Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:19 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt maja 17, 2016 9:53 am 
Nowy

Dołączył(a): Wt maja 17, 2016 9:44 am
Posty: 5
Witam,

w lipcu/sierpniu mam zamiar wejść na Rysy z 8-letnią córką -- od strony słowackiej. Polska strona odpada ze względu m.in. na tłok (nie mam zamiaru stać w korkach).
I tu pytanie - czy uprząż dla dziecka przy wejściu od tej strony jest potrzebna, czy to raczej zbędny rekwizyt (kask bierzemy)?

Ile może potrwać taka wyprawa w wersji średnio-pesymistycznej, biorąc pod uwagę że auto zaparkujemy na Słowacji ok. 11?

Kondycyjnie o córkę nie boję się, całodzienne chodzenie po górach to nie problem. Bardziej boję się o późne schodzenie, bo rannymi ptaszkami nie jesteśmy (z tego też względu odpada polska strona).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 17, 2016 10:18 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Jeżeli chcesz iść spokojnym tempem to policz sobie z 5h w górę z postojami i 4h w dół + 1h rezerwy na inne postoje. To masz już 10h a ciemno jest po 20. Jak dla mnie wyruszanie po 9 rano z parkingu to jest średni pomysł. Ewentualnie zróbcie sobie to z nocką nad Popradzkim albo w Chacie, chociaż samo zejście o czołówkach nie powinno sprawić problemów, a może być dla dziecka dodatkową atrakcją :)

Pozdr
Tomek

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 17, 2016 10:21 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Nie wiem jak Twoja córka wygląda kondycyjnie, ale pomysł ruszania na Rysy (nawet od południa) o godz. 11 jest z tak zwanej du.py.
Jest to jednak 1200m podejścia i spokojnie można liczyć 8h średnim tempem dorosłego człowieka.
Poza tym w lecie po południu masz większe prawdopodobieństwo burzy albo zachmurzenia (co często jest równe brakowi widoków).
rgr napisał(a):
Polska strona odpada ze względu m.in. na tłok (nie mam zamiaru stać w korkach)
A myślisz, że od słowackiej strony będzie mało ludzi? Nic z tych rzeczy. W dodatku o godz. 14-15 kiedy będziecie zbliżać się do szczytu, 95% ludzi będzie już schodzić. Mijanie się z taką masą ludzi może być irytujące.
rgr napisał(a):
rannymi ptaszkami nie jesteśmy
Polecam wstanie o 4-5, nie ma nic lepszego niż góry o rześkim poranku. Nawet jeśli nie lubicie, to Rysy są tego warte.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 17, 2016 10:43 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
rgr napisał(a):
Polska strona odpada ze względu m.in. na tłok (nie mam zamiaru stać w korkach).
Jest tak jak napisał
Krabul napisał(a):
A myślisz, że od słowackiej strony będzie mało ludzi?
Już po sezonie bo w październiku ale w sobotę przy ładnej pogodzie było tak
Obrazek
A w wakacje może tak być w każdy dzień.
Wejście nie jest trudne i dzieci w wieku Twojej córki wchodzą bez problemu, jeżeli nie maja lęków.
Ale koniecznie zmień godzinę wyjścia bo
Krabul napisał(a):
nie ma nic lepszego niż góry o rześkim poranku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 17, 2016 12:56 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
rgr napisał(a):
Bardziej boję się o późne schodzenie, bo rannymi ptaszkami nie jesteśmy (z tego też względu odpada polska strona).


Właściwie przedmówcy prawie wszystko Ci napisali. Od parkingu przy elektriczce Popradzki Staw mapowo masz 4:15h. Nocowanie nad Popradzkim Stawem to bardzo dobry pomysł bo:
- oszczędzasz czas na dojazd
- oszczędzasz 1h na podchodzenie po asfalcie do P. Stawu
- oszczędzasz siły dziecka, a droga ta delikatnie mówiąc jest wkurzająca (prawie tak jak do Morskiego Oka - tyle, że krótsza ;-).

Może wyjście o 5 to przesada (chyba, że priorytetem są widoki), ale jak spod schroniska nad Stawem ruszycie około g. 7-8 to będzie jeszcze w miare luźno (przy wchodzeniu) i w przypadku upalnego dnia nie będzie w trakcie podchodzenia tak gorąco. Wychodziłem kiedyś w sierpniu o 5, a że byłem chory to tempo było dziecinne, a i tak nikt po drodze mnie nie minął.

Unikaj weekendu. Po godzinie 10-tej/11-stej (nie tylko w weekendy) przy dobrej pogodzie możesz spodziewać się korków na tych (łatwych) łańcuchach. W lipcu zdarza się śnieg przy podejściu na Wagę.

Uprząż: w "pionie" tam masz chyba z 2, może 3 odcinki łańcucha, a kolejne, przy suchej skale robią za dekoracje i pomoc psychologiczną. Patrząc realnie to na pierwszym segmencie łańcucha lonża Ci nie pomoże gdy odpadniesz. Jeżeli będziecie o porze gdy nie będzie tłoczno, to miejsce jest dobre do poćwiczenia sobie przepinania lonży.
Przy złej pogodzie na tych prostych łańcuchach były wypadki śmiertelne.

W przypadku akceptacji powrotu po zmroku (z czołówkami) ja bym zwrócił uwagę, by za dnia pokonać łańcuchy w dół.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 17, 2016 8:23 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Byłem z 13-letnim synem w sierpniu dwa lata temu.
Mieliśmy wejść od Moka, ale nie wyszło, przejechaliśmy więc na Słowację i dotarliśmy do Horskiego Hotelu w Popradskim Plesie (mieliśmy zarezerwowany nocleg, bo planowaliśmy wejść od polskiej strony, a zejść na słowacką).
Wystartowaliśmy krótko po szóstej i spokojnie szliśmy pod górę. Do Chaty pod Rysmi spotkaliśmy mniej niż dziesięć osób, w tym ze trzech nosiców, tuż przed łańcuchami. W Chacie zrobiliśmy sobie dłuższy popas przed "atakiem" :wink: .
Na zamglonych Rysach byliśmy jakoś około jedenastej. Zeszliśmy z powrotem do Chaty na obiad, i dalej (w ulewie) do Popradskiego Plesa - na drugi obiad i "podeschnięcie". Dalej asfalt mieliśmy już suchy, do samochodu przy elektriczce wsiadaliśmy jakoś po siedemnastej.
Reasumując, to długa trasa, robiliśmy sobie odpoczynki wedle uznania, nawet w czasie deszczu nie piłowaliśmy tempa. Co do łańcuchów - tak jak napisał Wolf, w zasadzie lajtowe, ale przy złej pogodzie bywały tragedie. My mieliśmy dobrą pogodę (w górę, w dół jednak było mokro), nie używaliśmy uprzęży.
Wykorzystaj, proszę, moje wspomnienia do konstruktywnych przemyśleń nt. godziny wyjścia :P .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 17, 2016 8:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
rgr napisał(a):
Ile może potrwać taka wyprawa w wersji średnio-pesymistycznej, biorąc pod uwagę że auto zaparkujemy na Słowacji ok. 11?
O tej godzinie w Tatrach można wyjść co najwyżej na spacery w dolinkach.
Idąc na długą wycieczkę, a taką niewątpliwie są Rysy na szlaku warto być już najpóźniej koło 7. Jak startuje się ze schroniska to może troszkę później. Ale ogólna zasada to im wcześniej tym lepiej. Bo: mniej ludzi i nie ma korków, po południu częściej są już chmury, po południu częściej są już burze, jak się wychodzi późno to można już czasem wracać po zmroku.

Kondycję na Rysy na pewno trzeba mieć. Ale od polskiej strony jest też o wiele trudniej i bardziej eksponowanie pod koniec niż od strony słowackiej gdzie poza kilkoma fragmentami przy podejściu do Chaty pod Rysami trudności nie ma.

Nie chce Ci się wstawać bardzo wcześnie to słowacka strona i spanie w schronisku. A i tak 11 to już raczej godzina zejścia ze szczytu a nie godzina wyjścia.


-------------------------------------
Tatry

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr maja 18, 2016 9:24 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 11:35 am
Posty: 1231
Pozwolicie, że się wypowiem - byłam w sierpniu 2013 z dziećmi - starszy wtedy 13 lat, młodszy 10.

Zajęło nam to 12 godzin - z postojem w schronisku pod Wagą i krótkim przy Popradskim Plesie.
Wyjście z parkingu koło elektriczki o 7:30 jakos tak - i teraz wiemy, że trzeba było wcześniej, lepiej byśmy czas rozłożyli.

Tłok po Słowackiej stronie też jest, ale trasa zdecydowanie łatwiejsza niż po Polskiej. Co nie znaczy, że lajtowa.
Czy Twoja córka ma już za sobą jakiś tarzański szczyt z dużym przewyższeniem?
Od Słowackiej jest 1200 przewyższenia - i nie ma, że się nie da zejść na dół....

Pomysł ze spaniem w Popradskim jest super moim zdaniem. Z Popradskiego na Rysy (ale nie o 11:00 tylko wcześniej), powrót, zabranie gratów i powrót gdzieś tam, gdzie będziecie stacjonować.

Nie wybierajcie się przypadkiem w okolicach Święta 15 sierpnia - tłumu dzikie. Polaków chcących na Rysy od Słowackiej. Naprawdę dzikie tłumy. Kolejka na łańcuchach etc. Tłumy na szczycie, wręcz niebezpiecznie - jakaś baba mi dziecko spychała, bo musi przejść (mogła obok, było gdzie). No niefajnie.

Tu nasza wycieczka: http://www.ciekawawycieczka.pl/wycieczk ... e-slowacji
Możesz pooglądać rozkład wysokości i czasu.

_________________
pozdrawiam
---------------------------
Lepsze od gór są tylko góry!
- krasnoludzkie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 19, 2016 9:31 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 04, 2011 6:04 pm
Posty: 111
Lokalizacja: Zabrze
Gdzie można się tam ubezpieczyć i zostawić auto na dobę?

_________________
Stes


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 19, 2016 10:52 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
stes napisał(a):
Gdzie można się tam ubezpieczyć i zostawić auto na dobę?


"Tam", to znaczy na Rysach??? :mrgreen:
No dobra, na poważnie... Na dole, przy elektriczce jest średnio formalny parking (koleżka kasuje opłatę, ale chyba to jedyne jego zadanie). My tam zostawiliśmy samochód na dobę. Możliwe jest dogadanie się z Horskim Hotelem, że Cię podwiozą i zwiozą, nie pamiętam za ile... Można - pod warunkiem, że masz nocleg w HH - postarać się u nich o kwit/przepustkę, upoważniającą do wjechania własnym samochodem na parking przy hotelu. Opcja ta (wjazd oraz wyjazd) możliwa jest jedynie w określonych godzinach popołudniowych (info z lata 2014).
Co do ubezpieczenia - popytaj w HH, ale lepiej zrób to "w domu" 8) .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 19, 2016 11:18 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 04, 2011 6:04 pm
Posty: 111
Lokalizacja: Zabrze
Dzięki za info.
Ile płaciliście za parking?
W HH chcą w/g ich strony 10 euro.

_________________
Stes


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 19, 2016 12:07 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
rgr napisał(a):
Witam,

w lipcu/sierpniu mam zamiar wejść na Rysy z 8-letnią córką -- od strony słowackiej. Polska strona odpada ze względu m.in. na tłok (nie mam zamiaru stać w korkach).
I tu pytanie - czy uprząż dla dziecka przy wejściu od tej strony jest potrzebna, czy to raczej zbędny rekwizyt (kask bierzemy)?

Ile może potrwać taka wyprawa w wersji średnio-pesymistycznej, biorąc pod uwagę że auto zaparkujemy na Słowacji ok. 11?

Kondycyjnie o córkę nie boję się, całodzienne chodzenie po górach to nie problem. Bardziej boję się o późne schodzenie, bo rannymi ptaszkami nie jesteśmy (z tego też względu odpada polska strona).


Całkowity brak reakcji "kolegi rgr" (tylko ten jeden post) świadczy moim zdaniem jedynie o tym, że jest to jedynie dość głupawa prowokacja. Jeśli nie, to znaczy, że moja wiara w to, że ludzie nie są aż tak wielkimi idiotami jest naiwna.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 19, 2016 2:04 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
Markiz napisał(a):
Całkowity brak reakcji "kolegi rgr" (tylko ten jeden post) świadczy moim zdaniem jedynie o tym, że jest to jedynie dość głupawa prowokacja. Jeśli nie, to znaczy, że moja wiara w to, że ludzie nie są aż tak wielkimi idiotami jest naiwna.

Ja bym nie posądzała kolegi o prowokację. Myślę że po prostu zobaczył że ludzie tam wchodzą z dziećmi.
bo takich linków propagujących zaawansowana turystykę dziecięcą

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... wnika.html

trochę można w sieci znaleźć.

Nawiasem mówiąc tak sobie myślę że jak wyjdą późno to zmokną i wrócą. Gorzej jak sypnie gradem lub/i warunki zrobią sie kiepskie. Albo jak okaże się że dziecko jest trasą wyczerpane.
Ale jakby co to jest jeszcze HZS :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 19, 2016 4:49 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt maja 17, 2016 9:44 am
Posty: 5
Wielkie dzięki za wszystkie rady, zwłaszcza te z godziną wyjścia i noclegami. Oczywiście dzień to jakiś środek tygodnia i z daleka od świąt (końcówka lipca lub sierpnia). :)

Czas startu przenosimy zatem na 8:00. Efektywnie pewnie wyjdzie bliżej 9:00 :), ale słońce zachodzi w lipcu ok. 20, czyli ściemniać się będzie ok. 20:30, to do 21:00 da się wytrzymać. Zresztą już schodziliśmy ze Śnieżki czarnym po całkowitym zmroku i jeszcze zgarnialiśmy turystów bez latarek, więc końcówka trasy po zmroku jest akceptowalna (jest?).

Czy w Popradzkim są jakieś problemy z noclegami w wakacje (nie chcemy rezerwować już teraz)?

No i jeszcze pomęczę z tą uprzężą/lonżą... brać, co brać, a może niezbyt warto czy lepiej wziąć, ale w sumie nie trzeba? Ja to będę nosić w 2 strony, a bardziej boję się o swoją kondycję niż córki ;). Ale zbyt stresować też się nie chcę.

Edit: i jeszcze ważna sprawa -- ubezp. słowackie. Da się kupić tam na miejscu ew. online?
Edit2: ok, mam --> https://www.union.sk (tu jeszcze pewnie dopytam, bo widzę że po słowacku)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 19, 2016 5:18 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
rgr napisał(a):
Efektywnie pewnie wyjdzie bliżej 9:00 :)


Już to chyba pisano wyżej ale widzę, że nie do końca zrozumiałeś...
W wakacje dość często jest tak, że około południa rypie się pogoda. Raz zrypie się o 14, raz o 11. Czasami oczywiście się nie zrypie.
Nie sugeruj się więc godziną, o której zajdzie słońce bo wczesne wyjście ma uchronić przed załamaniem pogody a nie nocnym powrotem.

rgr napisał(a):
Czy w Popradzkim są jakieś problemy z noclegami w wakacje (nie chcemy rezerwować już teraz)?


Oczywiście, że są. Jak w każdym tatrzańskim schronisku w szczycie sezonu.
Raczej nie liczyłbym tam na nocleg "z marszu" - w obu schroniskach.

rgr napisał(a):
No i jeszcze pomęczę z tą uprzężą/lonżą... brać, co brać, a może niezbyt warto czy lepiej wziąć, ale w sumie nie trzeba?


Jeśli uważasz, że zwiększy to bezpieczeństwo Twojego dzieciaka to bierz.
Tylko wcześniej w innym miejscu przećwiczcie jej używanie.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 19, 2016 5:57 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt maja 17, 2016 9:44 am
Posty: 5
OK, teraz rozumiem z tą pogodą. I tak będę starał się znaleźć termin z nikłymi szansami na załamanie.

Właśnie nie wiem czy uprząż zwiększy bezpieczeństwo - nie wiem jak od strony słowackiej jak jest na łańcuchach.


Ostatnio edytowano Cz maja 19, 2016 9:14 pm przez rgr, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 19, 2016 6:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
To może najpierw przejdź ten szlak sam a dopiero potem weź tam dzieciaka...

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 19, 2016 6:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
rgr byłeś na Rysach od słowackiej strony?

Gdzie wcześniej zabrałeś swoją córkę w Tatrach Wysokich?

rgr napisał(a):
bo rannymi ptaszkami nie jesteśmy (z tego też względu odpada polska strona).


Im wcześniej wyjdziesz tym lepiej, Zawsze to pogoda stabilniejsza.

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 19, 2016 8:28 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
rgr napisał(a):
Czy w Popradzkim są jakieś problemy z noclegami w wakacje (nie chcemy rezerwować już teraz)?

Edit: i jeszcze ważna sprawa -- ubezp. słowackie. Da się kupić tam na miejscu ew. online?
Edit2: ok, mam --> https://www.union.sk (tu jeszcze pewnie dopytam, bo widzę że po słowacku)


Teraz być może jest już "after birds" w temacie rezerwacji noclegu...
A co do ubezpieczenia - czemu ono musi być SŁOWACKIE??? Jeśli sądzisz, że żeby mieć ochronę na terenie Słowacji, musisz tam wykupić ubezpieczenie, to... jesteś w głębokim mylnym błędzie :mrgreen: .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 19, 2016 9:31 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Pancernik napisał(a):
Teraz być może jest już "after birds" w temacie rezerwacji noclegu...

Bez przesady. Nad Popradzkim? Kilka razy w wakacje rezerwowałem dosłownie pojedyncze dni przed planowanym noclegiem. Nie miałem problemu. Byle to nie było w weekend. Popradzkie nie jest tak bardzo oblegane. Poza lipcem-sierpniem to z marszu dopytywałem się o nocleg. To nie jest schronisko w D5SP ani na Hali Gąsienicowej.
Nocleg tam skraca dojście "tylko" o godzine, powrót asfaltem nawet po ciemku nie nastręcza trudności, elektriczka jeżdzi chyba do 22, czyli będąc o 21 nad Popradzkim i nawet nie mając samochodu masz szanse wrócic do cywilizacji w tym do Smokowca, Łomnicy i innych miejscowości.
Poza tym Popradzki Staw dla turystów jest miejscem wypadowym praktycznie tylko na Rysy i ewentualnie Koprowy/przełęcz. W lecie, przy pogodzie każdy z tych szlaków jest do ogarnięcia w niecały dzień.
Poza tym to bardziej jest hotel górski niż schronisko. Tam jest tłoczno w ciągu dnia ze względu na bufet.
Płacic minimum 17 euro po to by spać tam i następnego dnia letnim rankiem wyruszyć magistralą np w kierunku wschodnim to lekka ekstrawagancja.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 19, 2016 9:36 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt maja 17, 2016 9:44 am
Posty: 5
Przy tych cenach nie opłaca się szukać gdzie indziej :) Trafiłem tylko na Signal Idunę, cena nawet niższa, ale nie chce mi się wczytywać w umowy i regulaminy), nadto słowackiego nie muszę mieć przy sobie, po prostu widnieję w ich bazie.

A córka w Tatrach w ogóle nie była, w ogóle nie jeździmy w tamte rejony, teraz jest okazja, bo będę miał luźniejsze wakacje. Ja na Rysach nie byłem od żadnej strony. Kondycyjnie to nie problem (zresztą zawsze można zawrócić), córka uprząż też już dobrze zna już od ~2-3 lat.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 20, 2016 6:24 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
[...]

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Ostatnio edytowano Pt maja 20, 2016 6:26 am przez gb, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 20, 2016 6:25 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
rgr napisał(a):
w lipcu/sierpniu mam zamiar wejść na Rysy z 8-letnią córką -- od strony słowackiej. Polska strona odpada ze względu m.in. na tłok (nie mam zamiaru stać w korkach).

vesus
rgr napisał(a):
Ja na Rysach nie byłem od żadnej strony.


rgr napisał(a):
A córka w Tatrach w ogóle nie była,

versus
rgr napisał(a):
Kondycyjnie o córkę nie boję się, całodzienne chodzenie po górach to nie problem.

rgr napisał(a):
córka uprząż też już dobrze zna już od ~2-3 lat.


Rozumiem, że wraz z córką w uprzęży od 2-3 lat podbijaliście Alpy i Karkonosze...
Przychylam się do wyrażonego gdzieś wcześniej zdania, że aplikowanie dziecku wejścia na Rysy (od słowackiej strony) - jako pierwszego tatrzańskiego spaceru jest dosyć egzotycznym pomysłem. Ale - to w końcu Twoja córka i Twoja decyzja :)

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 20, 2016 7:38 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Jacek napisał(a):
Zawsze to pogoda stabilniejsza


Taaa ... Odezwał się spec od pogody ...

"Ali, widzisz to zachmurzenie nad Stenarem? Nie idziemy, będzie burza!" :mrgreen:

P.s. Nad Popradzkim Stawem są teraz dwa schroniska. Na ścianach na pewno mają zdjęcia okolicznych gór ( a na parapetach piękne albumy ) - Towarzyszu RGR zamieszkaj tam z córką dwa / trzy dni i pooglądajcie sobie zdjęcia. Na początek wystarczy. A potem przespacerujcie się nad Hińczowe Stawy. Będziesz miał dużo czasu na przemyślenia.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Ostatnio edytowano Pt maja 20, 2016 7:41 am przez Łukasz T, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 20, 2016 7:40 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
rgr napisał(a):
córka uprząż też już dobrze zna

Wspinaczkową?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 20, 2016 7:59 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Wt lip 30, 2013 12:50 pm
Posty: 172
Jak chce niech idzie, możliwości swojej córki zna najlepiej. Jak byłem, widziałem dwójkę dzieci w wieku pewnie <10lat, które weszły od słowackiej strony.

Dodam to co było powiedziane: nie wyobrażam sobie wyruszać o 11:00. Rannym ptaszkiem nie jestem, ale w górach wyjście o 8:00 na szlak to dla mnie bardzo późno.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 20, 2016 8:16 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Wolf_II napisał(a):
Poza tym Popradzki Staw dla turystów jest miejscem wypadowym praktycznie tylko na Rysy i ewentualnie Koprowy/przełęcz.


A na Osterwę to startują z Żarskiego Schroniska :mrgreen:

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 20, 2016 8:28 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Łukasz T napisał(a):
Wolf_II napisał(a):
Poza tym Popradzki Staw dla turystów jest miejscem wypadowym praktycznie tylko na Rysy i ewentualnie Koprowy/przełęcz.

A na Osterwę to startują z Żarskiego Schroniska :mrgreen:
Wołowa, Tępa, masyw Wysokiej, grań Kończystej, cała Dolina Złomisk...
Wolfek zobaczył czerwoną i niebieską linię na mapie i myśli, że z Popradzkiego tylko na Rysy i Koprową Przełęcz się idzie... :roll:

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 20, 2016 9:34 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Krabul napisał(a):
Wolfek zobaczył czerwoną i niebieską linię na mapie i myśli, że z Popradzkiego tylko na Rysy i Koprową Przełęcz się idzie... :roll:


Szanowny Krabulu:
po pierwsze zasady kultury podpowiadają, by nie przekręcać cudzego imienia, nazwiska, pseudonimu - bo jest to niegrzeczne (słoma z butów wychodzi).
Po drugie wyraźnie napisałęm: "Poza tym Popradzki Staw dla turystów" co jednoznacznie wskazuje użytkowników szlaków. Czytanie ze zrozumienie było w szkole podstawowej, to chyba nie miejsce w którym mógłbyś taką umiejętność posiąść.

A tak konkretnie Krabulu: ile raz nocowałeś nad Popradzkim Stawem i kiedy ostatnio?

Cytuj:
Wołowa, Tępa, masyw Wysokiej, grań Kończystej, cała Dolina Złomisk

tak, tak - w schronisku jest tłok i trudno znaleść miejsce bo nocujący tłumnie walą o świcie ze schroniska na wspomniane atrakcje. Ty wierzysz w to co piszesz? Zastanawiałeś się jakie są proporcje liczby osób idących na Rysy a idących w wymienione przez Ciebie rejony? I czy to oby są cele dla turystów? Mylenie i świadome zacieranie granicy między turystyką a wyczynem czy nawet taternictwem już chyba spowodowało dość ofiar.

Cytuj:
A na Osterwę

Zapewne tłumy nocują nad Popradzkim tylko po to by wejść w 60 minut na Przełęcz pod Osterwą :P.
A jeszcze większe by po noclegu w schronisku wejść przy okazji wyprawy na Osterwę również na Tępą.
Zapomniałeś dodać szlaku do Cmentarza pod Osterwą i dwóch szlaków do Szczyrbskiego Jeziora :P. A jak byś się uparł to przejścia na Kopy Liptowskie czy nawet na Kasprowy :P.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 20, 2016 10:00 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Wolf_II napisał(a):
Poza tym Popradzki Staw dla turystów
Ale odniosłeś się do problemu braku miejsc noclegowych. Jeśli takie zjawisko zachodzi to dla osoby zainteresowanej nie ma raczej znaczenia, czy schronisko jest zajęte przez łojantów czy przez kółko różańcowe z Wolki Małej.
Wolf_II napisał(a):
Ty wierzysz w to co piszesz? Zastanawiałeś się jakie są proporcje liczby osób idących na Rysy a idących w wymienione przez Ciebie rejony?
A Ty się zastanawiałeś? A byłeś kiedyś w Popradzkim zimą w dobrą pogodę i warun? I co? Wszystkie szlaki zamknięte a schronisko pełne - jak to się dzieje? Możesz wytłumaczyć? Rozumiem, że ludzie chodzą w kółko od parkingu przez schronisko do Rozejścia pod Żabim Potokiem i z powrotem, bo dalej zimą nie można?
Wolf_II napisał(a):
I czy to oby są cele dla turystów?
A czy ja gdzieś to napisałem? Coś się tak tej turystyki czepił, jaka to różnica kto nocuje w schronisku jeśli dla Ciebie nie ma miejsca?
Wolf_II napisał(a):
A tak konkretnie Krabulu: ile raz nocowałeś nad Popradzkim Stawem i kiedy ostatnio?
Nocowałem tam 3 lub 4 razy, o różnych porach roku, jeśli dobrze pamiętam to czewiec, sierpień, wrzesień, marzec.
Między innymi tutaj opisałem jak wygląda sytuacja w Popradzkim w dobrą pogodę (to jest ostatni raz kiedy tam byłem)
http://www.turystyka-gorska.pl/forum/vi ... hp?t=13978

I odnieś się koniecznie do tego pytania o zimę - jestem bardzo ciekawy Twojej odpowiedzi.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL