Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N wrz 08, 2024 12:18 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18022 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 597, 598, 599, 600, 601

Czy ktoś Ci pomógł w tym wątku?
Tak, jestem zadowolona/y 45%  45%  [ 177 ]
Niestety nie 4%  4%  [ 15 ]
Zamieszali mi tak, że wiem mniej, niż przed pytaniem 3%  3%  [ 13 ]
To jakieś chore towarzystwo - same zboki i debile 15%  15%  [ 58 ]
Nikt nie pomógł, ale i tak Was kocham 8%  8%  [ 31 ]
Krowa cie wysrała 15%  15%  [ 59 ]
Wali mnie to 11%  11%  [ 42 ]
Liczba głosów : 395
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz wrz 15, 2022 9:43 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10410
Lokalizacja: miasto100mostów
Rambubu napisał(a):
Rzecz jasna na Krywań można wybrać i znacznie dłuższą drogę, niektórzy chodzą z Kuźnic i wracają przez Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem ;-)
...tudzież robią sobie wycieczki pt "śniadanie na Babiej, kolacja na Świnicy"

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 15, 2022 9:54 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1510
Krabul napisał(a):
"śniadanie na Babiej, kolacja na Świnicy"


Tego nie widziałem, ale od razu odpaliłem YT i ... No ma chłopak fantazję.
Teraz widzę, że ostatnio jeszcze połączył w jeden dzień Trzy Korony z Rysami.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sie 26, 2023 8:03 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 8:32 pm
Posty: 225
Pytanko - z czym po stronie polskiej można porównać trudność pętli z Rohackiej doliny przez Pachoł, Salatyn i Brestovą?

Mam w ekipie osobę, która była na Giewoncie, Szpiglasie, Rysach od Słowacji (ale na Świnicy zrezygnowała pod samym szczytem) i jest trochę wystraszona opisem szlaku znalezionym w necie i nie wiem do końca, czy próbować ją tam zabierać, czy nie.

_________________
......................................


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sie 26, 2023 9:34 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Gieferg napisał(a):
Pytanko - z czym po stronie polskiej można porównać trudność pętli z Rohackiej doliny przez Pachoł, Salatyn i Brestovą?

Mam w ekipie osobę, która była na Giewoncie, Szpiglasie, Rysach od Słowacji (ale na Świnicy zrezygnowała pod samym szczytem) i jest trochę wystraszona opisem szlaku znalezionym w necie i nie wiem do końca, czy próbować ją tam zabierać, czy nie.


Ja bym to porównał mniej więcej z odcinkiem Skrajny Granat-Krzyżne, a w zasadzie tylko odcinek Skrzyniarek, pozostałe nie będzie trudniej niż Giewont czy Szpiglasowy.

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sie 26, 2023 9:00 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 8:32 pm
Posty: 225
Cytuj:
Ja bym to porównał mniej więcej z odcinkiem Skrajny Granat-Krzyżne

Czyli odpada.

_________________
......................................


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sie 27, 2023 8:02 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10410
Lokalizacja: miasto100mostów
Ale tych trudności tam jest zdecydowanie mniej, krótszy odcinek, i mniej ludzi, można sobie na spokojnie przejść.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So wrz 09, 2023 2:36 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 8:32 pm
Posty: 225
Zdaje się, że obadam na miejscu.
Jak już będę wiedział, co i jak, to się zobaczy, czy koleżanka powinna tam iść :)

_________________
......................................


Ostatnio edytowano Wt wrz 19, 2023 1:37 pm przez Gieferg, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt wrz 19, 2023 1:36 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 8:32 pm
Posty: 225
Sprawdziłem. Zdecydowanie nie powinna.
Jak dla mnie porównywalne z Granatami - i ogólnie bardzo fajne.

_________________
......................................


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 05, 2023 2:35 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 611
Wiem, że do sezonu Tatr letnich jeszcze hu-hu, ale...
Prawdopodobnie w 2024 roku nie dam rady spędzić zwyczajowego tygodnia+ w Tatrach. Kombinuję więc jakieś krótkie wypady, licząc na liberalność transgraniczną :wink: .
Jednym z pomysłów, realizowalnym głównie w lipcu-sierpniu (ze względu na godziny startu kolejki na Kasprowy), jest wjazd pierwszym wagonikiem o 7:00 na Kasprowy i zasuwanie po trasie: Liptowski Koszar - Zawory - Ciemnosmreczyński Staw - Dolina Koprowa - Trzy Źródełka (albo coś innego).
Moja prośba i pytanie dotyczy właśnie punktu zejściowego - czy jest tam gdzie zanocować? Sama trasa wg mapa-turystyczna.pl zajmuje prawie dziesięć godzin, a znając życie i siebie, przedłuży się z popasami do około dwunastu... A dojazdu o tej godzinie dokądkolwiek :cry: raczej nie będzie...
Z góry bardzo dziękuję za sugestie, również dotyczące ewentualnie innego przejścia Doliną Koprową.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2023 2:06 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt maja 02, 2023 8:39 am
Posty: 18
Szedłem podobną trasą kilka lat temu - startowałem ze schroniska na Hali Kondratowej. Szedłem przez Liliowe, dalej nie pamiętam, potem Zawory, a dalej Hlińską Doliną, przez Koprową Przełęcz i zejście do schroniska nad Popradzkim Stawem. Schronisko jest duże, raczej nie ma problemu z miejscami i nie trzeba rezerwować kilka miesięcy wcześniej.
Można zaoszczędzić trochę sił i czasu nie zbaczając z trasy na Gładką Przełęcz, Ciemnosmreczyński Staw, Koprowy Szczyt, czy kilka innych atrakcji.
Szedłem na przełomie sierpnia i września i spotkałem ledwie kilka osób po drodze (nie licząc bliskich okolic schroniska).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2023 6:29 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 611
Dzięki, choć taka trasa to jednak spora różnica od moich pierwotnych założeń.
Poza tym, jak już mam się turlać do Popradskiego, to mogę zejść całkiem na dół i celować w jakąś elektriczkę...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 08, 2023 12:45 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 1:39 am
Posty: 1740
Lokalizacja: Zamość
Pancernik napisał(a):
czy jest tam gdzie zanocować?


Spałam w Szczyrbskim. Tam jest taki pensjonat Furkotka, mieli też opcję turystyczną. Był też kiedyś taki hostel, nie wiem, czy dalej to działa.
A trasy w te okolice to robiłam na raty.

Jak jeszcze kiedyś kursowała Strama było łatwiej np.:

Popradzkie Pleso (przystanek) - Koprowa Przełęcz, potem na dół Hlinską, potem na Zawory, dalej w dół na Liptowski Koszar i dalej na Kasprowy.

Kiedyś Stramą do Smokowca, dalej elektriczka, potem Magistrala do Podbanskiego i Doliną Cichą na Kasprowy.

Inna wersja: kolejką na Kasprowy, dalej Liptowski Koszar, Zawory, Gładka, powrót tą samą trasą. Potem z Kasprowego już na nogach.

A jak spałam w Szczyrbskim, to poszłam Magistralą do Koprowej, dalej doliną nad Staw, powrót tak samo na nocleg.

_________________
A my zmieniliśmy jawę w sny
Jesteśmy jak rosa, jak pył!
Ukradliśmy siłę gwiazd
I dla nas zatrzymał się czas


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 08, 2023 9:19 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 611
Dzięki, choć jak wynika z mojego wcześniejszego posta, rejon Szczyrbskiego/Popradzkiego raczej tym razem bym chciał ominąć.
Rzeczywiście, ciekawą opcją (w tamtym rejonie) jest nocleg i nad Popradzkim Stawem, i zejście do Szczyrbskiego. Szczyrbskie mam w miarę "ogarnięte", bywałem tam i narciarsko, i szlakowo...
Ta wersja z kolejką na Kasprowy (i może z Kasprowego też?) do mnie przemawia, ale to takie chodzenie w te i we wte... Wiem, marudzę, ale też i pisząc głośno myślę.
A jeśli dobrze zrozumiałem wariant ostatni, daje to "cuzamen do kupy" ponad 40 km i ponad 14 godzin na szlaku :shock: . To już nie na moje kolana/biodra/płuca/łydki (niepotrzebne skreślić :roll: ).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 09, 2023 11:49 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 1:39 am
Posty: 1740
Lokalizacja: Zamość
Pancernik napisał(a):
A jeśli dobrze zrozumiałem wariant ostatni, daje to "cuzamen do kupy" ponad 40 km i ponad 14 godzin na szlaku


Wyszłam około 9 rano, wróciłam około 21:00. A za szybko nie chodzę. Ale uwielbiam takie długie trasy :) A tam jeszcze cisza, spokój, tłumów brak. I cudne miejsca
Pancernik napisał(a):

rejon Szczyrbskiego/Popradzkiego raczej tym razem bym chciał ominąć.


Nie wiem, czy są noclegi w pobliżu Koprowej. Kiedyś szukałam, wyświetliło mi jakiś pensjonat Tri Studnicki, czy jakoś tak, ale pojęcia nie mam gdzie to jest. Ale nie sprawdzałam, czy coś jest w okolicy.

_________________
A my zmieniliśmy jawę w sny
Jesteśmy jak rosa, jak pył!
Ukradliśmy siłę gwiazd
I dla nas zatrzymał się czas


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lis 11, 2023 5:05 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 611
Dzięki raz jeszcze.
Po kolejnych przeliczeniach i rzutach (długich...) oka na mapę skłaniam się do koncepcji wykorzystania tych okolic (właśnie "...cisza, spokój, tłumów brak. I cudne miejsca..." :jupi: ) w ramach kolejnego wypadu "TwT" (Tydzień w Tatrach").
Może z noclegiem w Szczyrbskim, a może nawet i w Liptowskim Mikulaszu... może wreszcie polazłbym i na Łopatę, i nad Stawy Rohackie... jest czas, aby pomyśleć i pokombinować.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 02, 2024 5:47 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 8:32 pm
Posty: 225
Tak się ostatnio zastanawiałem nad trudnościami technicznymi niektórych szlaków i wychodzą mi dziwne rzeczy.

1) Kiedyś się naczytałem, że Świnica czy Kościelec są technicznie trudniejsze niż Rysy od polskiej strony - byłem na wszystkich i w sumie zgodziłbym się z tym. W przeciwieństwie do Świnicy i Kościelca Na Rysach nie było miejsc które by mi sprawiły jakiekolwiek trudności w aspekcie technicznym, tylko kondycyjnie było to naprawdę spore wyzwanie.

2) Potem dowiedziałem się, że Rysy od strony słowackiej są dużo łatwiejsze niż od polskiej - z czym tez się zgadzam, byłem z obu stron i tak to wyglądało.

3) Potem dowiedziałem się, że Rysy od strony Słowackiej i Krywań to porównywalny poziom trudności. Nie byłem na Krywaniu, więc nie wiem.

4) A potem przeczytałem gdzieś, że Krywan pod względem technicznym można porównać do Kościelca...





Tylko ja tu mam przed oczami dobrze znany uzytkownikom Commodore64 w zamierzchłych latach 80/90. niebieski screen z komunikatem "syntax error"?

_________________
......................................


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 03, 2024 9:58 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1510
Kwestia faktycznych trudności Krywania wywołuje wiele rozbieżności wśród osób, które odwiedziły ten szczyt; chyba nawet na niniejszym forum była jakaś dyskusja w tym temacie :mrgreen:

Ja przychylam się do stanowiska, że jest łatwiej niż na Kościelcu, Świnicy czy Rysach od strony PL.
Rysy od Słowacji to chyba całkiem niezły punkt odniesienia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 04, 2024 8:26 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 611
Absolutnie podpisuję się pod opinią przedpiszcy.
Wejście na każdy z wymienionych szczytów jest inne, więc niełatwo jest jest porównać.
Porównywalny jest w pewnym sensie kilometraż do przejścia i związany z tym czas, co nie oddaje całości przedsięwzięcia.
Moim zdaniem wejście na Rysy od strony słowackiej trudno porównać do wejścia na Krywań (również od strony słowackiej :mrgreen: ).
O ile pamiętam, to na Krywaniu nie ma żadnej "architektury metalowej", a na Rysy prowadzą w paru miejscach łańcuchy, a nawet schody :roll: .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lip 05, 2024 10:38 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7570
Z jednej strony - w necie jest pełno głupot, piszą różni ludzie, w różnych stanach, mający różne doświadczenia i punkty odniesienia, nie można traktować "przeczytałem gdzieś" jako prawdy objawionej.
Z drugiej strony - to szlaki turystyczne, wszystkie do 0+ (podczas gdy skala tatrzańska jest do XI), porównywanie trudności w ramach połowy stopnia (0 - 0+), a więc oparte na odczuciach w bardzo wąskich granicach, musi skutkować takimi wzajemnie sprzecznymi wycenami.
Ach, C64, łezka w oku. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lip 05, 2024 4:05 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11098
Lokalizacja: Poznań
Dla mnie na Krywaniu zawsze było łatwo. Dla osoby, która była tam pierwszy raz i mało chodzi po Tatrach - trudno.
A faktycznie nie jest to chodnik tylko w kilku miejscach trzeba używać rąk na dość długich fragmentach. W dodatku jest tam krucho i szlak nie jest oznaczony jednoznacznie więc w wielu miejscach można się zagalopować w trudniejszy teren. Zwłaszcza pod szczytem. Nie ma tam za to lufy w przeciwieństwie do Rysów od Morskiego Oka. Nie ma też pionowego fragmentu w przeciwieństwie do Kościelca przed wierzchołkiem.
Patrząc nie tylko na siebie ale też i na innych turystów idących obok, którzy mieli tam jednak trochę problemów pod szczytem, nie jest to na pewno szlak bez trudności. Dla mnie trudności są tam miejscami średnie. Szlak dla kogoś kto trochę już po Tatrach pochodził.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2024 8:39 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14930
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Co oni tam właściwie robią, po prostu wymiana asekuracji czy jakieś dziwniejsze cele?

https://www.tanap.sk/evakuacna-trasa-z- ... upravena/#

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2024 5:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11098
Lokalizacja: Poznań
W zasadzie to napisali. Usunęli łańcuchy żeby chodzili wspinacze a nie turyści. Turyści mają wjeżdżać kolejką.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18022 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 597, 598, 599, 600, 601

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL