Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:46 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: N gru 18, 2022 10:39 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt sie 07, 2015 10:09 pm
Posty: 779
Lokalizacja: Chrzanów
Za oknami śnieżny Armagedon, więc ostatnie wspomnienie gorącego tatrzańskiego dnia. Mamy początek lipca w planach wejście na Pośrednią Grań granią od Przełęczy Czerwona Ławka. Prognozy sprawiają jednak, że skracamy nieco drogę i pomijając dwie turnie w grani wchodzimy z Doliny Pięciu Stawów Spiskich na Przełęcz Żółta Ławka.
Tradycyjnie przez Hrebienok do Terienki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Terince wjeżdża kofola i kiełba, po czym ruszamy szlakiem w Lodową Dolinkę by za stawami odbić na ścieżkę w kierunku normalnej drogi na Pośrednią Grań.

Obrazek

Gdy ścieżka wyraźnie odbija w kierunku żlebu na Ławkę Dubkego, my idziemy na wprost po piargach w kierunku wylotu podwójnego żlebu spadającego z Żółtej Ławki.

Obrazek

Żleb jest rozdzielony czymś w rodzaju filara i głównie nim wchodzimy na przełęcz, jakość skały nienajgorsza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Osiągamy przełęcz, widok na Sławkowski.

Obrazek

Na przełęczy za dużo miejsca nie ma, ale udaje się w miarę sprawnie oszpeić, zapodać troszkę kalorii i ruszyć w górę.

Obrazek

Od razu mamy do pokonania jeden z trudniejszych fragmentów jakim jest uskok Żółtej Baszty. Mało przyjemna płyta, wypychająca i bez konkretnych chwytów, bardziej balansując trzeba ją przejść.

Obrazek

Potem systemem półek i żlebów osiągamy grań Żółtej Baszty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po przejściu emocjonującej grani Żółtej Baszty, na której lufa wyrywa z butów a sama grań jest dość wąska zjeżdżamy na Żółte Wrótka i zaczynamy podejście granią na Żółty Szczyt.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na Żółtym spędzamy chwilę podziwiając ogrom Płyty Karłowicza, będącej fragmentem zachodniej ściany Małej Pośredniej Grani i wsłuchując się w jej melodię :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jaworowy, Ostry Szczyt i Mały Lodowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Płyta i masyw Pośredniej jest mega fotogeniczny, więc sesjona chwilę trwa :lol:

Obrazek

Obrazek

Otoczenie doliny PSS.

Obrazek

Mały Lodowy i Lodowa Kopa.

Obrazek

Schodzimy na Pośrednią Przełęcz, z której granią nad Płytą Karłowicza wchodzimy na Małą Pośrednią Grań.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z tego szczytu dość szybko schodzimy na Wyżnią Pośrednią Przełęcz i również granią a nie drogą normalną wchodzimy na główny szczyt tej akcji, Pośrednią Grań.

Obrazek

Tu spędzamy również dłuższą chwilę, jest to ostatni szczyt z Wielkiej Korony Tatr dla Kuby.

Obrazek

:lol:

Obrazek

Moja druga wizyta na tym piku, pierwsza była w bardziej śnieżnych warunkach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ze szczytu robimy dwa zjazdy by znów znaleźć się na Wyżniej Pośredniej Przełęczy.

Obrazek

Potem kolejny zjazd w kierunku Pośredniej Przełęczy i po kilku metrach wchodzimy na piarżystą półkę Łąwkę Dubkego, którą kierujemy się na Żółtą Ścianę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie wchodzimy na grań biegnącą w kierunku Żółtej Ściany a robimy dwa zjazdy do Żlebu Hunsdorfera.

Obrazek

Obrazek

Zaoszczędza nam to powrotu na około i schodzenia dość nieprzyjemnym żlebem z nad Żółtej Ściany. Walka z grawitacją w żlebie jest bardzo intensywna bo kruszyzna jest straszna.

Obrazek

Dość sprawnie dobijamy do szlak poniżej schroniska Terinka. Szlakiem już bez spiny schodzimy do Starego Smokwoca. Po drodze nawadnianie napojem zostawionym w potoku dla schłodzenia :lol:

Obrazek

I moczenie kończyn.

Obrazek

Obrazek

Uściski z misiem na Hrebienoku kończą tą zacną akcję :D

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 27, 2023 10:53 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt sie 07, 2015 10:09 pm
Posty: 779
Lokalizacja: Chrzanów
Wspomnienie ostatniej zeszłorocznej akcji na Ostrym Szczycie. Udało się jeszcze wyrwać coś ciekawego w jesiennej scenerii w Tatersach. Długi weekend listopadowy sprawił, że udało się wygospodarować jeden dzień z chyba najładniejszą pogodą. Postanawiamy podziałać coś na południowej ścianie, gwarantuje to suchy i ciepły granit oraz słońce grzejące w garba przez większość już dość krótkiego dnia. Południowe słoneczne ściany oferuje w większości słowacka część Tatr, więc pora odhaczyć kolejny tatrzański temat jakim jest Ostry Szczyt. Szczyt położony jest w głównej Grani Tatr, wszystkie drogi prowadzące na szczyt są wspinaczkowe, wybieramy Drogę Motyki o trudnościach IV/V. W trójkę ruszamy ze Starego Smokowca na Strzeleckie Pola, które leżą u stóp Ostrego Szczytu. Po drodze cała paleta jesiennych barw.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podejście doliną troszkę się dłuży, ale nie marudzę, wszak Staroleśną Doliną szedłem ostatnio prawie dwadzieścia lat temu :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie idziemy szlakiem pod Zbójnicką Chatę a za mostkiem skrótem w górę doliny, by pod ścianą Jaworowego wejść znów na szlak w kierunku Czerwonej Ławki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdy docieramy na obrzeża Siwej Kotlinki ukazuje się nam dzisiejszy cel w towarzystwie Małego Ostrego i Małego Lodowego. Z nad brzegu stawu dobrze widać całą drogę w ścianie, jak i to że nie będziemy na drodze sami, widać pod ścianą trzy osoby szykujące się do wbicia w drogę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z nad stawów podchodzimy jeszcze troszkę szlakiem i odbijamy w kierunku ściany.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podejście pod ścianę zajmuje 3,5h. Trójkowy zespół który widzieliśmy z dołu to rodacy z Murzasichla.

Obrazek

W drogę wchodzimy o 10:30. Pierwsze dwa wyciągi są czwórkowe, choć start w drugi wyceniony jest na V. Start w pierwszy wyciąg po płycie nie jest banalny a start w drugi prowadzi przez przewinięcie nad przewieszkę, to nie wątpliwie crux tej drogi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na stanowisku przed drugim wyciągiem.

Obrazek

Jest czas poleżeć i wygrzać garba, bo słońce smaży bez litości.

Obrazek

Trzeci wyciąg jest trójkowy, ciśniemy tak szybko, że Michał nie nadąża wybierać liny. Czwarty wyciąg czwórkowy z ciekawym miejscem w formie przewinięcia przez filarek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem już trójkowe wyciągi do szczytu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po 3,5h prażenia się w ścianie stajemy na szczycie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Krótka sesjona i schodzimy fragmentem grani w kierunku Białej Ławki, skąd robimy cztery zjazdy do podstawy ściany.

Obrazek

Obrazek

Zjazdy łączymy z zespołem przed nami, więc idą bardo sprawnie i są bardzo przyjemne, zjazdy są szybkie po płytach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pod ścianą jesteśmy już po zachodzie słońca, ale jeszcze przez godzinkę idziemy bez czołówek. Po zejściu na skrót w dół Doliny Staroleśnej świecimy już czołówkami a dalszy kierunek zejścia wyznaczają majaczące gdzieś w dole światła Popradu. Zbyt dużo w zeszłym roku w Tatrach nie podziałaliśmy, ale niewątpliwie trzy ostatnie zeszłoroczne tematy były niebanalne: Kaczy Mur, Pośrednia Grań przez Żółtą Grań i Ostry Szczyt drogą Motyki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 01, 2024 1:45 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt sie 07, 2015 10:09 pm
Posty: 779
Lokalizacja: Chrzanów
Może na szybko uda mi się ogarnąć zeszłoroczne tatrzańskie akcje a za wiele ich nie było.
Końcem stycznia z Kubą atakujemy Kończystą, start z Wyżnich Hag. Po drodze łapiemy wschód słońca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 01, 2024 2:14 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt sie 07, 2015 10:09 pm
Posty: 779
Lokalizacja: Chrzanów
Śniegu jest tak mało, że na szczyt wchodzimy bez raków, pogoda słoneczna, prawie bez wietrzna, chociaż mroźno.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po przewinięciu na stronę Stwolskiej Doliny widać już kowadło bielące się z oddali odłupanym fragmentem.

Obrazek

Obrazek

Moja druga wizyta na tym szczycie, gdy byłem pierwszy raz kowadło miało jeszcze normalną formę, teraz wejście na niego to nie lada wyzwanie, dobrze że zamontowany jest kawałek liny, chociaż troszkę pary trzeba mieć by wyciągnąć się po niej na górę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

By łatwiej wejść na kowadło ubieram raki, przynajmniej zębem można przyhaczyć jakiś występ skalny i odciążyć ręce.

Obrazek

Obrazek

Na zejściu warunki raczej wiosenne, mijamy kilka grup prących na szczyt.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo fajnie rozpoczęta zima, na lajcie, górka w sam raz na start nowego roku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 01, 2024 2:27 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Nie wiem jak inni, ale ja nie widzę żadnego zdjęcia w ostatnich wpisach.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 03, 2024 8:22 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt sie 07, 2015 10:09 pm
Posty: 779
Lokalizacja: Chrzanów
sprocket73 napisał(a):
Nie wiem jak inni, ale ja nie widzę żadnego zdjęcia w ostatnich wpisach.

Fotosik ma jakiś problem, bo różnie się wyświetlają.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 03, 2024 11:21 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
Ja w 2015 postawiłam na Google Zdjęcia. Z przydzielonych 15 GB wykorzystałam dopiero 1,6 GB. Korzystam za darmo.
Wszystkie fotki ładowane przez ten portal wciąż wyświetlają się w relacjach, czy tak będzie dalej, nie wiadomo.
(Dodam na wszelki wypadek, że zdjęcia trzeba ładować w pewien określony sposób).
W ostatnim twoim poście z 18 zdjęć widzę 1, w przedostatnim - żadnego; podobny problem u magisa i Carcassa.

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL