Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pn cze 24, 2024 12:41 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6905 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129 ... 231  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 16, 2012 7:19 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
No to raczej szybkiego powrotu do zdrowia nie będzie. Bardzo Mu współczuję


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 16, 2012 7:28 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 8:51 am
Posty: 2378
Lokalizacja: Nowy Sącz
http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5 ... atyk,38371

Cytuj:
Do tragedii doszło dziś przed południem w Wysokich Tarach po słowackiej stronie. Na Przełęczy Gankowej podczas wspinaczki spadł w przepaść. Na miejsce wypadku wezwany został śmigłowiec, jednak nie udało się uratować sądeczanina.
Ryszard Patyk miał 63 lata.

_________________
...energia musi eksplodować w momencie wykonywania zadania, ale cały czas trzeba ją mieć pod kontrolą...
http://picasaweb.google.pl/w.tatrach
gg: 1553749


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 16, 2012 7:55 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 20, 2010 3:38 pm
Posty: 1827
Lokalizacja: Wolne Miasto Nowa Huta
Zalinkowałem wcześniej ale Koledzy wolą ... o kolanach.

Duża rozbieżność między Gankową Przełęczą a Pośrednim Gankiem jak napisali na HZS gdzie są nawet zdjęcia.

_________________
Moje Tatry

Życie jest piękne. To ludzie są pojebani.

"Słabe stopnie są jak puszczalska dziewczyna. Jak im zaufasz to ci dadzą, a jak nie, to będą częściej zdradzały." - Mechanior


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 16, 2012 8:45 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Lukasz_ napisał(a):
http://www.hzs.sk/?lang=sk&site=archivsprav&id=2410

http://tygodnikpodhalanski.pl/index.php ... 1&id=16459

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 16, 2012 9:20 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Mijałem się z nim kilka krotnie [']


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 16, 2012 9:53 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
Zalinkowałem wcześniej


Nie każdy zna słowacki. Ja prawie nic z tego nie zrozumiałem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 17, 2012 11:18 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So gru 02, 2006 4:24 pm
Posty: 397
Lokalizacja: Warszawa
Piotrek86 napisał(a):
Krótko po tym jak dotarłem na nocleg do 5 doszło do tego poparzenia, chłopak wył z bólu, poparzył się od pasa w dół, w tym klejnoty narodowe. Nie był to raczej błahy powód do wezwania TOPRu.

Wg zasad chirurgii: oparzenia pewnych części ciała - np. twarzy, szyi czy krocza - są wskazaniem do leczenia szpitalnego (tzn. jeśli nie zatrzymasz takiego oparzonego w szpitalu to masz błąd w sztuce) - bez względu na powierzchnię czy stopień oparzenia. Oparzenie tych miejsc może spowodować wstrząs, co jest stanem zagrożenia życia. Tu nie chodzi o to czy bolało czy nie i czy w bólu trzeba iść 10 km do busa. Odesłanie takiego pacjenta z izby przyjęc szpitala do domu może dać szansę na pogawedkę z prokuratorem (niezależnie od rozmowy z własnym sumieniem). Odesłanie go z Piątki....
Jednak bardzo mnie ciekawi, czy bedący tamże zamoczyli Go w zimnej wodzie (pierwsza pomoc w takiej sytuacji) czy ograniczyli się do wezwania TOPRu (jak zamoczyli pod prysznicem czy choćby w Przednim Stawie - to szacun za reakcję), jak tylko zawiadomili TOPR to nieco gorzej. Następnym ruchem powinno być podanie dwóch tabletek pyralginy poprzedzone pytaniem, czy nie ma uczulenia. Jeśli ja się w Piątce poparzę - to poproszę mi tak zrobić przed telefonem do TOPRu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 18, 2012 4:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
http://24tp.pl/?mod=news&strona=1&id=16477

Cytuj:
Wypadek w Tatrach. Kamień uderzył w turystę
Na Giewoncie został spadający kamień zranił turystę.
Do wypadku doszło przed godz. 14. Spadający kamień uderzył w jednego z turystów idących na Giewont. Do szpitala rannego zabrał śmigłowiec TOPR.

W Tatrach panują dziś dobre warunki dla turystów. Świeci słońce. Szalki są suche. Załamanie pogody jest zapowiadane na jutro.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 18, 2012 5:57 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
Szanowny Panie krzyss-iu, cos Pan tam wie ale nie do końca, do szpitala trzeba na 100% Problemem w takich sytuacjach sa ubrania które tworząc gorący kompres przywierajacy do skóry dodatkowo bardzo silnie ją uszkadzają.Nie sądze żeby chłopak w momencie rozebrał sie na sali pełnej ludzi -gdyby błyskawicznie polano go zimną wodą OK byłoby lepiej niemniej wrzucenie poparzonego gościa do stawu jak sugerujesz na pewno nie uchroniło by go przed wstrzasem a raczej dodatkowo go pogłebiło, pewnie doszłoby do zakazenia rany. Środki p/ bolowe na pewno jesli w schronisku był Goprowiec pewnie miał coć silniejszego od tabletek Pyralginy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 21, 2012 12:01 am 
Kombatant

Dołączył(a): So gru 02, 2006 4:24 pm
Posty: 397
Lokalizacja: Warszawa
Problem w górach jest istotny, więc warto wiedzieć co robić - dlatego poniższy, przydługi wykład.

Zakażenie rany jest możliwe od 3 stopnia w góre. Od wrzątku mamy pierwszy lub drugi stopień - aby był trzeci to trzeba by gościa trochę pogotować we wrzątku, a nie polać (3 stopień to martwica skóry). Aby był czwarty - to ognia trzeba by użyć(zwęglenie). W stopniu drugim są pęcherze, i jesli ich ktoś "mądraliński" nie przebije, bedą one naturalnym opatrunkiem uniemożliwiajacym jakiekolwiek zakażenie. Ponadto pęcherze te pojawiają sie po minutach - nie natychmiast - więc w pierwszych sekundach po oparzeniu nie ma mowy o zakażeniu rany. Szczególnie w wodzie powyżej 1500 m npm , która jest prawie sterylna. Problem zakażenia rany zaczyna się po "godzinach" od momentu gdy taka rana powstanie. Schłodzenie po oparzeniu powoduje OGRANICZENIE strefy oparzenia i należy to zrobić natychmiast. Czyli lód, woda, zimny przedmiot - natychmiast i na WIELE MINUT!!! tak aby okoliczne tkanki były zimne i nie przejmowały ciepła od oparzonych. To ograniczy powierzchnię oparzenia, która jest równie ważna jak jego stopień (duża powierzchnia oparzenia 2 stopnia szybciej zabije niż mała powierzchnia 3 czy 4 stopnia!!!). Czyli po oparzeniu zanurzyć to miejsce w zimnej wodzie na 5-10 minut.
Jak ja się wrzątkiem poleję - poproszę mi tak zrobić. Nie dotyczy WILCZYCY - ona niech się nie zbliża do mnie :krzyk:

Silniejsze od pyralginy sa juz tylko narkotyki :D pyralgina jest bardzo skutecznym lekiem przeciwbólowym, przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym. Aby zadziałała - ważna jest dawka - 2 tabl. to minimum(dla osoby 70 kg), od którego trzeba zacząć (w ampułce, którą "wypijają" na ból zęba, jest ilość równa 5 tabletkom !!!! pyralginy). Czy na pewno Ratownik TOPRu (Goprowiec??? kto to taki???) ma Dolargan czy Morfinę???) (wątpię, choć uważam, że prawo powinno pozwalać Mu je mieć, choćby dla ratowania osoby z zawałam serca, czy złamaniem kości-w tym wypadku jest to lek mogący uratować życie).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 21, 2012 6:54 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
No cóż pozostaje podziekowac za wyprowadzenie z błednych przekonań -człowiek uczy sie przecież przez całe życie. Dla uzupełnienia tematu podrzucę kilka stronek warto przeczytac sytuacja może dotyczyć każdego z nas, szczególnie narażone sa małe dzieci.
http://www.pfm.pl/u235/navi/200681/back/200680
http://www.pfm.com.pl/new/str4.php5?id1 ... 3=&id4=492


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 21, 2012 7:18 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
I jeszcze jedno wśród osób z mojego otoczenia - trzem po oparzeniu wrzatkiem zostały rozległe blizny, we wszystkich tych wypadkach wrzący lub bardzo gorący płyn wylany był przez dziecko na ubranie. Jedno z tych dzieci wymagało przeszczepu skory.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 21, 2012 7:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
krzyss napisał(a):
Silniejsze od pyralginy sa juz tylko narkotyki

Nie tak do końca. Po drodze jest jeszcze choćby tramadol, który nie do końca można zaliczyć do narkotyków, bo mechanizm jego działania jest nieco odmienny i nie do końca jasny.

Mamy połączenia paracetamolu z NLPZ-ami.
Mamy też połączenia paracetamolu z kodeiną, która w zasadzie jest opioidem ale tego typu preparaty można kupić bez recepty.
Więc zależy co masz na myśli pisząc "narkotyki".

Tak, wiem. Czepiam się ;)


I jeszcze jedno czepialstwo:
krzyss napisał(a):
Schłodzenie po oparzeniu powoduje OGRANICZENIE strefy oparzenia i należy to zrobić natychmiast. Czyli lód, woda, zimny przedmiot - natychmiast i na WIELE MINUT!!! tak aby okoliczne tkanki były zimne i nie przejmowały ciepła od oparzonych.


Obłożenie lodem oparzonego miejsca na wiele minut z pewnością spowoduje znacznie więcej szkody niż pożytku.
Miejsce oparzone należy schłodzić chłodną wodą, ale nigdy lodowatą czy lodem. Odpowiednia temperatura to ok. 15-20 stopni.

Ale ogólnie mówiąc, to dobrze piszesz i masz rację. Poza tymi drobnymi szczegółami.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 21, 2012 8:52 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lut 15, 2011 10:48 pm
Posty: 546
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
WILCZYCA napisał(a):
szczególnie narażone sa małe dzieci.

Akurat w schronie w górach dzieci raczej nie proszą o wrzątek, ani też go nie sporządzają :wink: Jakoś się nigdy bynajmniej nie spotkałem- robią to rodzice , opiekunowie etc. :P

_________________
Alkohol nie rozwiązuje problemów. Mleko też nie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 21, 2012 9:25 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 17, 2012 6:30 pm
Posty: 268
Lokalizacja: 413km
WILCZYCA napisał(a):
W domu o niego tez nie proszą ani go nie sporządzają. Czasem wystarczy sie odwrócić.


Dokładnie. Mam młodszego brata, popatrzył się wodą z 0,5l kubka, miał wtedy dwa latka. Od razu był rozebrany i polewany zimną wodą. Bąble rosły i same pękały, miał przeszczep. Teraz ma bliznę na pół ręki i wadę wymowy (po oparzeniu przestał cokolwiek mówić) w szpitalu z bólu płakał tydzień. Na szczęście woda która wylała mu się też wtedy na głowę nie zostawiła śladu.
Nie róbmy sobie żartów z tego że ktoś poparzył się w schronie i topr zabierał go śmigłem...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 21, 2012 9:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Pawel1988 napisał(a):
Nie róbmy sobie żartów z tego że ktoś poparzył się w schronie i topr zabierał go śmigłem...

Otóż to. Zwłaszcza, że nie znając szczegółów wypadku nie jesteśmy w stanie w żaden sposób ocenić co tam się stało.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 22, 2012 2:12 pm 
Nowy

Dołączył(a): So wrz 22, 2012 1:30 pm
Posty: 3
http://tygodnikpodhalanski.pl/index.php ... 1&id=16459

[*] aż trudno w to uwierzyć :/

_________________
acideve


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2012 7:02 pm 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
Cytuj:
Obłożenie lodem oparzonego miejsca na wiele minut z pewnością spowoduje znacznie więcej szkody niż pożytku.
Miejsce oparzone należy schłodzić chłodną wodą, ale nigdy lodowatą czy lodem. Odpowiednia temperatura to ok. 15-20 stopni.


I tu też trzeba z tym ostrożnie. Bo jak nie z oparzeń pacjent dostanie szoku, to na pewno za sprawą hipotermii.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 24, 2012 12:12 am 
Nowy

Dołączył(a): Pn cze 04, 2012 7:28 pm
Posty: 22
Lokalizacja: z duzego pokoju
lo kurna ...debata o oparzeniach trwa nadal :roll: :roll:

_________________
From all the things I have lost I miss my mind the most


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 24, 2012 12:14 am 
Nowy

Dołączył(a): Pn cze 04, 2012 7:28 pm
Posty: 22
Lokalizacja: z duzego pokoju
acideve napisał(a):
http://tygodnikpodhalanski.pl/index.php?mod=news&strona=1&id=16459

[*] aż trudno w to uwierzyć :/


przewin sobie strone do gory o tydzien :(

_________________
From all the things I have lost I miss my mind the most


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 24, 2012 8:25 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn lip 23, 2012 12:18 am
Posty: 17
Lokalizacja: Katowice / Łódź
Cytuj:
18.09
Po godz. 22-giej ze schroniska na Hali Ornak przewieziono do szpitala 28-letniego turystę z objawami silnego zatrucia wirusem grypy żołądkowej.

Środa 19.09 w godzinach wieczornych ze schroniska w M.Oku ewakuowano turystkę z objawami silnego zatrucia wirusem grypy żołądkowej.

Piątek 21.09 ze schroniska na Hali Ornak przewieziono do szpitala młodego turystę z objawami silnego zatrucia wirusem grypy żołądkowej



O men... ile ludzi miało dolegliwości bez wzywania... strach jeść po seoznie, sporo jedzenia musiało się ostać na magazynie schroniskowym :D Ja też po Murowańcu z września nie mam dobrych wspomnień... :F


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 25, 2012 7:53 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 28, 2007 1:34 pm
Posty: 4450
Lokalizacja: lkr
Ze strony TOPR:
Cytuj:
Sobota 22.09 tuż po północy ratownicy zostali poinformowani o nietypowym wypadku w Betlejemce. Nocujący tam turysta spadł z łóżka doznając przy tym licznych urazów. Koniecznym okazał się transport do szpitala.

_________________
Zrozumcie, że państwo chce tylko waszego dobra. Całego waszego dobra...

Picasa
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 25, 2012 8:30 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
A mój sąsiad zginął spadając niefortunnie z drugiego szczebla od drabiny i uderzając tyłem głowy w kamień.
Można mieć pecha i poza górami?
To co was śmieszy w spadnięciu z piętrowego łóżka? :roll:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 25, 2012 9:42 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lut 15, 2011 10:48 pm
Posty: 546
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Dobrze że nie spał "w ścianie" :wink:
Kursant?
Może powinni wprowadzić elementy "nocnej asekuracji" :wink:
Swoją drogą: jeden spadnie kilkadziesiąt metrów i wyjdzie z tego podrapany, drugi z łóżka - i do szpitala.
Przeznaczenie? Pech? :roll:

_________________
Alkohol nie rozwiązuje problemów. Mleko też nie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 27, 2012 12:36 pm 
Nowy

Dołączył(a): N wrz 02, 2012 10:29 am
Posty: 5
Zwykły turysta, nie kursant. I nie spadł z łóżka tylko ze schodów. O tym, że był "w stanie wskazującym" nie wspomnę. Oj, wspomniałem :twisted: .
Z tym łóżkiem to wersja oficjalna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 28, 2012 12:05 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Radio teraz podało, że TOPR przeczesuje teren w poszukiwaniu zaginionego


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 28, 2012 6:27 pm 
Swój

Dołączył(a): Cz sie 18, 2011 7:26 pm
Posty: 67
Lokalizacja: Koszalin
Zaginiony to Niemiec,szukają go od trzech dni,dopiero dzisiaj TOPR mógł użyć śmigłowca ale bez powodzenia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 29, 2012 5:49 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt lis 21, 2008 10:48 pm
Posty: 1233
Lokalizacja: Warszwa
a dzis w rmf słyszałem ze w chacie pod rysami jakiś polak nabawił sie choroby wysokosciowej ratownicy hzs sprowadzili go do popradzkiego stawu

_________________
Jeśli zdajesz pytanie dlaczego chodzę po górach to znaczy że nie zrozumiesz odpowiedzi


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 04, 2012 3:02 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): So sty 08, 2011 2:47 pm
Posty: 253
Lokalizacja: Gliwice
Niemiec dalej poszukiwany
http://www.topr.pl/index.php?option=com ... Itemid=137


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 06, 2012 7:22 pm 
Swój

Dołączył(a): So sie 25, 2012 1:19 pm
Posty: 41
A nie wie czasem ktoś co za akcja była dziś (06.10) w okolicach czarnego stawu około 16:30 - 17?

Wracając z rysów widziałem dwójkę wspinającą się ścianą kazalnicy (nie jestem ekspertem od wspinania, ale wyglądało jakby nie wszystko szło po ich myśli a wywnioskowałem to ponieważ prowadzący w jednym miejscu próbował pokonać jakiś odcinek, a wyglądało to tak że 'podskakiwał' i próbował się zawiesić ręką troszkę wyżej i dwa razy chyba odleciał od ściany troszeczkę i dyndał sobie na przelocie :P być może to normalne, nie wiem)

Potem jak już byłem na drodze z moka do palenicy to leciał i schodził nisko w okolicach ściany kazalnicy helikopter i skojarzyło mi się od razu z nimi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6905 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129 ... 231  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL