Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:54 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lut 13, 2023 12:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Oczywiście skupię się tutaj bardziej na górskich aspektach.

Obrazek
Na szczycie Simonki, najwyższego szczytu Gór Tokajsko-Slańskich

Piątek:

Preszów, pizza, piwo.

Sobota:

Najpierw Simonka z sankami. Szliśmy zielonym szlakiem i do wejścia na grzbiet było w miarę przyjemnie, później zaczęło wiać, a wiadomo, że wiatr jest najgorszy bo wtedy jest zimno i nawet jak jest ciepło, a jest wiatr to jest zimno. Czapki nie pomagały, na szczycie chmury pędziły z taką prędkością i tak gęsto, że nie było nawet jak uchwycić Tatr które co jakiś czas pokazywały się na horyzoncie. Przy dobre pogodzie podobno można stąd dostrzec nawet góry Rumunii. Mieliśmy wracać inną drogą ale ponieważ byliśmy tam dla przyjemności to szliśmy tylko tam gdzie przetarte. Dało się zjeżdżać na sankach.

Obrazek
Tatry z Simonki 1092 m n.p.m.

Obrazek
Drewniany megafon

Obrazek
Widok z parkingu – po lewej, z nadajnikiem – Dubnik, po prawej Kota

Godzina jeszcze wczesna, patrzymy co jest w okolicy ciekawego do zobaczenia i pada na Sztolnię Józef – dawną kopalnię Opali.

W oczekiwaniu na wejście rozsiadamy się w przytulnej kawiarni, sama trasa turystyczna to ok 1 godziny spaceru pod ziemią z przewodnikiem.

Obrazek
Opale w Sztolni Józef

Niedziela:

Po porannej kawie na starówce Preszowa jedziemy do Hervatova skąd podchodzimy do wieży widokowej Žobrák. Właściwie to są dwie wieże widokowe – Stary i Nowy Žobrák, a sam szczyt Žobrák znajduje się jakieś pół kilometra dalej. Ponieważ jednak przetarte było tylko do wież, a jak wcześniej już wspominałem jesteśmy tu dla przyjemności to ograniczamy się do widoków z wieży. Przy czym ograniczamy się chyba nie jest odpowiednim słowem bo szczyt jest zarośnięty, a z nowej wieży dostrzegliśmy Tatry nad Górami Czerchowskimi, Stebnicką Magurę gdzie i Smilniansky vrch w okolicy których byliśmy w zeszłym roku pod namiotem.

Nowa wieża jest mega wypasiona – poza dwoma piętrami z których mamy widok z jednej strony na Tatry, z drugiej Ondavską Vrchovinę i Beskid Niski, do dyspozycji jest utulnia z piętrowymi łóżkami i stołem, jest zadaszony grill dla kilkudziesięciu osób i kawałem od miejsca odpoczynkowego toaleta. Wisienką na torcie jeżeli tak to mogę określić są kosze na śmieci, które na dystansie stoją przy szlaku co ok 30 minut. Na Słowacji się da, a u nas nie?

Po nacieszeniu oczu zjeżdżamy na sankach/ schodzimy do drewnianego kościółka przy którym zaparkowaliśmy i obieramy kurs nad dom. Dalszy wypad z noclegiem na miejscu wyszedł całkiem nieźle:)

Obrazek
Widok z wieży widokowej na pasmo Cergov i Tatry (kto wypatrzy)

Obrazek
Zbliżenie i wyostrzenie

Obrazek
Stary Žobrák

Obrazek
Nowy Žobrák

Obrazek
Po lewej Stebnicka Magura, po prawej dwuwierzchołkowy Smilniansky vrch

Obrazek
Utulnia pod wieżą

Obrazek
Takie widoki złapałem gdzieś w dolnej części szlaku

Obrazek
A to już blisko wież widokowych

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 14, 2023 12:43 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
kefir napisał(a):
Wisienką na torcie jeżeli tak to mogę określić są kosze na śmieci, które na dystansie stoją przy szlaku co ok 30 minut. Na Słowacji się da, a u nas nie?

Kosze na śmieci w górach? Nie zgadzam się.

PS
Gratulacje za Zimowego Zbója!

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 14, 2023 9:42 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Dzięki:)

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 14, 2023 11:19 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Kosze w górach na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dobrym pomysłem. Fajnie, ktoś dba o to, żeby nie było śmieci na szlaku.
Ale kończy się potem takim widokiem - to szczyt Baraniej Góry.

Obrazek

Poza tym wrzuci ktoś do kosza resztki jedzenia, woreczek z rozmokłą kanapką. Będą się do tego dobierać leśne zwierzęta.
W tym wypadku naprawdę lepsza jest edukacja, żeby śmieci zabierać ze sobą.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 14, 2023 12:28 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Ja również jestem zdecydowanie przeciwny koszom na szlakach (poza nimi tym bardziej :roll: ).
Po pierwsze - leśne, ciągle jeszcze dzikie zwierzęta. Po drugie - kłopot i koszty (na koniec - dla nas wszystkich), ktoś to musi opróżniać.
Po trzecie - dałaś/dałeś radę wnieść pełne, dasz również radę znieść puste (choć w przypadku pampersów "dzieciątek" targanych w nosidełkach sytuacja może być odwrotna... :mrgreen: ).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 14, 2023 2:13 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
OK. Dodam tylko, że śmieci mimo koszy przy szlakach zabieram ze sobą (kiedyś nawet pampersy) i przynajmniej do schroniska doniosę. Od x lat stosuję jeszcze metodę "weź pięć" czy jakoś tak i z gór znoszę nawet cudze śmieci (można pakować do siatki w plecaku, albo kieszeni bocznych). Kosze widziane ostatnio to były kosze z workami, a nie kontenery jak na zdjęciu powyżej i znieść taki worek jest niepomiernie łatwiej. Co do dzikiej zwierzyny - fakt, może się dobierać i rozwlekać, ale jak nie ma tych koszy to ludzie chyba więcej rozrzucą po drodze.

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL