Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:45 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lut 01, 2024 10:50 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Kolega namawia mnie na Everest :).

Trochę żart, ale coś w tym stylu.

Mam pytanie, bo jest tu chaos informacyjny.
Od 1 kwietnia 2023 obowiązuje w Nepalu zakaz poruszania się bez przewodnika - przynajmniej dla większości parków narodowych.
Ale jest chaos informacyjny odnośnie Sagarmatha (znaczy rejenu Everestu).

Jak to w końcu jest - wynajęcie przewodnika ilub zarejestrowanej legalnie agencji jest wymagane czy nie jest?

Ten człowiek:

https://www.youtube.com/watch?v=J8uHDoqKvnk

twierdzi, że Sagarmatha ma swoje własne przepisy i nie przejmuje się przepisami NMA (Nepal Mounteniering Asociacion) ale to troche dziwne, bo to MNA sprzedaje permity na szczyty w parku). Ktoś wie coś więcej, z pierwszej ręki, oficjalne info itd)?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lut 04, 2024 7:51 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
Ten człowiek nagrał film w sierpniu, a w komentarzach widać że nawet miesiąc temu nie jest w stanie nic konkretnego powiedzieć odsyłając m.in. do tripadvisor. Faktem jest że Nepal wprowadził przepisy odnośnie zakazu samotnego poruszania się. Gmina Khumbu się zbuntowała, twierdząc że nie uznaje tego przepisu,ale jaki jest efekt końcowy to chyba nie wie nikt. Co ciekawe gmina Annapurna uznaje ten przepis,ale w komentarzach na tripadvisor ludzie piszą że szli sami szlakiem do ABC, i nikt nie sprawdzał czy idą z przewodnikiem.Wygląda więc na to że przepis istnieje ale nie jest rygorystycznie egzekwowany. Taka sama sytuacja być może jest i na szlaku do EBC. Reasumując,kto bardziej obyty w tamtych rejonach, pewnie jest w stanie chodzić po szlakach bez dodatkowych kosztów za przewodnika. No ale jak ktoś jedzie pierwszy czy drugi raz, to cholera wie czy taka próba nie zakończy się komplikacjami. Może warto dla świętego spokoju doliczyć 1000 dolców do wycieczki? Wybór należy do Ciebie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lut 04, 2024 8:57 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4325
Lokalizacja: Kraków
Może spytaj tego zabawnego gościa:
www.szybkiepodroze.pl
Wprawdzie byli przed zmianą, ale na pewno wie więcej.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lut 04, 2024 9:16 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
A ten zrobił EBC w kwietniu zeszłego roku, więc na samym początku zmiany. Zrobił z przewodnikiem
https://www.youtube.com/@PodrozeWojownika
No ale jak już wiadomo, sytuacja ma się różnie.
Przydałby się ktoś, kto był tam niedawno.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lut 04, 2024 9:32 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
Pytanie:
Ola 27 WRZEŚNIA, 2023
Cześć, już za trzy tygodnie będę w Nepalu. Zaplanowaliśmy trekking w rejonie Everestu i Gokyo, będę wdzięczna za potwierdzenie informacji: Jedynymi pozwoleniami jakie należy mieć wchodząc do Parku Narodowego to: rural ... i National park permit - oba pozwolenia do załatwienia w Lukli lub Monjo. Nie są wymagane karty TIMS oraz można iść bez przewodnika

Odpowiedź:
Beti 28 WRZEŚNIA, 2023
Cześć Olu, ale masz fajnie. Też tak chcę! Ale do rzeczy, wszystko potwierdzam! Jakbyś mogła po twoim treku podzielić się tu twoim doświadczeniem, to by było strasznie miło, a tym bardziej byłoby to bardzo przydatne.

Potwierdzenie:
Ola 3 LISTOPADA, 2023
Cześć, a wiec i moja przygoda w Himalajach właśnie dobiegła końca… Zatem chciałam potwierdzić, że jedynymi pozwoleniami jakie należy mieć wchodząc do Parku Narodowego są: rural ... i National park permit - oba pozwolenia do załatwienia w Lukli lub Monjo. Nie są wymagane karty TIMS oraz można iść bez przewodnika. Podczas trekingu EBC większość ludzi szła z przewodnikami, ale z tego co mówili napotkani po drodze samotni trekkerzy, na szlaku trzech przełęczy ta proporcja jest odwrotna.

powyższe wzięłam stąd: https://betifulworld.com/pl/trekking-w- ... -praktyce/

PS
Dzisiaj są urodziny Wandy Rutkiewicz, ja nie pamiętałam o tym, ale na Facebooku Annapurna Circuit Trek przypomniał o tej rocznicy wspinacz i przewodnik górski z Pakistanu Fazian Astore: https://www.facebook.com/groups/actrek/

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 06, 2024 10:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
No właśnie z tego co ja się orientowałem rzeczywiście tak to jest:
przepis ogólny jest natomiast Khumbu się rzeczywiście "zbuntował" i 2 kwietnia 23 wydał własny "list" i w efekcie na teren parku Sagarmatha można wejść kupując {jak to się tam nazywa} w Lukli,
w kwietniu cena była 5k rupii (czyli ok. 130 zł).

Tylko problem jakby się chciało wejśc na jakiś sześciotysięcznik, bo tu już trzeba mieć permit i prawdopodobnie osobom indywidualnym przestali sprzedawać,
można tylko przez agencję, "w pakiecie z przewodnikiem" tego nie wiem, może ktoś wie?

)Dzięki za wszystkie podpwiedzi! :) )

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn mar 04, 2024 3:11 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn mar 04, 2024 2:56 pm
Posty: 5
Co do Sagarmathy, czyli tego regionu z Everestem, to rzeczywiście może być inaczej niż w innych parkach narodowych. Czytam różne rzeczy i sam nie jestem pewien, ale wydaje się, że niektórzy ludzie mówią, że przewodnik nie jest konieczny, ale to może zależeć od konkretnego miejsca w regionie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr mar 13, 2024 11:22 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Ktoś wie jak to jest z ewentualnym transportem czekana w samolocie do Lukli?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn mar 18, 2024 1:08 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
grubyilysy napisał(a):
Ktoś wie jak to jest z ewentualnym transportem czekana w samolocie do Lukli?


Natrafiłem w sieci na info, że podobno sprzęt to się wypożycza w Chukhung (wioska u podnóża Nuptse).
I podobno wcale nie jest drogo.
Tak nieśmiało ale podpytam - ktoś z tego korzystał?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn mar 18, 2024 1:41 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Nie nepalsko wprawdzie, i nie czekanowo, ale...
Planuję wyjazd w Alpy Bawarskie i koszt biletu lotniczego z bagażem rejestrowym jest znacznie wyższy, niż wypożyczenie kijków w Monachium. Podejrzewam, że w Nepalu może być analogicznie...
Mało tego, wybiegając dalej w moje górskie plany, zarówno Rumunia, jak i Słowenia, wyglądają podobnie w kwestii kijków - KUPNO w miarę prostych kijków na miejscu jest sporo tańsze, niż dopłata do biletu... :roll:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 19, 2024 5:18 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
Na stronie jednej z linii lotniczych latających do Lukli wymienione są rzeczy których nie można przewozić Są to gazy,substancje żrące, itp.
https://summitair.com.np/page/policies
Może lepiej nie jedźcie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 19, 2024 11:08 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
"offensive or irritating materials".

Pewnie kwestia interpretacji, czy czekan się łapie, w pociągach woziłem czekany dość często i konduktor się nie czepiał.
Ale z drugiej strony jak można wypożyczyć prawie pod południową Lhotse, to po co nieść.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 21, 2024 10:29 am 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
Konduktor się nie czepiał może dlatego że nie ma zakazu przewożenia czekanów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 21, 2024 10:08 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
I tu się akurat mylisz.
Ale to kwestia interpretacji

PKP Intercity napisał(a):
...
Przewóz bagażu
200. Bagaż, który zabierasz ze sobą do pociągu nie może zagrażać bezpieczeństwu
i porządkowi, utrudniać przejazdu, wyrządzić szkody w mieniu innych podróżnych lub
naszym
...

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 21, 2024 11:45 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
Żadnej interpretacji tylko wewnętrznych przepisów, w tym wypadku przepisów jakie ma intercity.Nie można więc przewozić m.in gazów, substancji zapalnych,zakaźnych, promieniotwórczych, itd, itp. Co ciekawe można natomiast przewozić broń i amunicję, i to bezpłatnie.

Trzeba po prostu trochę poczytać. Jedno zdanie to trochę mało.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 22, 2024 10:01 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Tak w ogóle trebor, strasznei soię cieszę że piszesz w tym wątku, ponieważ strasznie przypominasz mi moją matkę.
Nawet przez chwilę podejrzewałem, że to mama zalogowała się ma forum i pisze pod nickiem "trebor".

OK, pewnie można wozić broń - spróbuję, dobrze się składa, bo nawet mam do przewezienia kilka granatów i dwie sztuki amunicji do haubic.
Wykopałem w ogródku.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 22, 2024 11:14 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
Matka będzie z Ciebie dumna :)
Broń można oczywiście przewozić ale na warunkach szczególnych określonych w odrębnych przepisach. Piszą o tym,ale oczywiście znowu czegoś nie doczytałeś. No cóż, życie jest pełne niespodzianek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL