Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:06 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lut 17, 2022 7:11 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Wiem, wiem, to nie to forum, nie to miejsce itd., ale jako osoba, która jest na tym forum już od dobrych kilkunastu lat, mam nadzieję, że mogę sobie pozwolić na mały skok w bok. Zresztą stali bywalcy tego forum dobrze znają już góry nasze i naszych sąsiadów, a to może być taki powiew świeżości i być może pewien kierunkowskaz dla ludzi z małymi dziećmi
na spędzenie miłych chwil w pięknych okolicznościach przyrody. Poleski Park Narodowy – bo o nim będzie mowa leży w województwie lubelskim – jakieś 60 km na północny – wschód od Lublina, nieopodal drogi na Włodawę.
Początkowo planując wyjazd na tegoroczny długi czerwcowy weekend brałem pod uwagę Roztocze, ale zaważył jeden istotny argument. Na Roztoczu już byłem, a w Poleskim Parku Narodowym jeszcze nie.
Noclegi znalazłem bez większego problemu w jakiejś agroturystyce w miejscowości Wólka Wytycka.
W czwartek w Boże Ciało w dniu 03 czerwca 2021r. zamiast grzecznie szykować się na procesję, wcześnie rano pakujemy się do samochodu i ruszamy w drogę. Obrany kierunek okazał się być właściwy – droga na Radom bez korków i dalej na Lublin również. Przed południem meldujemy się pod wskazanym adresem w Wólce Wityckiej. Pół godziny wcześniej miała miejsce ciekawa sytuacja – jakiś gostek w mini wszystkich wyprzedza „na trzeciego” i tak mówię do żony – takiego to nigdy nie zatrzymają, tylko zwykle ludzi, którym raz się coś zdarzy. Przejeżdżamy jakieś 2 km i co widzimy na poboczu – nieoznakowany radiowóz i owe mini . Jakoś kompletnie mnie nie zmartwił ten widok.  Chociaż raz.
Rozpakowujemy rzeczy na kwaterze. Mamy do dyspozycji apartament jakieś 70 m2, w tym w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę i osobną ubikację. Ale jest i pewne ale. Poza kuchnią i łazienką trąci nieco epoką gierkowską, na ścianach jakieś skóry z dzików, stare narzędzia rolnicze. No w końcu to agroturystyka, więc pewnie są amatorzy takich klimatów. Koło budynku hodowla ptaków ozdobnych, w tym pawie...

Obrazek

Obrazek

Córka była zachwycona, ale wróćmy do aspektów stricte turystycznych. Dzień długi, więc można go w pełni wykorzystać. Przejeżdżamy na pobliski parking w miejscowości Wytyczne, gdzie koło pomnika Korpusu Ochrony Pogranicza rozpoczyna się ścieżka rowerowa o swojsko brzmiącej nazwie „Mietiułka”.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Naszym celem jest wieża widokowa, znajdująca się przy tzw. Durnym Bagnie. Pogoda piękna, ciepło, ale… raz po raz coś nam zaczyna brzęczeć koło uszu. No tak, jesteśmy w pobliżu bagien. Po przejściu ok. 1 km w terenie leśnym sytuacja staj się nie do zniesienia. Córeczka już niemal płacze. Decydujemy się na odwrót nie docierając do obranego celu.

Obrazek
No ładnie nam się długi weekend rozpoczął. Decydujemy się na przejazd nad jezioro Białe, bardzo znane w tamtym rejonie, a znajdujące się kilka kilometrów na południe od Włodawy. To co zobaczyliśmy na miejscu przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Miejscowość Okuninka okazała się być drugim Mielnem, albo Władysławowem w sezonie. Mnóstwo hoteli, pensjonatów, jadłodajni, sklepów. Skojarzenia z wybrzeżem Bałtyku jak najbardziej uzasadnione.

Obrazek

Obrazek

Po spacerze nad jeziorem i obiedzie wracamy na kwaterę, ale nie na długo. Zarzucamy coś na siebie i udajemy się na zachód słońca nad jeziorem Wytyckim. W tym celu namierzyłem kolejną wieżę widokową, znajdującą się tuż nad brzegiem jeziora. Udało się praktycznie pod nią dojechać samochodem. Komary i tutaj ostro nas atakowały, ale widoki były bezcenne. Okazuje się, że zachód słońca nie tylko w górach i nad morzem jest piękny…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dzień 2

Plan na ten dzień był ambitny. Chcieliśmy przejść wszystkie płatne ścieżki edukacyjne w Polskim Parku Narodowym, a jest ich 4 (Perehod, Spławy, Obóz Powstańczy i Dąb Dominik). Po śniadaniu podjechaliśmy więc do Urszulina do siedziby PPN, w celu nabycia biletów. Operacja poszła sprawnie i koło południa rozpoczęliśmy eksplorację pierwszej z tych ścieżek – mianowicie Spławów. Przydrożny parking okazał się być płatny, ale 10 zł to w miarę normalna stawka. Trasa najpierw wiedzie przez las piaszczysta drogą, aż w rejon drewnianej wiaty. Stąd już rozpoczyna się drewniana kładka, którą wędrujemy przez kilka kilometrów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kładka jest ułożona w terenie bagiennym, więc komarów są tutaj całe roje. Oczywiście mamy już różne „smarowidła”, ale one zawsze znajdą miejsce nieposmarowane, choćby na czubku głowy. Teren jest piękny, bardzo oryginalny, gdyby nie te komary... Ewka ma łzy w oczach, trudno się dziwić. Wreszcie docieramy do widokowego pomostu na jeziorze Łukie. Tutaj jest bajkowo i komarów prawie nie ma. Kapitalne miejsce. Spędzamy tu chyba z pół godziny robiąc zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed nami jednak powrót tą samą kładką nad bagnami. Już się boimy, ale wyjścia nie ma. Najlepsze co można zrobić to być jak to śpiewał swego czasu Lenny Kravitz „Always on the run”.  Z ulgą docieramy do drewnianej wiaty dla turystów. Zimna Łomżunia ukoiła nieco moje skołatane nerwy. Strasznie psioczyliśmy na te komarzyska, tak bardzo, że siedzący przy sąsiedniej ławce przesympatyczny jegomość poratował nas swoim środkiem na komary. Ponoć lepszym od tego naszego. I rzeczywiście po jego użyciu komary nieco odpuściły. Przejście Spławów zajęło nam więcej niż się spodziewaliśmy. O przejściu planowanych 4 ścieżek mogliśmy już raczej zapomnieć ale chociaż jeszcze jedną pasowałoby zrobić. Przejeżdżamy więc do miejscowości o swojsko brzmiącej nazwie Jamniki i tam parkujemy. Trzeba troszkę pokombinować i za chwilę jesteśmy już na drewnianych kładkach i podestach ścieżki edukacyjnej Dąb Dominik. Trzeba przyznać, że jest tu przepięknie. Roślinność totalnie inna jak wszędzie. Klimaty jak w tundrze, można nawet spotkać storczyki… Bajkowo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwszy punkt widokowy może nie robi jakiegoś wielkiego wrażenia. Ale za to drugi pomost w zarastającym Jeziorze Moszne miód malina.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracamy do samochodu tą samą kładką, zastanawiając się po drodze dlaczego właściwie ta ścieżka nazywa się „Dąb Dominik”.

Obrazek

Obrazek

Oświecił nas dopiero tubylec, który był zdziwiony, że tak szybko wszystko przeszliśmy. A pod dębem byliście ? Hmm, trzeba było jeszcze przejść kilkaset metrów w bok od jeziora. No cóż, będzie powód aby tu wrócić. Najwyższa pora na obiadokolację. Wyczailiśmy w okolicy Sosnowicki Gościniec. Pyszne jedzenie, a lana perła 5 zł. Pokochałem to miejsce od pierwszego wejrzenia. :). Wieczór zszedł nam głównie na smarowaniu pokąsanych nóg i na rozgrywce w monopol Tatry.

Dzień 3

Sobota miała być najgorsza pogodowo i tak było w istocie. Nie spieszyliśmy się więc z wyjściem bo z rana siąpiło, no ale kiedyś trzeba było to uczynić. Przed południem ruszamy do Włodawy. Miasta znanego przede wszystkim z wodowskazu na Bugu (któż tego nie kojarzy: „Na Bugu we Włodawie”). Najpierw oglądamy jednak barokowy kościół św. Ludwika.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem piękną Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny…

Obrazek

Małą i Wielką Synagogę…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A na końcu przyszła pora na chwil kilka nad rzeką Bug i zobaczenie legendarnego wodowskazu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cały czas delikatnie siąpił deszcz, ale jak zatankowaliśmy to się wypogodziło. Pora zatem na powrót do Poleskiego Parku Narodowego i nadrabianie zaległości z wczoraj, czyli ścieżka przyrodnicza Perehod. Dojazd na parking niemal tradycyjnie pozostawia wiele do życzenia, ale jakoś się udaje. Za to parking jest tu bezpłatny. Jest miejsce na ognisko, toi – toi i trochę kamperów. Uzbrojeni w najnowsze preparaty przeciwko komarom ruszamy w samo serce PPN. Ścieżka Perehod rzeczywiście robi wrażenie. Pogoda zrobiła się przepiękna. Komary prawie nie atakują. Wchodzimy na pierwszą na trasie wieżę widokową, znajdująca się nieopodal schronu turystycznego. Widok na stawy Pieszowolskie kapitalny. Ale aby to poczuć trzeba tu być, bo żadne opisy i zdjęcia tego nie oddadzą. Chodzi o dźwięki wydawane przez ptaki wodne, żaby, łosie i inne zwierzęta. Robi to niesamowite wrażenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Można w realu spotkać żółwia błotnego, który wszedł sobie na kładkę jakby nigdy nic.

Obrazek

I storczyka...

Obrazek

Generalnie ta ścieżka jest super. Bardzo klimatyczna, a pokonywanie jej przy pięknej pogodzie to czysta przyjemność...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na powrocie na kwaterę zaliczamy jeszcze zachód słońca na raty – najpierw nad jeziorem Wytyckim.

Obrazek

Obrazek
A chwilę później na wieży widokowej na ścieżce przyrodniczej Mietiułka, z widokiem na rozległe Durne Bagno.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszystko byłoby super, gdyby nie wszechobecne komary. Ale trzeci dzień bardzo udany i owocny.

Dzień 4

Pakujemy rzeczy bo to już dzień wyjazdu, ale nie zamierzamy go zmarnować na samą podróż. Na początku zatem uderzamy na ścieżkę przyrodniczą Czahary, która znajduje się na wschód od Urszulina na terenie kompleksu Bagna Bubnów. Dojechaliśmy samochodem tam gdzie się tylko dało i dalej w drogę. Tutaj też są drewniane kładki i niewysokie drewniane wieże widokowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Są też i sekwencje kładek z wieżami. A wszystko do dostosowane dla osób niepełnosprawnych, co jest jak najbardziej pozytywnym podejściem do tematu.

Obrazek

Obrazek

Nie chcę tu jakoś wybrzydzać, ale ta ścieżka przyrodnicza nieco mnie jednak rozczarowała. Jest fajna, ale jednak te płatne wydają się być ciekawsze, więc coś jednak jest na rzeczy. Jeszcze jeden drogowskaz, jedna wieżyczka i powoli będziemy się żegnać z PPN.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obieramy kierunek na Lublin. O zgrozo nigdy nie byłem w tym mieście, a wiele dobrego o nim słyszałem. Uważajcie na drogach w okolicy Łęcznej, bo w kilku miejscach jest odcinkowy pomiar prędkości. Lepiej niepotrzebnie nie podrażać kosztów wyjazdu.
A Lublin zrobił na nas świetne wrażenie. Ogromny parking w przystępnej cenie, a samo miasto czyste i zadbane i tak zwyczajnie naturalnie ładne. Nie będę się tu wywnętrzał na temat tamtejszych zabytków, bo nie czuję się wystarczająco kompetentny. Po prostu wrzucam fotki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tak oto w długi weekend Bożego Ciała A.D. 2021 zamiast tradycyjnej corocznej Rumunii z PTT Nowy Sącz był Poleski Park Narodowy z rodzinką. Na pewno warto było tu przyjechać i poznać rejony, o których do tej pory jedynie się słyszało. Nie jest to może tak aktywny wypoczynek jak chodzenie po górach, ale jednak wciąż aktywny. Dla starszego człowieka, takiego jak ja – w sam raz. :) Na pewno można tam tak po prostu wypocząć. Można wsłuchać się w głos natury. Ceny przyzwoite, (stan na czerwiec 2021r.) można w miarę tanio i dobrze zjeść i w rozsądnych pieniądzach znaleźć kwaterę. Kiedyś na pewno tam wrócimy. Jest tylko jedna łyżka dziegciu w tej beczce miodu. Wszechobecne krwiożercze komary. I tutaj wszystkich ostrzegam przed wybraniem się w tamte rejony – musicie się odpowiednio uzbroić. Poza tym pięknie i sielsko.

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 18, 2022 5:57 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Miałam w tym roku pojechać na Roztocze, ale wybrałam Biebrzański i Narwiański PN.
Polska jest tak piękna wszerz i wzdłuż, że nie można się do gór ograniczać.
Polesie też odwiedzę!
Na razie kocham Podlasie :wink:

Ten żółty kwiat, to nie storczyk, to irys.
Mural na stodole to Andrejkow. Świetny jest. Głównie w Biesach
https://andrejkow.pl/wp-content/uploads ... 020-tg.jpg

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 18, 2022 6:39 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Redemption MM napisał(a):
Miałam w tym roku pojechać na Roztocze, ale wybrałam Biebrzański i Narwiański PN.
Polska jest tak piękna wszerz i wzdłuż, że nie można się do gór ograniczać.
Polesie też odwiedzę!
Na razie kocham Podlasie :wink:


Biebrzański Park jeszcze przede mną, podobnie jak Wigierski PN. Roztocze, Narwiański PN i Podlasie zaliczone.

Redemption MM napisał(a):
Ten żółty kwiat, to nie storczyk, to irys.


Znawcą nie jestem, ale wydaje mi się, że storczyk jednak. :)

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 18, 2022 6:53 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Wigierski ogarnę w sierpniu. Te dwa teraz na feriach byliśmy. Wiadomo, że zimą to inaczej wygląda, ale robaków niet, pusto i też uroczo :mrgreen:

Takie kosaćce na moich bagnach rosły. Toż to irys.

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 18, 2022 11:25 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 09, 2013 10:52 pm
Posty: 1144
Lokalizacja: Łódź
Reklamę obejrzałem, dziękuję. Kupuję i jadę. :) Lubię takie klimaty.
Irys

_________________
Gdzie wola - tam droga.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lut 20, 2022 11:28 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Redemption MM napisał(a):
Takie kosaćce na moich bagnach rosły. Toż to irys.


TataFilipa napisał(a):
Reklamę obejrzałem, dziękuję. Kupuję i jadę. :) Lubię takie klimaty.
Irys


No ok, na pewno znacie się lepiej. Storczyki też tam rosną, więc stąd mój upór. :)
Irysy też ładne. Co do rejonu to powtórzę - przepięknie, tylko trzeba pamiętać o tych upierdliwych komarach...

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lut 20, 2022 7:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Więc pojadę raczej jesień lub zima. Komary mam u siebie, podziękuję :lol:

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 21, 2022 3:20 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Carcass napisał(a):
Kiedyś na pewno tam wrócimy

Też zamierzam odwiedzić tę okolicę, jak tylko pokażą się grzyby :)
Mam tam kilka fajnych miejscówek :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 21, 2022 8:14 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Fajna relacja, byłem tam z rodziną w 2016, tereny bardzo nam się spodobały.
viewtopic.php?f=11&t=18578
Koło 70 zdjęcia znajdziesz znajome klimaty.

Z PPNu i z Lublina wynieśliśmy dokładnie takie sam wrażenia. A komarów aż tak duzo nie było.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 21, 2022 11:05 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Redemption MM napisał(a):
Więc pojadę raczej jesień lub zima.


Myślę, że jesień to optymalny wybór. Sam zamierzam tam wrócić o tej porze roku...

Krabul napisał(a):
Koło 70 zdjęcia znajdziesz znajome klimaty.

Z PPNu i z Lublina wynieśliśmy dokładnie takie sam wrażenia. A komarów aż tak duzo nie było.


Świetna, obszerna relacja. W domu ją przeczytam od deski to deski.
Z komarami wiadomo - jak się trafi. My pod tym względem trafiliśmy kiepsko, ale cała reszta na duzy plus.

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 21, 2022 11:48 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Mogę Wam polecić Tykocin, Supraśl i Białystok. Do tej pory ostatnie ferie spędzalismy w Białowieży, ale ze względu za wzgląd, w tym roku nie mogliśmy i padło na Tykocin (z powodu znakomitego dojazdu :wink: )
Też staram się zawsze zaliczać wszystkie atrakcje :mrgreen: (Typu przyrodniczo-historycznego, nie wesołe miasteczka :wink: )
I kocham muzea, w porównaniu z tymi kojarzonymi z czasów szkolnych, to są petardy!

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 21, 2022 2:42 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Redemption MM napisał(a):
Mogę Wam polecić Tykocin, Supraśl i Białystok. Do tej pory ostatnie ferie spędzalismy w Białowieży, ale ze względu za wzgląd, w tym roku nie mogliśmy i padło na Tykocin (z powodu znakomitego dojazdu :wink: )
Też staram się zawsze zaliczać wszystkie atrakcje :mrgreen: (Typu przyrodniczo-historycznego, nie wesołe miasteczka :wink: )
I kocham muzea, w porównaniu z tymi kojarzonymi z czasów szkolnych, to są petardy!


Byłem i w Tykocinie i w Białymstoku i w Białowieży. Nie dotarłem tylko do Supraśla. Nadrobię. :) Potwierdzam, że Tykocin piekny.
Rozumiem, ze po Narwi łódeczką płynęłaś ?

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 21, 2022 8:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Zimą?? :mrgreen: Skuta lodem.

Obrazek
Tutaj na pychówkach pływałeś?
W Białymstoku jesienią otwarto Muzeum Pamięci Sybiru, jak lubisz takie klimaty to polecam.

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 22, 2022 5:49 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Redemption MM napisał(a):
Zimą?? :mrgreen: Skuta lodem.


No racja. :)

Ja tam byłem w sierpniu...

Obrazek

Redemption MM napisał(a):
W Białymstoku jesienią otwarto Muzeum Pamięci Sybiru, jak lubisz takie klimaty to polecam.


Fanatykiem nie jestem, ale przy okazji można zerknąć...

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL