Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz cze 06, 2024 6:42 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sty 20, 2011 9:34 pm 
Swój

Dołączył(a): So lip 09, 2005 9:19 am
Posty: 35
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki 4
Witam, mam aparat fujifilm s9600 za dwa tygodnie wyruszam w Tatry, nie wiem jednak jak najlepiej ustawić aparat aby zdjęcia ładnie wychodziły, co polecacie ? macie jakieś doświadczenia z tym sprzętem ? Proszę o jakieś rady.
z góry dziękuje .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 20, 2011 10:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Przede wszystkim tym okrągłym szkiełkiem na gory, kwadratowe trzymaj przy orderach. Po prawej stronie możesz mieć takie kołko - jeśli jest tam ikonka z gorami to może się sprawdzić.

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 20, 2011 10:09 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt kwi 27, 2010 11:06 am
Posty: 66
Lokalizacja: Gliwice
hmmm, sądząc po poście zdaj się na ustawienia automatyczne aparatu + program krajobrazowy jak pisze Mazio


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 20, 2011 10:12 pm 
Swój

Dołączył(a): So lip 09, 2005 9:19 am
Posty: 35
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki 4
a jakie ISO ustawić ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 20, 2011 10:14 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt kwi 27, 2010 11:06 am
Posty: 66
Lokalizacja: Gliwice
to zależy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 20, 2011 10:16 pm 
Swój

Dołączył(a): So lip 09, 2005 9:19 am
Posty: 35
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki 4
corsarz napisał(a):
to zależy...


Możesz bardziej rozwinąć ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 20, 2011 10:18 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt kwi 27, 2010 11:06 am
Posty: 66
Lokalizacja: Gliwice
Sebuś CEPEREK napisał(a):
corsarz napisał(a):
to zależy...


Możesz bardziej rozwinąć ?


zależy jakie światło będziesz miał (warunki pogodowe)
ale powiedzmy iso 200 będzie ok


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 20, 2011 10:20 pm 
Swój

Dołączył(a): So lip 09, 2005 9:19 am
Posty: 35
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki 4
Tak tez myślałem :)) próbowałem walczyć z ustawieniami na programie P i S ale sporo tego :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 22, 2011 10:37 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 13, 2010 4:02 pm
Posty: 647
Lokalizacja: Litwa
Mam podobny aparat. W górach nie ma czasu kiedy przestawiać funkcji Manual aparatu (chyba, że ktoś idzie robić zdjęcia, a nie przejść jak najfajniejsze trasy w górach), więc ja korzystam z reżymu SP1 i tam przestawiam Nature, Nature Soft, Nature Vivid. Najbardziej lubię Vivid. Jeżeli akcentujemy w którymś zdjęciu bardziej człowieka, to Portrait, Portrait Enhancer (ten lepszy w górach). Jeżeli chcemy z bliska zfotografować jezioro, wodospad, to - Beach. Jeżeli zdjęcia robisz zimą, to musisz spróbować nastawiać Snow. Ja nie byłam w górach zimą, więc nie wiem jak wychodzą śnieżne góry na tym reżymie, ale próbować warto, śnieg jest śnieg. Na Auto nie radzę robić zdjęć, po to i masz te inne, wymienione reżymy, aby Ci pomogły zrobić lepsze zdjęcia.

P.S. o ISO nie martw się, on tam zrobi się jaki ma być automatycznie :)

_________________
So close, no matter how far
Couldn't be much more from the heart
Forever trusting who we are
and nothing else matters


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 22, 2011 10:52 pm 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
Pierwsza rzecz - przed wyjazdem zaprzyjaźnij się z definicją przysłony oraz funkcją priorytetu przysłony i czasu w aparacie (w Twoim aparacie pewnie będzie to A i S na pokrętle). Wtedy nie będziesz musiał się zastanawiać jaki program automatyczny wybrać. Dobierając przysłonę będziesz mógł świadomie decydować o głębi ostrości i naświetleniu.

Druga - balans bieli. W skrócie matryce maja to do siebie, że głupieją w śniegu. W zależności od światła będziesz miał śnieg biały, szary, albo niebieski. Najrozsądniejszym będzie zapisywanie zdjęć jako RAWy, nie JPEG - dzięki temu nawet przy błędnym automatycznym balansie będziesz mógł skorygować w dowolnym programie do obróbki RAWów (pewnie z aparatem dostałeś coś). Oczywiście możesz za każdym razem patrzeć na podgląd i ewentualnie zmieniać, lub świadomie prześwietlać lub niedoświetlac względem pomiaru (kompensacja ekspozycji). Ale jest druga sprawa - dzięki RAWom możesz poprawić źle naświetlone zdjęcia - co zimą jest szczególnie częste ze względu na błędy pomiaru światła przez aparat - widzi dużo białego, przez co postaci są niedoświetlone.

Trzecia - ISO. Jeśli nie zdjęcia będą niedoświetlone - zwiększ, jeśli prześwietlone - zmniejsz :) Nie przywiązuj się do jednej wartości, bo nie ma sensu.

Z tego aparatu można sporo wyciągnąć, szkoda go marnować na funkcje automatyczne. A zrobienie zdjęcia nawet przy zupełnie manualnych ustawieniach nie zajmuje dużo czasu ;)
Masz jeszcze parę dni - zaprzyjaźnij się z aparatem i zapomnij o programach typu "góry". Programista naprawdę nie wiedział, w jakich warunkach będziesz robić zdjęcia. Przekonasz się, że warto

PS. Zdjęcia robi to coś, co jest przyczepione do aparatu po przeciwnej stronie niż obiektyw. I tylko od tego czegoś zależy, czy zdjęcia będą "ładne" :wink:

Edit: W tym aparacie masz łatwy sposób wyboru sposobu pomiaru światła. Gdy będziesz robił portrety, zawsze wybieraj punktowy i mierz na twarz, przynajmniej będziesz miał dobrze naświetlonych bohaterów. I doświetlenie lampą może dać dobry efekt.


Ostatnio edytowano So sty 22, 2011 11:06 pm przez Konrad, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 22, 2011 11:02 pm 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
i do poczytania pierwsze z brzegu gugla:

http://www.dedeerowo.pl/index.php?optio ... o&Itemid=6

http://www.blog.foto-horyzont.pl/archiv ... ekspozycji

http://www.dedeerowo.pl/index.php?optio ... o&Itemid=6

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 23, 2011 1:08 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 6:56 pm
Posty: 758
Lokalizacja: Las Vegas
Lita napisał(a):
W górach nie ma czasu kiedy przestawiać funkcji Manual aparatu (chyba, że ktoś idzie robić zdjęcia, a nie przejść jak najfajniejsze trasy w górach)



tu sie z Toba nie zgadzam, no chyba że ktoś się wspina to wtedy faktycznie trudno robić 2 rzeczy na raz ...

ja zawsze robie na manualu i jakoś nie przeszkadza to w wędrówce i towarzysze nie uciekaja mi w sina dal kiedy robie foty ... lustro mam zawsze na szyji, bez dekielka, włączone w stanie czówania (baretia wytrzymuje lepiej niż wł/wył) przypięte paskiem od plecaka na klacie ... widzę coś ciekaweto strzelam klamerką od plecaka, lustro do oka, kciukiem czas, wskazującym przesłonę, strzał, szybka kontrola i naprzód 8) jest kilka sekund na złapanie odechu :twisted: wiadomo że jak pada itp to wtedy aparat schowany, no ale wtedy raczej nie focimy ....

_________________
Żyj tak abyś po latach mógł powiedzieć-przynajmniej się nie nudziłem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 25, 2011 9:12 am 
Swój

Dołączył(a): Wt gru 14, 2010 10:18 am
Posty: 38
Widze że nikt nie wspomniał o podstawowej zasadzie - czas ma być krótszy/równy jak odwrotność ogniskowej - przy robieniu z ręki bez żadnego podparcia. Jeśli nie jest (jest dłuższy)bawimy się przysłoną bądź w ostateczności ISO - dla 9600 w zależności do czego mają być zdjęcia max 400 - chyba że na format 10x15 to nawet 800. Z jakimkolwiek podparciem rób z samowyzwalaczemWarto pamiętać że lepiej zrobić na krótszej ogniskowej i później wykadrować w kompie (masz 9m pixeli) niż na dłuższej - na dłuższej obiektyw puszcza mniej światła w związku z czym czas się wydłuża. Robić w trybie A z pomiarem światła matrycowym (widoki) bądź uśrednionym (bliższe postacie doświetlać lampą - pamiętać że nie skutkuje gdy odległośc od osoby przekracza 4-6m - zależy od warunków i pory dnia). Przesłona może być jak największa (2.8-4.9 w zależności od ogniskowej) - głębię ostrości masz i tak w hektary. Jeśli będziesz próbował robić fotę z rozmytym tłem to tylko niedalekich obiektów na max zoomie i z włączonym trybem makro - spróbujesz to zrozumisz, wtedy GO jest porównywalna z tą z lustrzanek.
Bardzo dobry kompakt, ja się bawię Fuji 6500 :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL