Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:37 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn wrz 26, 2022 9:44 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt wrz 02, 2011 8:03 am
Posty: 1748
Lokalizacja: Podkarpacie
Kiedy było już ustalone z moją drugą połową, że kolejnym celem naszej wycieczki będzie na pewno Majorka, od razu zacząłem wertować internet pod kątem tamtejszych szlaków w górach. Jako że Puig Major nie jest dostępny publicznym szlakiem (restrykcje związane z tym, że na szczycie znajdują się radary wojskowe), z miejsca postanowiłem, że wybiorę się na drugi najwyższy szczyt wyspy, czyli Massanella. W grę wchodziło oczywiście wejście solo, bo moja partnerka, ujmując w skrócie, z górami nie miała za wiele wspólnego, a szlak był oceniany trudnościowo na średniozaawansowany i jedynym pytaniem było tylko czy chce zostać w apartamencie przy plaży, bądź też czytać książkę niedaleko szlaku, w przydrożnej, klimatycznej restauracji C'an Gallet - wybrała drugą opcję :)

Pierwszą atrakcje na szlaku, według opisu szlaku na apce Komot, ma być mini drabinka, na którą natrafiam gdzieś po przejściu 2 km. Tuż za nią znajduje się budka, gdzie pobierają opłatę w wysokości kilku euro. Dalej szlak prowadzi krętą ścieżką w górę, gdzie dochodzę do rozstaju dróg - pierwsza, łatwiejsza, prowadzi prosto na szczyt, druga wyprowadza na rozległe plateau, przy tym już od początku jest trochę scramblingu, zatem wybór mógł być tylko jeden - druga opcja. Szlak oznaczony generalnie średnio, miejscami słabo, zatem idę tam, gdziea łatwo i w miarę bezpieczne zdobywam wysokość. Po kilkunastu minutach wychodzę na wcześniej wspomniane plateau i tam zaczynam myśleć, że chyba wyczerpałem limit pogodowy i po dotarciu na szczyt nie zobaczę nic a nic. Powyżej plateau mgła i niemal zerowa widoczność szczytowej kopuły, no ale cóż poradzić, pocieszam się, że nie pierwszy raz przecież po dotarciu na szczyt nie zobaczę nic prócz mgły. Lekko wzmógł się również wiatr, więc szybko założyłem kurtkę i zacząłem kluczyć między kamieniami w drodze na szczyt. W sumie od momentu wejścia na szlak aż na sam wierzchołek nie spotkałem żadnego turysty i nic nie zapowiadało, że się to zmieni. Na szczycie szybki popas, mała puszeczka piwka i pytanie w głowie - czekać aż się przejaśni, czy schodzić w dół? Czas miałem dobry, bo udało się urwać jakieś pół godziny z tego co pokazywała mapa, więc zdecydowałem poczekać. Po jakimś kwadransie w kierunku szczytu zmierzał w końcu jakiś turysta. Po krótkiej rozmowie okazało się, że to Niemiec, który zamieszkał na stałe na Majorce. Po tym jak zaczął rozkładać drona, ja mogłem tylko żałować, że nie sprawdziłem swojego przed podróżą, a na miejscu okazało się, że jeden z silników odmówił posłuszeństwa i musiał został w pokoju hotelowym. No cóż, z jednej strony pech, z drugiej moja wina, gdyż powinienem był go zwyczajnie sprawdzić. Zanim kolega odpalił drona, nagle zaczęło się przejaśniać. Dosłownie w parę minut ukazała się całą wyspa dookoła, a także widok na pobliskie szczyty, w tym Puig Major. Wkrótce na szczyt zawitały kolejne dwie osoby, a dokładnie małżeństwo z Czech, z którymi również ucięliśmy sobie krótką pogawędkę, a następnie udali w drogę powrotną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 28, 2022 7:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Straszne chamstwo jest z tą okupacją szczytów. Na Cyprze i w Turcji jest podobnie.

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N paź 02, 2022 8:58 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1491
Lokalizacja: W-wa
Poczytałam właśnie trochę o górach na Majorce. Jestem miło zaskoczona, pozwolisz, że dodam dwa zdjęcia, ładnie tam jest.
https://www.summitpost.org/serra-de-tramuntana/978513
https://www.summitpost.org/looking-acro ... jor/978514

A w kwestiach militarnych:
W Austrii jedna ze znakowanych tras na Hoher Nock prowadzi przez poligon wojskowy, a dokładnie - strzelnicę należącą do Austriackich Sił Zbrojnych. Na tablicach piszą: ryzyko śmierci, wejście zabronione itp. Jednak można przejść przez ten teren, trzeba tylko zapoznać się z harmonogramem (publikowanym np. w internecie) i nie łazić tam, gdy strzelają.

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 04, 2022 7:57 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt wrz 02, 2011 8:03 am
Posty: 1748
Lokalizacja: Podkarpacie
kefir napisał(a):
Straszne chamstwo jest z tą okupacją szczytów. Na Cyprze i w Turcji jest podobnie.


Tak dokładniej to ludzie i tak tam chodzą jakimś offroad'em chyba, ale wolałem nie ryzykować spotkania z niepożądanymi osobami :lol:
anke napisał(a):
Poczytałam właśnie trochę o górach na Majorce. Jestem miło zaskoczona, pozwolisz, że dodam dwa zdjęcia, ładnie tam jest.
https://www.summitpost.org/serra-de-tramuntana/978513
https://www.summitpost.org/looking-acro ... jor/978514



Pięknie jest, z chęcią wróciłbym tam na szlak. Nie wiem jak oblegane są góry w okresie letnim, ale w lutym było tak jak lubię - pusto :) Do tego koniecznie wycieczka w miejscowości położone tuż u podnóża gór, widoki jak z bajki :)

_________________
Najlepszy reset tylko w górach


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL