ale może ktoś ma jakieś negatywne doświadczenia?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 24, 2023 11:51 am 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
Wyłączenia odpowiedzialności
1. Generali nie ponosi odpowiedzialności za następstwa nieszczęśliwych wypadków powstałe w wyniku:
1) świadomego samookaleczenia albo okaleczenia na własną prośbę albo próby samobójczej albo samobójstwa Ubezpieczonego, niezależnie
od stanu poczytalności;
2) poddania się przez Ubezpieczonego leczeniu i zabiegom o charakterze medycznym, chyba że przeprowadzenie ich było związane
z leczeniem następstw nieszczęśliwego wypadku i zostało zlecone przez lekarza;
3) zabiegów albo leczenia metodami niekonwencjonalnymi;
4) zabiegów albo leczenia nieuznanego w sposób naukowy i medyczny;
5) zatrucia substancjami stałymi albo płynnymi, które wniknęły do organizmu drogą oddechową, pokarmową albo przez skórę;
6) skażeń, promieniowania radioaktywnego i jonizującego;
7) choroby zawodowej oraz innych chorób, nawet występujących nagle albo ujawniających się po zajściu nieszczęśliwego wypadku;
8) wszelkich chorób somatycznych (np. zawał serca, udar mózgu, wylew krwi do mózgu);

itd.

2) w przypadku gdy na wezwanie Generali, w każdym momencie trwania ochrony ubezpieczeniowej, Ubezpieczający nie udzieli niezwłocznie
informacji na temat podróży zagranicznej osoby, o którą zapytuje Generali, zgodnie z § 7 ust. 2

Alpenveiren to klub korzystający z Generali. Czy oni mają jakąś odrębną umowę?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 24, 2023 11:58 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
WILCZYCA napisał(a):
Alpenverein to klub korzystający z Generali. Czy oni mają jakąś odrębną umowę?

Oczywiście. Ubezpieczenie AV ma niewiele wspólnego z "ogólnorozwojowym" ubezpieczeniem NNW w Generali.
Tutaj podstawowe informacje po polsku: https://oeav-pub.s3.eu-central-1.amazon ... e8a80e.pdf, więcej szczegółów w necie, nie będę robić "prodaktplejsmętu"...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 26, 2023 10:18 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11085
Lokalizacja: Poznań
WILCZYCA napisał(a):
Wyłączenia odpowiedzialności
Zauważ jakiego ubezpieczenia dotyczą te wyłączenia
Cytuj:
Wyłączenia odpowiedzialności w ramach NNW

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 26, 2023 4:44 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
Edit: Można przyjąć, że ubezpieczonym (przynajmniej w wersji z czeskim pośrednikiem) jest się po 3 dniach od wysłania przelewu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 26, 2023 9:42 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1494
Lokalizacja: W-wa
Napiszę poniższe, bo umordowałam się płacąc za Rozszerzenie ubezpieczenia - Alpenverein Premium-Einzelreiseschutz.
Prawdopodobnie szkodnikiem była wstawiana przez mnie kreseczka/łącznik po 102 w numerze AV.
Okazało się, że wpisując numer, trzeba wstawić spację zamiast łącznika - a wtedy system proponuje swoją kreseczkę.

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 373 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL