Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest So kwi 27, 2024 3:46 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz gru 15, 2022 12:16 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt sie 07, 2015 10:09 pm
Posty: 779
Lokalizacja: Chrzanów
Jest chwilę po siódmej, jestem w szoku, że w 5h udało nam się zrobić takie przewyższenie. Na szczycie jest niecka, w której nie zalega śnieg, można spokojnie usiąść na kamieniach i osłonić się od wiatru, który osłabł a słońce świeci centralnie na nas, więc zaczynam się troszkę rozgrzewać. Przez chwilę jesteśmy sami, więc rusza sesjona, na której uwieczniam rysunek, który przed wyjazdem narysowała dla mnie córka, bym o nich nie zapomniał :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoczność jest znakomita a widok dość rozległy, szczyt jest jednym z wyższych i troszkę z boku.
Monte Rosa.

Obrazek

Masyw Weisshornu.

Obrazek

Matterhorn i Dent Blanche, daleko Mont Blanc, w dolinie, jeszcze w cieniu Zermett.

Obrazek

Na szczyt dociera w końcu goniąca nas dwójka, okazuje się że to polski przewodnik z klientem, który stwierdził, że bardzo starał się nas dogonić, ale nie daliśmy mu szans. Pojawiają się jeszcze dwa francuskie zespoły, które schodzą w dół chwilę przed nami. Po krótkiej pogawędce z przewodnikiem ruszamy w dół. Będąc na ścianie cały czas towarzyszy nam widok na ostatni szczyt z Grani Nadel, Lenzspitze, na drugim planie Weissmeise i Lagginhorn.

Obrazek

Troszkę niżej Hobarghorn, drugi w grani.

Obrazek

Około 30min od szczytu mijamy Michała z Magdą, walczą, z tego miejsca już się raczej nie wycofają i będą parli na szczyt. My dość szybko z dwoma francuskimi zespołami schodzimy w dół lodowca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na środku zdjęcia Przełęcz Fasti, na którą musimy wejść, nad nią Matterhorn.

Obrazek

Przed podejściem na przełęcz zdejmujemy sporo odzienia bo grzeje nieziemsko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podejście po odpuszczonym już śniegu i pokonanie dużego uskoku szczeliny brzeżnej wysysa resztki sił, ale do schroniska już niedaleko.

Obrazek

Na zejściu z przełęczy Francuzi troszkę nas przytrzymują, mają jakąś dziwną technikę zjazdów, my robimy dwa zjazdy, jeden fragment schodzę i jesteśmy przed szczeliną, dla bezpieczeństwa przechodzimy przez nią z użyciem poręczówki.

Obrazek

Obrazek

Lodowiec Festi pomimo, że jest koło południa jest mocno zmrożony.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lodowiec szybko udaje się przejść i wejść na skalną ścieżkę w kierunku schroniska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W schronisku jesteśmy po trzynastej, jeszcze około 5h przychodzi nam czekać na powrót Michała z Magdą w tym czasie przechodzi konkretna burza. Szczęśliwie oboje docierają do schroniska konkretnie skąpani. W schronisku spędzamy jeszcze jedną noc. Rano schodzimy do Randy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po dotarciu do samochodu robimy wielką wyżerkę, śniadania w schronisku nie mieliśmy a żarcie, które nam zostało trzeba skonsumować i zrobić miejsce na włoskie specjały. Podjeżdżamy jeszcze na kemping do Tasch wziąć prysznic i można ruszyć w drogę powrotną, przez przełęcz Simplon wracamy do Włoch. W pierwszym większym mieście po zjechaniu z przełęczy robimy zakupy a głodni włoskiej pizzy, której nie było okazji skonsumować, zatrzymujemy się jeszcze na przedmieściach Mediolanu.

Obrazek

Okazuje się, że właściciel przybytku dość długo pracował w Polsce, więc zbiera mu się na wspomnienia, jest bardzo zadowolony, że ktoś "obcy" odwiedził jego lokal, jednocześnie zdziwiony, że Polacy nic nie piją. Niestety każdy z nas miał rundę za kierownicą, więc wypić nie mogliśmy, ale gość przynosi własnej roboty limoncello, co prawda trunek słaby, ale wypijamy z iście polskim zamachem :lol:

Obrazek

Potem już żmudne toczenie się na daleką północ. Tak kończy się tegoroczna alpejska przygoda, można zacząć planować nową :mrgreen:


KONIEC


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt gru 16, 2022 10:17 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1494
Lokalizacja: W-wa
Damian78 napisał(a):
skład na tegoroczny wyjazd to trzy osoby z zeszłego roku, plus dziewczyna, co jest nowością.

plus ode mnie za "plus dziewczyna" :)

i jeszcze raz: dzięki za ciekawą relację, fajnie, że chce ci się pisać, czytałam wszystko z uwagą

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 18, 2022 9:50 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt sie 07, 2015 10:09 pm
Posty: 779
Lokalizacja: Chrzanów
anke napisał(a):
plus ode mnie za "plus dziewczyna" :)

:lol:
anke napisał(a):
i jeszcze raz: dzięki za ciekawą relację, fajnie, że chce ci się pisać, czytałam wszystko z uwagą

Pisać się chce, tylko czasu niewiele.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL