Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:27 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn cze 06, 2022 4:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Kto z Was był, albo przynajmniej słyszał?
O takim szczycie jak Vrata?

1051 m n.p.m. (więc metr więcej niż WYSOKA… w Pieninach). Najwyższy szczyt Podbeskydskiej Vrchoviny, lub po naszemu Działów Orawskich. Szczyt zaliczany do Korony Gór Słowacji. Ławeczka na szczycie. Kronika wpisów w kunsztownym metalowym domku. Wieża widokowa pod szczytem. Widoku na Babią Górę, Wielki Chocz, a miejscami Małą Fatrę.

A mimo to wpisując Vrata w wyszukiwarce wyskoczą Wam prawdopodobnie strony odsyłające do firm zajmujących się montażem i produkcją drzwi.

Postaram się więc wbić górskiego klina w te strony związane ze stolarką.

Pierwotnie plan na weekend zakładał dwudniowe szwędanie się po Worku Raczańskim, jednak prognozy na sobotę mnie do tego pomysłu skutecznie zniechęciły… Poza tym płacić 8 zł za litr paliwa żeby moknąć na szlaku który znam to już chyba za wiele.

Ustalam z Norbertem, że robimy męski wypad, jedziemy w nocy i po drodze zastanowimy się czy Mia osiągnie pełnię możliwości, oraz kto wyszedłby zwycięsko ze starcia Utah Raprtor – Mapuzaur…

Budzik dzwoni o 2:30, po 3:00 wyjeżdżamy i ok 5:30 z Vyhliadkovej Vezy w Orawskiej Półgórze możemy już podziwiać wyłaniające się zza chmur słońce oświetlające Pilsko i Babią Górę. Szkoda, że Pilsko i Babia Góra również nie wyłoniły się zza chmur.

Obrazek
Mgły nad Orawską Półgórą i Rabczą

Obrazek
Vyhliadková Veža

Jemy śniadanie i obieramy kurs do miejscowości Łokcza (Lokca) skąd ruszamy żółtym szlakiem w kierunku kolejnej wieży – Brabirki. Po drodze widzimy dzikie zające i jednego popylacza który pod górę biegnie szybciej niż ja normalnie z górki. Tak to całe góry dla nas i dopiero przy parkingu w drodze powrotnej spotkamy kolejnych turystów.

Wieża Brabirka jest trochę ciekawsza niż zwykłe drewniaki – ma drzwi zamykane na skobel, każde piętro oddzielone włazem, widoki na otoczenie jeziora Orawskiego i apteczkę, oraz zeszyt wpisowy.

Obrazek
Rozhľadňa Brabírka

Obrazek
Widok z wieży na południe

Obrazek
Trzeba sobie radzić w życiu

Jemy drugie śniadanie i rozpoczynamy zejście by po krótkiej chwili na polanie odbić w boczną dróżkę która ma nas zaprowadzić na szczyt Vrat? Vrata? Nie wiem czy to się odmienia.

Powiem tak – było trochę chaszczowania i czołgania się pod wiatrołomami, a jedyne ślady, że jacyś ludzie tędy chodzą to standardowo kilka butelek i puszek, oraz po przycinane stare powalone drzewa. Na grzbiecie już było trochę lepiej, po prawej mieliśmy Babią Górę, po Lewej Wielkiego Chocza i dalej wyłaniał się charakterystyczny Rozsutec, oraz inne szczyty Małej Fatry. Niestety przejrzystość była taka, że na zdjęciach nie wiele widać. Ścieżka (bo szlaku na szczyt nie ma) do samego końca niby ewidentna, ale zapuszczona strasznie, tym większe było nasze zdziwienie widząc na wierzchołku nową ławeczkę i budkę z kroniką do której można się wpisać (po ilości wpisów można wywnioskować, że Słowacy jednak odwiedzają ten pagór). Robimy kolejny odpoczynek, fotki szczytowe i miałem plan żeby dalej iść grzbietem, ale ścieżka która jest na mapy.cz w rzeczywistości „nie puszczała”. Jakbym chciał się przedzierać przez takie chaszcze to bym się zapisał na kolejnego Mordownika, a dzisiaj ma być spokojna wędrówka.

Obrazek
Po drodze mijamy ptaka, nie wiem czy ranny, czy coś innego, ale ze ścieżki się nie ruszył i też staraliśmy się go obejść łukiem

Obrazek
Były też jaszczurki – i to od razu dwie

Obrazek
Po przedzieraniu się

Obrazek
W końcu szczyt, lekko nie było

Obrazek
Co z tego, że poruszone, ważne, że głowa nie ucięta

Wracamy więc drogą którą przyszliśmy i nagle na grzbiecie zauważam elegancką metalową strzałkę wskazującą szczyt na której pisze Vrata. Strzałka kieruje z drogi którą nie szliśmy i której nie ma na mapie, ale prezentuje się o wiele lepiej niż nasza, więc postanawiamy zaryzykować, najwyżej wrócimy, albo zrobimy większe kółko. Później były kolejne oznaczenia, droga jak dla samochodów i zaprowadziła nas do jakichś domostw na końcu miejscowości Breza skąd później trawersowaliśmy wygodnie do żółtego szlaku i mogliśmy znaną już drogą wrócić do samochodu.

Obrazek
Tam gdzie jest prześwietlone jest Wielki Chocz

Obrazek
Tutaj też było ładnie

Obrazek
Trzeba patrzeć pod nogi

Całość nam wyszła niecałe 16 km.

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N cze 12, 2022 4:15 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
Cytuj:
Rozhľadňa Brabírka
Wieża trochę nietypowa, sprawdziłam, że inspirowana miejscowymi dzwonnicami. To jest ładne: zbudowana w wolnym czasie, po pracy przez dziesięciu pasjonatów i miłośników turystyki z górnomorawskiej miejscowości Lokca, którzy postanowili samodzielnie wybudować wieżę widokową na wzgórzu Brabírka. Wśród nich m.in. absolwent energetyki jądrowej, stolarz, pracownik gastronomii, urzędnik.
https://srdcovky.nadaciavub.sk/na-orave ... itekturou/

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sie 19, 2022 2:31 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
No dobra, przyznaję się, ja byłem na Vratach kilka lat temu robiąc Koronę Gór Słowacji, ale okolica zbytnio mnie nie urzekła. Słowacy od niedawna próbują turystycznie ożywić ten rejon znakując nowe szlaki i budując wieże widokowe, ale poza rowerzystami mało kto się tam wybiera. A ta wieża na Brabirce całkiem ładna, tylko trochę za niska.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sie 19, 2022 9:38 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
magis napisał(a):
No dobra, przyznaję się, ja byłem na Vratach kilka lat temu robiąc Koronę Gór Słowacji, ale okolica zbytnio mnie nie urzekła. Słowacy od niedawna próbują turystycznie ożywić ten rejon znakując nowe szlaki i budując wieże widokowe, ale poza rowerzystami mało kto się tam wybiera. A ta wieża na Brabirce całkiem ładna, tylko trochę za niska.

W takim razie poszukam bardziej zachaszczonych kapust :lol:

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sie 21, 2022 10:20 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 09, 2013 10:52 pm
Posty: 1144
Lokalizacja: Łódź
kefir napisał(a):
kto wyszedłby zwycięsko ze starcia Utah Raprtor – Mapuzaur…
Wiadomo, że Mapuzaur...
kefir napisał(a):
zastanowimy się czy Mia osiągnie pełnię możliwości

Kurde nie pamiętam, ale mieliśmy całe Lego z NinjaGo. Jakie to były fajne czasy ! Łap każdą chwilę, bo te dzieci tak szybko rosną

_________________
Gdzie wola - tam droga.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 22, 2022 7:18 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
TataFilipa napisał(a):
kefir napisał(a):
kto wyszedłby zwycięsko ze starcia Utah Raprtor – Mapuzaur…
Wiadomo, że Mapuzaur...
kefir napisał(a):
zastanowimy się czy Mia osiągnie pełnię możliwości

Kurde nie pamiętam, ale mieliśmy całe Lego z NinjaGo. Jakie to były fajne czasy ! Łap każdą chwilę, bo te dzieci tak szybko rosną

Odnośnie Lego NinjaGo to rozwaliło mine kilka dni temu podczas kompletowania wyprawki szkolnej... Piórnik z Llodem za ponad 160 zł.
Jak coś trafia do dziecięcego mainstreamu to niewyobrażalną kasę można trzepać na byle pierdołach później.

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 22, 2022 10:12 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 09, 2013 10:52 pm
Posty: 1144
Lokalizacja: Łódź
kefir napisał(a):
ak coś trafia do dziecięcego mainstreamu to niewyobrażalną kasę można trzepać na byle pierdołach później

To jest niesamowity rynek, potem przenosi się nastolatek do YouTuba. Kojarzysz histerię z lodami Ekipy na przykład ?

_________________
Gdzie wola - tam droga.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 22, 2022 10:55 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Tak. Ekipy już nie ma, a ja dalej nie wiem o co chodziło.
Dzisiaj słyszałem tekst "Za starzy na tik-toka, za młodzi by umierać" :mrgreen:

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL