Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:23 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn maja 23, 2022 6:23 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
W sobotę rano opady jeszcze przechodziły przez rejony górskie więc na miejsce dojechaliśmy dopiero o 10. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki chmury zaczęły opuszczać szczyty gór i z pełnego zachmurzenia pogoda zamieniła się w lampę.
Ruszyliśmy w górę Doliny Bystrickiej, która aktualnie znajduje się chyba w fazie najlepszego swojego rozkwitu, po prostu jest tam pięknie. W jej dolnej części jest czynny kamieniołom, co kilka minut podjeżdżają ciężarówki po załadunek. Namierzyliśmy polanę na którą mieliśmy później wrócić i w odpowiednim miejscu opuściliśmy znakowany szlak aby dostać się na grzbiet prowadzący na Stoha.
Zarośnięta droga wiodła wzdłuż koryta wyschniętego potoku, a gdy wyżej pojawiła się w nim woda dalsze podejście tarasowały wiatrołomy. Trzeba było je obchodzić po nielicznych śladach poprzedników i wszelkiej zwierzyny. Tak dotarliśmy do obszaru ochrony ścisłej Sramkova, który powstał w celu ochrony sporego kawałka pierwotnego, mieszanego lasu na zboczach Zobraka. Trzeba przyznać, że las jest zostawiony sam sobie - nie widać śladu jakichkolwiek wycinek, a stare drogi zwózkowe i stokówki pożera natura.
Wyżej mieliśmy pewne rozterki, bo pojawiły się lepsze ścieżki trawersujące zbocza, ale ostatecznie dotarliśmy dokładnie na polanę za Zobrakiem zgodnie z założeniami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tam zaś przywitała nas nikła ścieżka i zielony szlak na Stoha. Było też sporo kwiecia, ale największą uwagę przykuła polanka pełna krokusów, z których niektóre egzemplarze były w całkiem dobrej kondycji. Mieliśmy wrażenie, że czas się cofnął o jakieś dwa miesiące.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed samym Stohem zrobiliśmy sobie przerwę na posiłek, bo końcówka podejścia wiąże się z dość sporym wydatkiem energetycznym :wink:. Ale to właśnie z tego podejścia są najlepsze widoki na okolicę, bo wierzchołek Stoha jest na nie zbyt płaski.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ma jednak inną ważną zaletę - jest z niego genialny widok na Velky Rozsutec, który od tego miejsca staje się głównym aktorem w tym małofatrzańskim spektaklu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szczycie ciągły i porywisty wiatr, który doskwierał od samego początku, jeszcze bardziej dał nam się we znaki. Namierzyliśmy Osnicę i ruszyliśmy w jej kierunku. Ludzi na szlaku nie było zbyt wielu, zejście więc było bardzo przyjemne. Szlak na Rozsutec również był całkowicie opustoszały - widać, że jego sezonowe zamknięcie spotkało się ze zrozumieniem turystów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na Osnicy zawsze panuje spokój i tym razem było podobnie, bo były z nami tam tylko dwie turystki. To jedna z naszych ulubionych górek, a do tego wszystkie szlaki, które na nią prowadzą są świetne. Zejście na Strungovy Prislop prowadzi magicznym lasem spowitym zapachem wszechobecnego czosnku niedźwiedziego. Niestety pąki jeszcze nie wypuściły kwiatów, pewnie jest to kwestia tygodnia bądź dwóch.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niebieski szlak okrążający Magurę opuściliśmy w odpowiednim miejscu i tak dotarliśmy do środkowej części od dawna już nieczynnego wyciągu narciarskiego. Nim w górę na łąki Ivaskovej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zejście do Doliny Bystrickiej okazało się dość banalne, jak nie łąkami (wyżej), to niżej lasem i tak bez problemu wyleźliśmy na polanę o której pisałem wcześniej. Na dole trzy susy przez potok i byliśmy z powrotem na szlaku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Myślę, że końcówka maja to najlepszy okres czasu żeby urządzać sobie spacery w Małej Fatrze, a ze swojej strony gorąco polecam wszystkie szlaki poprowadzone od południowej strony, jeśli ktoś (tak jak my) ceni sobie spokój, ciszę i dziką przyrodę. Szczególnie gdy to wszystko znajduje się jakieś dwie godzinki jazdy samochodem od naszego blokowiska :wink:.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 23, 2022 10:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Ale zieleń! Uwielbiam Małą Fatrę, niesamowite góry.
Dwa lata temu jak byłem tam z rodziną to po pierwszym noclegu zrobiłem przed śniadaniem Osnicę (wcześniej na niej nie byłem) i Wielki Rozsudziec. To była świetna wycieczka.
Z kolei na Stohu byłem kilka dni później doświadczając morza chmur o wschodzie słońca. Fajne mam wspomnienia.
Byłem w MF trzy razy i jeszcze niejeden raz, mam nadzieję, będę.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 24, 2022 7:43 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Magis poleca południowe szlaki MF. Trzeba się wybrać :)
Ostatnio oglądałem Osnicę, ale pojechałem na Cipcie ;)

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 24, 2022 3:40 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
sprocket73 napisał(a):
Magis poleca południowe szlaki MF. Trzeba się wybrać

Oczywiście te w części Krywańskiej, bo w Luczańskiej to prawie wszędzie można się zaszyć.
Najgorszy z tych południowych jest chyba niebieski szlak z Suczan na Mały Krywań. Ten to mogę polecić tylko bardzo zwichrowanym amatorom długich dolin i bardzo stromych podejść :wink:.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N maja 29, 2022 7:32 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
Taka sprawa: nigdy nie byłam ani w MF, ani w WF.

Przy okazji:
W wątku "zdjęcia" wrzuciłeś na zaprzepaszczenie, jak do studni, m.in. rzadko chyba opisywane Słowackie Średniogórze (z 55-letnimi smerovnikami:-)
Niechby i tematy miały po kilka zdjęć, byle były w oddzielnym wątku: MAGIS - dużo chodzisz, my korzystamy, będzie nam wygodniej.

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL