Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pn maja 13, 2024 5:12 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn sty 15, 2007 7:37 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt paź 03, 2006 7:52 pm
Posty: 6
Witam.Był ktoś może z szanownych forumowiczów w owych górach?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 20, 2007 1:16 pm 
Swój

Dołączył(a): So sty 20, 2007 1:10 pm
Posty: 44
Lokalizacja: wrocław/domaszków
jeżeli chodzi ci o góry czarna góra i okolice to tak bo z tych okolic pochodzę :D

_________________
Każdy ma swoją szczęśliwą gwiazdę wystarczy spojrzeć w niebo!!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 20, 2007 1:24 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 07, 2007 11:54 pm
Posty: 67
Lokalizacja: Wałbrzych
A mi sie wydaje ze Halnemy chodzi jednak o gory lezace w niedawno powstalym panstwie, po rozpadzie Serbii & Czarnogory :-)

_________________
"Wpatrzony w szczyty gór trwałem...."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 20, 2007 4:55 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 24, 2004 11:52 am
Posty: 98
Lokalizacja: Kraków
tak czy siak czarnych "hor" w Europie dostatek...
a co do Czarnogóry i ichniejszych gór to ponoć bardzo podobne jak w Albanii (bo i blisko), z tym, że jednak mimo wszystko bezpieczniej. Ale nie byłem, to tylko zasłyszane.

_________________
Tylko milczenie jest właściwym językiem w obcowaniu z nimi. Tylko w ciszy słyszy się ich głos.
Czasami


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 21, 2007 11:57 am 
Swój

Dołączył(a): So sty 20, 2007 1:10 pm
Posty: 44
Lokalizacja: wrocław/domaszków
no tak tak też mi się zdaję bo kto by nie był na czarnej górze w kotlinie kłodzkiej :mrgreen: :!:

_________________
Każdy ma swoją szczęśliwą gwiazdę wystarczy spojrzeć w niebo!!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 21, 2007 8:30 pm 
Nowy

Dołączył(a): N sty 21, 2007 8:16 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Płock
Witam,
Byłem w Czarnogórze w sierpniu 2005, złaziłem dość dokładnie Durmitor i Komovi, na Prokletije zabrakło czasu.
Piękny kraj, piękne góry...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 22, 2007 6:27 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt paź 03, 2006 7:52 pm
Posty: 6
OTOTo no wiec kilka pytan:)
1.Startowales z Zabljaka (Durmitor)?Czy wlasny namiocik?(gdzie?)
2.Da sie robic trasy jednodniowe z Zabljaka? (Bobotov itp)
3.Planuje sie wybrac wlasnym samochodem,ale jak sytuacja z komunikacja ichniejsza?
4.Jechales w ciemno ,czy miales zalatwiony nocleg?
5.W ktorym miesiacu byles?Jaki sprzet potrzebny (uprzaz,raki) ?(Durmitor)
6.Jakie ceny (kwatera,jedzenie)?
7.Ktora droga jechales z Polski,i czy ja polecasz?
8.Co radzisz zabrac z Polski,czego na miejscu moze brakowac?
Na pewno cos mi sie jeszcze przypomni:),opowiedz szerzej jak tam bylo:)
Byles na wybrzezu?:)[/list]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 23, 2007 4:57 pm 
Nowy

Dołączył(a): N sty 21, 2007 8:16 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Płock
Witam,
ad1) Kwaterowaliśmy w Zabljaku, 5 euro za dwójkę w prywatnym domku, kawałek dalej w stronę Crnego jez. w Ivan Do jest pole namiotowe(3euro od osoby o ile pamiętam) widziałem biwaki w samych górach(rejon Lokvice) no i jest jedno schronisko(warunki raczej spartańskie, cena jak w kwaterze)
ad2) Dać to się da, bo zrobiłem, ale to niezły maraton był: Zabljak-->Crne jez.-->Ledena Pecina-->Bezimeni vrh-->Bobotow kuk-->Lokvice-->Crne jez.-->Zabljak(10 godz.), na Prutasa to lepiej od strony drogi Zabljak--Trsa(dość paskudna szutrówka)
ad3) Własny samochód to najlepsze rozwiązanie( my nie mieliśmy :) ), komunikacja jest i działa, w rejonie Zabljaka operują też prywatne busy, my najczęściej łapaliśmy stopa(w górach bez problemu, jak coś jedzie to zabierze)
ad4) w ciemno( ale namiot mieliśmy, przydał się w Komovi)
ad5) druga połowa sierpnia, śnieg i lód był tylko w Ledenej Pecinie :) żadnego szpeju nie braliśmy
ad6) ceny zbliżone do naszych, o kwaterze już wspomniałem, nad morzem podobnie płaciliśmy za noclegi: Ulcinj, Kotor, Herceg Novi, nocleg na plaży w Barze gratis :)
ad7) jechaliśmy autobusem Warszawa - Dubrovnik, potem do Trebinje w Bośni, dalej do Niksic i do Zabljaka busem, trasa ciekawa ale męcząca, polecam własny samochód
ad8) nic mi nie przychodzi do głowy, w sklepach wszystko jest, tylko gdzieś na odludziu czasem ciężko ten sklep znależć

Jak było? świetnie, jak to na wakacjach :) w górach wspaniale, tubylcy przyjaźni, widoki odlotowe, turystów mało, naprawde polecam.
Nad morzem to już bardziej kurortowo, nie moje klimaty, ale Velika plaza to fajne miejsce. Z takiego wyjazdu wrażeń zostaje tyle, że długo by pisać, lepiej pytaj, odpowiem w miarę możliwości,

pzdr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 23, 2007 5:03 pm 
Nowy

Dołączył(a): N sty 21, 2007 8:16 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Płock
jeszcze a propo punktu pierwszego to uściślę , że 5 eurasów od osoby w dwójce


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 23, 2007 6:38 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt paź 03, 2006 7:52 pm
Posty: 6
hi
1,A pamietasz moze czy przy schronisku da sie rozbic legalnie namiot?Bo z tego co wiem filance u nich sa dosc czujni:)
2,Ile mniej wiecej przeznaczyc czasu aby dosc dobrze przejsc Durmitor?Wystarczy 7-8dni?
3,Po jakiemu da sie dogadac z tubylcami?
4,Mozesz ocenic skale trudnosci szlakow?
5,Z jakich map korzystaliscie?Kompas byl wam potrzebny czy szlaki dobrze oznakowane?
6,Robiliscie cos pozaszlakowo:)?
7,Jakie potrawa regionalne polecasz (oprocz rakiji),a co odradzasz:) ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 24, 2007 7:18 pm 
Nowy

Dołączył(a): N sty 21, 2007 8:16 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Płock
Hej,

ad1) Trza by pogadać z chatarem(raczej sympatyczny gość), nie widziałem w tym rejonie namiotów, filanców przez 6dni łażenia nie spotkałem
ad2) 8 dni będzie idealnie, nam właśnie tych dwóch dni zabrakło do pełni szczęścia
ad3) Z młodymi po angielsku, ze starszymi językiem słowiańsko-machanym :) niektórzy twierdzą, że serbsko-chorwacki jest bardzo podobny do naszego, ale w praktyce to ciężko załapać co oni mówią
ad4) Trudności podobnie jak w tatrach, jest kilka efektownych ekspozycji, szczególnie na szlaku na Mali Meded i chwilami Bobotov, pamiętam też fajne przejście z przełęczy pod Savin Kukiem w kierunku Vrh Stjemena(słabo oznakowane, ale warto, po drodze kilkanaście metrów wspinu bez asekuracji). Szlak na Bezimeni Vrh był uciążliwy z powodu osuwających się kamieni. Jest trochę stromych trawiastych stoków, schodzenie nimi po deszczu nie należało do przyjemności, po za tym raczej szlaki dla każdego.
ad5) Mieliśmy przewodnik z Bezdroży(nie ma go już w ofercie, widzę że jest jakiś inny) Durmitor był tam opisany dosyć dokładnie i była niezła mapka szlaków, jakieś mapki z netu pościągane też miałem. Można kupić mapę w Zabljaku, nam wystarczyło to co wzięliśmy. Większość szlaków oznakowana prawidłowo, zdarzyło się raz czy dwa małe błądzenie, ale to normalka.Wszystkie szlaki znakowane są takim samym biało-czerwonym kółeczkiem.
ad6) Nie, nawet na znakowane zabrakło czasu :(
ad7) Tu mnie zagiąłeś :) Jedliśmy raz w Zabljaku coś ciekawego: jakieś mięso zapiekane w cieście, niezłe, ale nazwy nie zanotowałem :( Na wybrzeżu zaryzykowaliśmy w smażalni rybnej polecaną przez kelnera specjalność zakładu, dostaliśmy stertę dziwnych rybek różnych gatunków, do tego kilka małży, wszystko razem zasypane wodorostami. Z tego dania wodorosty były najlepsze... Wyjazd był niskobudżetowy, także po restauracjach się nie włóczyliśmy, obok piwa dla bezpieczeństwa braliśmy przeważnie pizzę :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 24, 2007 8:53 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt paź 03, 2006 7:52 pm
Posty: 6
Dzieki serdeczne za odpowiedzi:),jakby mi sie cos jescze przypomnialo to bede dalej Cie meczyl:) A moze wymienimy sie nr gg?bo czasami w jednej chwili mam jeszcze jakies pytanko a pozniej zapominam:( pozdrawiam:) AAA jeszcze jedno o Albanii nie mysleliscie?nie byliscie?:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 25, 2007 8:47 pm 
Nowy

Dołączył(a): N sty 21, 2007 8:16 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Płock
Witam,
GG 6614535, nie wiem czy już widziałeś od jakiegoś czasu działa forum poświęcone Serbii i Czarnogórze http://www.softlakecity.com/forum/ na pewno jest sporo aktualnych informacji, Albania była w planach, ale na rok następny(2006) razem z Macedonią, niestety niewypaliło.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 25, 2007 10:37 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt paź 03, 2006 7:52 pm
Posty: 6
OK dzieki za gg,a forum już znałem ,ale to młode forum i na razie jest tam mało informacji.pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 26, 2007 11:32 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr lut 15, 2006 10:15 pm
Posty: 175
Lokalizacja: Ruda Śląska
nelah napisał(a):
nie wiem czy już widziałeś od jakiegoś czasu działa forum poświęcone Serbii i Czarnogórze http://www.softlakecity.com/forum/ na pewno jest sporo aktualnych informacji

Przy okazji i ja skorzystam. Dzięki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: odp
PostNapisane: N cze 20, 2010 11:07 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 21, 2009 10:11 am
Posty: 323
Czy ktoś wie jak jest z oznaczeniami czy takowe są, czy można w Polsce kupić jakieś mapy pasm?

_________________
Filmy Górskie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 20, 2010 11:48 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3188
Lokalizacja: Nowy Sącz
W tym roku myślę dość poważnie o Czarnogórze - interesuje mnie Prokletije, jeden problem - ze 300 km za daleko, samochodem nie dam rady na 1 raz, potrzebny nocleg.
mapy całej Czarnogóry masz tutaj - za free :D
http://mapy.mk.cvut.cz/list/data/Jugoslavie-Yugoslavia

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: odp
PostNapisane: N cze 20, 2010 8:16 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 21, 2009 10:11 am
Posty: 323
Jakie mapy moglibyście szczególnie polecić jeśli chodzi o góry?

_________________
Filmy Górskie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 21, 2012 7:42 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt mar 16, 2012 4:52 pm
Posty: 14
Witam serdecznie.

Za tydzień jadę do Czarnogóry. Trzy dni planuję spędzić w Durmitorze.

Zaproponujecie jakieś trasy?

Chciałem wynająć kwaterę w Ivan do lub Zabljaku i stamtąd codziennie rano wyruszać na szlak z lekkim plecakiem, ale z tego punktu wypadowego chyba nie mam szans zdobyć Prutaś ani Bobotov kuk. W zasadzie, jakie szczyty można zdobyć nocując w Ivan do? Chyba jest mały wybór.

Nigdy wcześniej nie chodziłem z ciężkim plecakiem po tak wysokich górach (jedynie byłem w Bieszczadach). Nocowanie codziennie gdzieś indziej to byłoby coś, ale trochę się obawiam. Raz - boję się, że nie dam rady kondycyjnie; Dwa - czy te góry nie są za trudne dla takiego żółtodzioba (przede wszystkim bezpieczeństwo); Trzy - czy w Durmotorze są niedźwiedzie?

Opcja z ciężkim plecakiem daje możliwość zobaczenia w trzy dni najpiękniejszych miejsc Durmitoru, ale właśnie... te moje wątpliwości.

Pomożecie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: odp
PostNapisane: Wt sie 21, 2012 6:19 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 26, 2012 9:09 pm
Posty: 377
Lokalizacja: Zachód Polski
endless napisał(a):
Jakie mapy moglibyście szczególnie polecić jeśli chodzi o góry?


a jakie góry konkretnie? :)

_________________
"Nie wystarczy zatem być raz na górze i powiedzieć, że widziałem wszystko to co ma nam ona do pokazania, bo każde kolejne wejście na jej szczyt jest zazwyczaj nowym okryciem, doznaniem, czy po prostu zdobyczą dla serca i ducha".


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 21, 2012 7:16 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt mar 16, 2012 4:52 pm
Posty: 14
Pytanie o mapy chyba nieaktualne, ale mimo wszystko zapodaję mapę Durmitoru

http://tnij.org/rur9


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 21, 2012 9:47 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2185
milos123 napisał(a):
W zasadzie, jakie szczyty można zdobyć nocując w Ivan do? Chyba jest mały wybór.

Moim zdaniem duży. Bobotov Kuk na pewno można.
Odnośnie bezpieczeństwa i oznakowania, nie wiem co Ci doradzić. Oznakowanie szlaków w tamtych górach jest po prostu inne, to nie są nasze góry, gdzie masz kolorowe szlaki i tabliczki z czasami przejścia.
Poczytaj sobie moją fotorelacją z Czarnogóry, Durmitor jest pod koniec, może coś Ci to pomoże (klik w zdjęcie):
Obrazek

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 21, 2012 11:33 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt mar 16, 2012 4:52 pm
Posty: 14
Obejrzałem zdjęcia. Szczękę wciąż próbuję podnieść z podłogi :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 22, 2012 9:43 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn lip 06, 2009 3:13 pm
Posty: 306
Lokalizacja: Kraków
Milos ja się wybieram w Durmitor w połowie września - chyba się miniemy niestety ;)
Chodzenie z ciężkim plecakiem bym chyba jednak odpuściła na Twoim miejscu - raz, że ze względów kondycyjnych, dwa, że te góry się trochę sypią i schodzenie piargiem z ciężkim worem szybko rozwala kolana, trzy, że Wiki podaje, że mieszkają tam misie ;)
Na forum jest także relacja Goutera, wiem, że startując z Ivan Do robił Małego Medweda. Bobotov z tego campu to raczej męcząca wyrypa, chyba łatwiej i przyjemniej od Sedla. Prutasa też najłatwiej zaatakować z parkingu przy drodze. Także jeśli dysponujesz autem, to większość szczytów jest w Twoim zasięgu na lekko.

_________________
Nie trać serca.
Ktoś mógłby chcieć je wyciąć a nie chciałby marnować czasu na szukanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 22, 2012 10:19 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt mar 16, 2012 4:52 pm
Posty: 14
Autem nie dysponuję. Jestem typowym backpackerem. Samochód zazwyczaj jest tylko utrapieniem, ale w tym wypadku by się przydał :)
Może uda się złapać stopa/bus do Sedlo, bo bardzo zależy mi na Prutaszu. Bobotov kuk mógłbym odpuścić, ale Prutasz nie :)
W kwietniu byłem w Słowenii. Tam misiów kilka razy więcej i przeżyłem. Tu jakoś strasznie się ich nie boję tym bardziej, że nikt, poza Wikipedią, o nich nie wspomina w relacjach z tych gór.

P.S.

Przewodniki po Czarnogórze przeczytałem trzy. Najlepszym jest zdecydowanie książka Agnieszki Szymańskiej. Najgorszy to "Fiord na Adriatyku" Bezdroży (beznadziejny). Średnio podobał mi się przewodnik Pascala.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 22, 2012 11:16 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn lip 06, 2009 3:13 pm
Posty: 306
Lokalizacja: Kraków
Ja z tymi misiami to z przymrużeniem oka raczej, nie wydaje mi się, by były jakimś realnym zagrożeniem :)
Możesz spróbować też rozbić się w okolicy schroniska, by móc zostawiać tam plecak i wychodzić do góry na lekko (i na Bobotova i na Prutasa ).

_________________
Nie trać serca.
Ktoś mógłby chcieć je wyciąć a nie chciałby marnować czasu na szukanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 23, 2012 1:29 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Polecam wyjechać z Czarnogóry przed 7 września


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 23, 2012 6:57 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2185
trekker napisał(a):
Polecam wyjechać z Czarnogóry przed 7 września
A co sie strasznego stanie w Czarnogórze od 8 września ?

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 23, 2012 9:06 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
sprocket73 przeglądałem Twoją relację chyba już ze 3 razy. Jest świetna i pewnie wyjazd też taki był.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 23, 2012 9:36 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2185
Wyjazd był bardzo udany, chociaż w dwóch punktach czuję pewien niedosyt. W części morskiej mogliśmy pojechać do Ulcnij, był na to czas, tylko jakoś lenistwo nas ogarnęło. Natomiast część górską wydłużyłbym o 2 dni i zdobył jakieś szczyty, z bardziej odważną partnerką niż Ukochana.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL