Forum portalu turystyka-gorska.pl
http://boguszk.website.pl/forum/

Alpinizm wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego
http://boguszk.website.pl/forum/viewtopic.php?f=14&t=20676
Strona 1 z 1

Autor:  grubyilysy [ Cz gru 12, 2019 4:00 pm ]
Tytuł:  Alpinizm wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego

https://wspinanie.pl/2019/12/alpinizm-unesco/

Cytuj:
Lista reprezentatywna jest rejestrem zjawisk z całego świata, które pomagają ukazać różnorodność dziedzictwa niematerialnego i podnieść świadomość na temat jego znaczenia.

Utworzona została na podstawie konwencji uchwalonej w 2003 roku. Był to pierwszy międzynarodowy traktat, który stwarzał ramy prawne, administracyjne i finansowe umożliwiające prowadzenie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i podnoszenia jego rangi. Miał stanowić zachętę dla krajów świata do dostrzegania wagi tego dziedzictwa i do otaczania go opieką.

Starania o włączenie alpinizmu do Listy rozpoczęto w 2009 r. Federacje członkowskie UIAA zostały zaproszone do lobbowania w swoich rządach w celu przyłączenia się do projektu. Ostatecznie zadania podjęły się trzy kraje: Francja, wspierana przez Szwajcarię i Włochy.

Proces ten zakończył się sukcesem na 14. sesji komitetu UNESCO, która miała miejsce w Bogocie (Kolumbia).
(...)
Wpisanie na listę to dopiero początek drogi, której celem jest zachowanie alpinizmu. W dokumencie aplikacyjnym wymieniono różnorodne środki służące promowaniu i zabezpieczaniu działalności alpinistycznej.


Bardzo dobra wiadomość.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/