Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:24 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lut 10, 2023 12:44 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Zgodnie z życzeniem anke...

Jakoś w lipcu 2022 wybraliśmy się na Islandię. Zdecydowaliśmy się na wyjazd "hybrydowy" (modne słowo :wink: ), polegający na określeniu naszych preferencji, a lokalny zawodowiec zorganizował nam noclegi po trasie i zasugerował, co po drodze możemy ciekawego zobaczyć albo zrobić. Wynajęliśmy wielkiego LandCruisera i... pomknęliśmy jedyną istniejącą przyzwoitą drogą (max. prędkość 90 km/h) w interior.
Islandia to kraj wodospadów (1 - to kolejność fotek) i... owiec (2 i 3).
Oprócz owiec są też konie, ale one raczej nie biegają po drogach. Islandczycy hodują owce i konie, bo... lubią. Trochę na nich jeżdżą (bo lubią), ale ich nie jedzą (bo nie lubią?). Z owcami jest dokładnie odwrotnie.
To kraj będący mokrym snem geologa - wszystko ma swoje uzasadnienie w różnorakich formach aktywności skorupy ziemskiej, ludzie spoza branży mogą jedynie podziwiać (bez zrozumienia zagadnienia :wink: ).
W czasie naszego objazdu najfajniejsze okazały się te atrakcje, które były (mocno) ekstra płatne. No, trudno, było warto.
Pierwszą taką atrakcją była wyprawa na lodowiec - specyficznym pojazdem (4), a potem z buta (uzbrojonego w raczki) gęsiego za przewodnikiem. Lodowiec jest szarobury (5), no i - niestety - coraz mniejszy...
Kolejną z zaoferowanych i wybranych opcji był rejs Zodiacem po lagunie lodowcowej (6 i 7)- w trakcie rejsu zamarzła mi jedna gałka oczna :shock: , mimo stosownego ubranka (8).
Inną atrakcją wyspy są maskonury - atrakcja bezpłatna. Maskonury żyją dziko, są przesympatyczne (9), ale mimo to gdzieniegdzie można znaleźć je w menu. Nam nie udało się spróbować, ale ponoć są niezbyt smaczne i walą rybą 8) .
Następnym sporym wydatkiem był rejs (tym razem tzw. RIB-em) na poszukiwanie wielorybów (10). Było fajnie, choć pani z Niemiec siedząca z tyłu puściła pawia... :oops: . Strój równie twarzowy (11), wieloryby jeszcze bardziej... (12)
Ostatnią z wartych polecenia i opisu atrakcji "extra" była wycieczka do wnętrza wulkanu. Brzmi to trochę, jak z powieści Verne"a, rzeczywistość może nie była aż tak emocjonująca, ale i tak było warto. Najpierw idzie się kawałek na drugą płytę tektoniczną :wink: do szarego domku, gdzie dostaje się kask i czołówkę. Potem windą, podobną do tych, jakich używa się przy myciu okien wieżowców, zjeżdża się na dół (13). Na dole jest... pięknie, kolorowo (14 i 15).
Poza tymi szczególnymi atrakcjami Islandia jest ciekawym miejscem, zupełnie innym od wszystkiego, co wcześniej widziałem. Polecając taką wyprawę nie sposób wspomnieć, że na Islandii nie pada deszcz. Na Islandii deszcze pada... POZIOMO. Naprawdę. Absolutnym "must have" jest odzież przeciwdeszczowa i bielizna termiczna. Nie oznacza to, że trzeba to nosić non-stop, bywa, że świeci słońce (16 i 17)i jest naprawdę pięknie (jeszcze bardziej). Uwaga logistyczna - jeśli ktoś Wam powie, że drogo jest w Szwajcarii, a jeszcze bardziej w Norwegii... pusty śmiech :colors:
Uwaga podróżnicza - Islandia to kraj wielu zakazów, większość ze względu na ochronę przyrody, inne - na ochronę życia i zdrowia turystów. Niektóre atrakcje tu pominąłem, bo... te drugie zakazy... :oops: :roll: :?

Uwaga techniczna - walę to, jak się wklejają zdjęcia. Staram się, ale efekty są różne :oops: :evil:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 11, 2023 2:02 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
Islandia w minipigułce - dziękuję :-)
Rekomendacja, która na mnie zawsze działa:
Pancernik napisał(a):
Islandia jest ciekawym miejscem, zupełnie innym od wszystkiego, co wcześniej widziałem

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 23, 2023 6:22 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
zniechęciłam się :)
https://www.youtube.com/watch?v=e40lqOaX-Uo
https://youtu.be/NMyRh7oyspk?t=45

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 24, 2023 9:18 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Przecież chyba wspominałem, że tam deszcz pada poziomo... 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL