Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt kwi 16, 2024 9:26 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt sie 02, 2011 9:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14880
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Po krótce o co mi chodzi :-).
Wydaje mi się że w miarę posiadłem umiejętność rozpoznawania kiedy będzie dobry tzw warun w Tatrach, zwłaszcza latem jest to dość łatwe i sprowadza się do obserwowania prognoz pogody, kamerek i aktualnych danych meteorologicznych. Zimą nieco bardziej skomplikowane ale też do ogarnięcia, informacja o lawinach, dane o opadach i głębokości śniegu, w tym też historyczne i jakoś w miarę idzie to ogarnąć.
W Alpach sprawa jednak wydaje mi się o wiele trudniejsza a w każdym razie póki co jej nie opanowałem. Zauważyłem, że w praktyce nawet prognozy na dzień następny czy to z mountain-forecast, czy z wheather-online, sprawdzają się w miarę co do ogółu, ale mylą w szczegółach nieraz istotnych, np, "od rana lampa" a tu wstaję i dookoła ponure chmury albo "po południu burze" a po południu lampa itp. Nic dziwnego że ogromną oglądalnością cieszą się poranne "Alpen Panoramy", jedyna w miarę pewna strategia to zaczekać do siódmej i obejrzeć "wprost z kamery gdzie dzisiaj jest ładna pogoda".

Jedną z głównych obserwacji jakie poczyniłem są w lecie częste pady śniegu na wysokości powyżej 2500, przy czym żywotność tych opadów śniegu jest niska, na górach do 3000 po minięciu załamania pogody śnieg utrzymuje się jakieś dwa-trzy dni, potem w większości znika. Dość podobnie jak w Tatrach, chociaż w Tatrach opad śniegu w lecie jest jednak zjawiskiem rzadszym.
Do tego ciekawym zjawiskiem w Alpach są znacznie szybsze niż w Tatrach naprawdę gwałtowne a krótkie zmiany pogody, w ciągu kilku godzin potrafi na przemian kilkanaście minut gwałtownie lać przy niskiej temperaturze i gwałtownym wietrze, a następnie godzinkę świecić słońce że trzeba się do rękawka rozebrać, potem znowu lać itd. Nieco podobne sytuacje zdarzają się czasem na wiosnę w Tatrach, ale w Alpach wydaje mi się to dość standardowym scenariuszem przy dużej wilgotności powietrza i zachmurzeniu.
No i jeszcze jedna obserwacja, chociaż nieco "z daleka": jak się zdaje nastąpiło w ostatnim okresie istotne pogorszenie warunków na wszystkich alpejskich lodowcach w lecie, wszystkie topnieją odkrywając szklisty lód a przy tym płynie po nich woda.

Założyłem ten wątek by umożliwić dzielenie się uwagami na temat sposobów "zaklinania warunków" to znaczy właściwie ich przewidywania, chodzi i o wasze doświadczenia i wiedzę, ale i takie praktyczne porady jak ciekawe adresy z sieci na ten temat.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 02, 2011 10:54 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sty 20, 2008 10:17 pm
Posty: 1253
Lokalizacja: Zdolny Śląsk
alpejskie prognozy pogody to ostatnio moje nowe internetowe hobby
Oglądam sobie dwie stronki :
http://www.wetteronline.de/eurovor.htm
tu widać nadciągające opady

http://www.wetter.com/wetter_aktuell/we ... =DEXXX0282
a tu mam prognozę 16-dniową

Z prognoz wynika że trzeba mieć więcej szczęścia niż rozumu żeby trafić w tym roku w pogodę:P

_________________
a do piekła zabiorę wspomnienia.....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 03, 2011 11:31 am 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
To ja dorzucę bardzo sprawdzającą się stronę norweską, dodatkowo z wyłapanymi kamerami online u dołu każdej strony.
Przykładowo rejon Alp Stubajskich:

http://www.yr.no/sted/%C3%98sterrike/Tirol/Ranalt/

:)

_________________
Modyfikuję, naprawiam, "uzdrawiam" nawigacje Garmin'a - info na PW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 03, 2011 6:00 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
Ten sezon letni to w ogóle w Alpach jakaś totalna loteria,jak i u nas z resztą.
Na razie z doświadczeń swoich kilku wyjazdów i znajomych zaobserwowałam,że całkiem ciekawy w Alpach może być kwiecień,a potem koniec sierpnia i wrzesień.Może jest troszkę zimniej,ale nie ma takich gwałtownych burz jak w lipcu i śnieg może być lepszy.Na razie będę tak właśnie celować,a co wyjdzie z przyszłych obserwacji,sama jestem ciekawa.

W okresie zimowym są uaktualniane warunki lawinowe dla Szwajcarii
na tej stronie:
http://www.slf.ch/lawineninfo/schneeinfo/hn1/index_EN

a tu dla Austrii:
http://www.lwz-salzburg.org/defaultnew.asp#

Też korzystam z wetteronline, weather forecast, albo snow forecast http://www.snow-forecast.com/

Tu jeszcze warunki pogodowe i śniegowe + kamerki z okolic Zermatt

http://www.matterhornparadise.ch/en/pag ... r_forecast

Dobrym sposobem jest też spacer do informacji turystycznej na miejscu w miasteczku górskim.Przynajmniej w Tasch w Szwajcarii dostałyśmy bardzo dokładny wydruk z wielkością opadów śniegu od miłej Pani(oprócz tego dostawałyśmy codziennie prognozy od znajomych) Będąc w terenie i mijając schronisko,np w drodze na biwak można po prostu zapytać w nim,tam mają w zasadzie najbardziej precyzyjną prognozę,bo przecież korzystają też z niej przewodnicy.

Na bardziej popularnych szczytach ,jeśli tylko wychylimy się z namiotu o 2-3 i zobaczymy w dali tramwaje z czołówkami,to już w ogóle pewniak,że będzie pogoda :wink:

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 03, 2011 6:29 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Ja dodatkowo lubię stronę www.wunderground.com na której podawane są dane z górskich obserwatoriów meteo, często wraz z możliwością prześledzenia historii warunków meteo (do początku lat 90-ych), co pozwala zorientować się, z jakimi warunkami należy się liczyć wyjeżdżając w dany rejon.
Co do końca sierpnia/początku września zalecałbym jednak pewną ostrożność - podobnie jak w Tatrach nierzadkie są wtedy kilkudniowe pierwsze poważniejsze załamania pogody: deszcz, później śnieg.
Choć kilka razy ostro mnie zlało, albo śniegiem/gradem zbiło, nigdy, szczęśliwie, nie przeżyłem w Alpach specjalnie gwałtownego, zaskakującego załamania pogody - zwykle symptomy odmiany były na tyle wczesne, że można było deszczu/gradu/śniegu rozsądnie się spodziewać i pozostać w schronisku lub do jakiegoś uciec.

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 03, 2011 7:27 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
Trzeba by jeszcze dodatkowo rozgraniczyć wycieczki w góry wyższe,śnieżne,gdzie cały rok panują warunki zimowe oraz wypady w góry niższe,gdzie pożądana jest sucha skała,bądź cele stricte wspinaczkowe w suchej skale.W zależności od celu wycieczki można za pewne typować najlepsze terminy,miesiące do wyjazdu.

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 04, 2011 3:38 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
Ali7 napisał(a):
Tyle, że później wracali, jak się pięknie błyskało z każdej strony Wink

a zatem jak wynika z tej wymiany doświadczeń,tzw "owczy pęd" nie może być jedynym sposobem prognozowania :wink:

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 05, 2011 7:55 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz sie 06, 2009 5:37 am
Posty: 795
A propos owczego pędu i "tramwajów czołówek", to coś w tym jest. Siedzieliśmy 2 tygodnie we Francji, trafiając chyba na najgorszą możliwą pogodę dla tamtejszego rejonu w ciągu ostatnich kilku tygodni, przewodników było jak na lekarstwo. Jak tylko się wypogodziło i wszystko powoli zaczęło "siadać", zaroiło się od 2-3 osobowych grup z przewodnikiem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 21, 2011 11:03 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sty 20, 2008 10:17 pm
Posty: 1253
Lokalizacja: Zdolny Śląsk
ja korzystam :

http://www.wetter.com/wetter_aktuell/we ... =DEXXX0282
tu akurat ustawiona jest 16dniowa prognoza dla Zugspitze

http://www.wetteronline.de/eurovor.htm
a tu oglądam jak sobie maszerują przez Europę chmury:)

A jak baardzo chcę jechać szukam jakiejkolwiek pozytywnej prognozy pogody i jadę.Z cukru nie jestem:)

_________________
a do piekła zabiorę wspomnienia.....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So mar 16, 2013 12:24 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 04, 2010 5:34 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Rybnik / Piding
Ja mam takie pytanie, czy może mi ktoś polecić jakieś niemieckojęzyczne (albo angielsko-) forum o Alpach? (Interesują mnie przede wszystkim Alpy Bawarskie i te, które są tuż za nimi po stronie austriackiej). Wie ktoś, gdzie Niemcy czy Austriacy dyskutują sobie o tym wszystkim, co mają w kraje ładne?
Poszukuję takiego odpowiednika tego forum, mogącego dostarczać informacji o aktualnych warunkach, trasach itd.
Od niedawna mieszkam bliżej Alp niż Tatr i chciałbym je zacząć pomału skubać.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL