Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz maja 23, 2024 7:53 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt cze 24, 2016 5:29 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): So lip 13, 2013 1:14 pm
Posty: 189
Poczyniłem ostatnio głównie dla własnych potrzeb, ale skoro już jest to pomyślałem że udostępnię publicznie, aplikacje na Androida informującą o zbliżających się do nas burzach oraz ostrzeżeniach pogodowych wydanych dla lokalizacji, w której się znajdujemy. Perfidnie wkleję opis z Google Play:

Cytuj:
"Aplikacja Ostrzeżenia pogodowe wyświetla mapy z aktualnie występującymi burzami nad Polską i innymi krajami europejskimi. Ponadto w aplikacji można sprawdzić mapę aktualnie wydanych dla Polski ostrzeżeń meteorologicznych informujących o dużych opadach, silnym wietrze, upale, mrozie, przewidywanym rejonie wystąpienia burz i trąb powietrznych.

Aplikacja informuje użytkownika o zbliżającej się do niego burzy i wydaniu ostrzeżenia pogodowego dla jego aktualnej lokalizacji ustalonej za pomocą systemu GPS, triangulacji GSM, triangulacji WiFi lub ręcznie poprzez ustawienie znacznika na mapie.

Aplikacja została zaprojektowana tak by zużywała jak najmniej energii baterii i pobierała jak najmniej danych z internetu. Użytkownik może decydować o sposobie ustalania jego pozycji, częstotliwości ustalania pozycji oraz częstotliwości łączenia się z serwerem w celu pobrania danych o zbliżających się burzach i wydanych ostrzeżeniach pogodowych."


W góry proponuję rano przed wyjściem na szlak przestawić aplikacje w ustawieniach, aby używała stałej lokalizacji i zaznaczyć pozycje na mapie na rejon (daną dolinę), w którym będziemy działać. W ten sposób aplikacja będzie zużywała jak najmniej energii. Pozostałe ustawienia wedle uznania i doświadczenia, domyślne ustawienia aplikacji są raczej na niziny, więc warto je przetestować wcześniej i dostosować do własnych potrzeb.

Link (odsyłacz):
https://play.google.com/store/apps/deta ... ormwarning

A i chyba nie muszę dodawać, żeby aplikacji używać na własne ryzyko :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 25, 2016 12:08 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1988
Ja swoją aplikację mam we łbie...
Doskonalę ją w górach od czasów, kiedy nikomu nie śniły się androidy, srydy i mogę powiedzieć, że jest bliska ideału :D
Biedny współczesny turysta...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 25, 2016 11:39 am 
Nowy

Dołączył(a): Pn cze 04, 2012 3:30 pm
Posty: 21
Lokalizacja: CK/W-Wa
http://www.lightningmaps.org/?lang=pl#y ... dl=2;dc=0;

Super strona o burzach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 25, 2016 1:51 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): So lip 13, 2013 1:14 pm
Posty: 189
pluszek napisał(a):
http://www.lightningmaps.org/?lang=pl#y=51.9937;x=20.3592;z=6;t=3;m=sat;r=0;s=0;o=0;b=;n=0;d=2;dl=2;dc=0;

Super strona o burzach.


Tych stron i aplikacji jest parę, ta konkretna korzysta z danych tej samej sieci detektorów co i moja aplikacja. Problem z większością tych stron i aplikacji jest to, że są mocno rozbudowane przez co ciężko je wczytać kiedy mamy słaby zasięg w gdy jesteśmy w terenie. Dlatego mapy wyświetlane u mnie są niskiej rozdzielczości ale dzięki temu mało ważą.

Zbychu napisał(a):
Ja swoją aplikację mam we łbie...
Doskonalę ją w górach od czasów, kiedy nikomu nie śniły się androidy, srydy i mogę powiedzieć, że jest bliska ideału
Biedny współczesny turysta...


Ja też głównie korzystam z jak to się wyraziłeś ,,aplikacji wbudowanej w łeb" ale ta czasami nie wystarcza np. nie wykryje komórki burzowej zbliżającej się od Spiszu kiedy jesteśmy w dolinie Rybiego Potoku. W lesie też ciężko dostrzec co się na niebie dzieje.

Zbychu napisał(a):
Biedny współczesny turysta...

Pewnie znalazło by się trochę sprzętu, który masz w plecaku na wycieczce, o którym się nie śniło turystą 50 lat temu. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N cze 26, 2016 2:59 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1988
Sokar, zdziwiłbyś się, nie mam nic innego w plecaku, niż przed np. 35 laty.
Owszem, jakość, waga, funkcjonalność, etc. są w oczywisty sposób z upływem czasu inne.
Np. nie noszę już czołówki z lampki od roweru z pojemnikiem na baterie z mydelniczki, tylko mam wypasionego petzla. Ale to wciąż latarka.
Idę w góry JA - z tym co mam w sobie. Wszystkimi zmysłami rozpoznaję góry takimi, jakimi są. Nie potrzebna mi komunikacja z nimi za pomocą jakichkolwiek aplikacji.
Biedny współczesny turysta - napisałem, bo nie wie, że jednocześnie aplikacja taka, czy inne są przeszkodą w głębokim, spokojnym poznawaniu gór. Ileż teraz daje się człowiekowi iluzji wolności, które zniewalają!

Ależ... błąd!!! Mam przecież telefon komórkowy, którego dawniej istnienia nikt nie przewidywał.
Ale przed wyjściem w góry wyciszam go i wkładam do plecaka i zapominam o jego istnieniu :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 26, 2016 6:34 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): So lip 13, 2013 1:14 pm
Posty: 189
W najnowszej aktualizacji dodałem mapę z prognozą burz na dany dzień z fajnego międzyuczelnianego projektu http://www.estofex.org/ nie wiem czy znacie?
Ich prognozy są bardzo trafne nawet w górach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 26, 2016 9:22 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
Fajnie się śledzi te aplikacje w kontekście nieoczekiwanych w danym regionie wyładowań - jakiś czas temu włączyłam to sobie i tak z nudów patrzyłam jak wali w Tatry Niżne po czym jedno jedyne wyładowanie w polskich było gdzieś w rejonie Kominiarskiego i koniec. Burze to jednak dość nieprzewidywalne zjawisko


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 26, 2016 9:35 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Burza to faktycznie nieco niebezpieczne zjawisko - zwłaszcza, gdy się przebywa w terenie (albo w pomieszczeniu bez odgromnika) i "się nie wie" jak się zachować.
sokar napisał(a):
ale ta czasami nie wystarcza np. nie wykryje komórki burzowej zbliżającej się od Spiszu kiedy jesteśmy w dolinie Rybiego Potoku.

A dzięki owej aplikacji ma się świadomość czającej się/czyhającej burzy, która podstępnie chce zaatakować biednego turystę...

Gdy pojawiały się w powszechniejszym użyciu telefony komórkowe - krążyła przestroga, by w będąc w rejonie, gdzie jest burza - wyłączać telefon, bo może "ściągać" pioruny. Zapewne współczesne aparaty już nie współpracują z piorunami na podobnej zasadzie...

sokar napisał(a):
W lesie też ciężko dostrzec co się na niebie dzieje.

Faktycznie - czasem trafiają się "pioruny z jasnego nieba" (taki jak ten, który zebrał największe żniwo na Giewoncie), ale - przynajmniej z moich doświadczeń wynika, że raczej zanim burza się rozszaleje, tak że nawet w lesie będzie widać co się dzieje na niebie - słychać ją i czuć.
Bez androida...

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 27, 2016 8:13 am 
Zasłużony

Dołączył(a): So lip 13, 2013 1:14 pm
Posty: 189
Niektórzy podają, że piorun może i przeszło 100km od centrum burzy walnąć, czyli piorun z jasnego nieba jest jak najbardziej prawdopodobny.

Panowie i Panie aplikacja ta (czy inne tego typu) to tylko narzędzie i jak każde narzędzie tak i te należy używać wedle własnej wiedzy, doświadczenia i potrzeby. Można też nie używać jak się nie ma potrzeby, kiedyś prognoz pogody nie było wcale i też jakoś sobie ludzie dawali radę co nie znaczy, że obecnie nie można sobie podług nich planować wycieczek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 27, 2016 8:44 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
sokar napisał(a):
kiedyś prognoz pogody nie było wcale i też jakoś sobie ludzie dawali radę co nie znaczy, że obecnie nie można sobie podług nich planować wycieczek.

Jasne :)
Tyle, że wycieczkę - kiedyś - planowano pod kątem tego, gdzie się chce iść/dojść/co zobaczyć. A dzięki takim "wspieraczom intelektualnym" zaczyna być modne planowanie wycieczki pod kątem tego, kiedy będzie "najlepsza pogoda" i którędy będzie wiodła "najbezpieczniejsza" droga (cudzysłów użyty świadomie).
:)

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 25, 2016 11:04 am 
Nowy

Dołączył(a): Cz sie 25, 2016 10:57 am
Posty: 2
Polecam aplikację burzowo.info. Prosta, dobra, działa.
Pamietać jednak należy, że w górach często nie ma zasięgu /nie wspominając o zasięgu internetu/, więc apka może się na mało zdać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 25, 2016 11:13 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
Jak się nie zda to po co polecasz?
Słaba ta reklama.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 25, 2016 11:19 am 
Nowy

Dołączył(a): Cz sie 25, 2016 10:57 am
Posty: 2
Zda się na tyle co każda inna, jeśli będzie Internet. :-)
Polecam, bo fajna w obsłudze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL