Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:38 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr mar 16, 2005 9:05 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 7:11 pm
Posty: 28
Lokalizacja: Sosnowiec
Troszke techniki czyli pytanie co do fotografowania gdy w kadrze jest zarówno slilne źródło swiatła jak i mocno zacienione. Zwykle zdjęcie jest albo przepalone albo w miejscu cienia niemal czarne.
Sory za takie pytanie ale nie wiem czy to jest miejsce na takie pytanie Panie Konradzie :oops:
Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr mar 16, 2005 11:05 pm 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
Jarek napisał(a):
Troszke techniki czyli pytanie co do fotografowania gdy w kadrze jest zarówno slilne źródło swiatła jak i mocno zacienione. Zwykle zdjęcie jest albo przepalone albo w miejscu cienia niemal czarne.
Sory za takie pytanie ale nie wiem czy to jest miejsce na takie pytanie Panie Konradzie :oops:
Jarek

A dlaczego nie?
Wzystko zalezy, jaki masz pomiar swiatla i jaki material. Ja zazwyczaj mierze na swiatlo i do tego +1-1,5EV - jasne nie jest jeszcze przepalone, a i z cienia cos mozna wyciagnac. Ja robie na negatywach, glownie Superia, i sa one na szczescie dos tolerancyjne :) Gorzej ze slajdami.

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 17, 2005 7:54 am 
Mozna sprowac zalozyc filtr szary polowkowy


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 17, 2005 11:25 am 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
Przyklad tutaj:
http://www.onephoto.net/info.php3?id=121184

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 20, 2005 1:25 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
A ja myślę (popytałem się trochę na ten temat i są podobną opinie), że najlepiej zastosować pomiar światła centralnie ważony. Pomiar jest wtedy wzmacniany w miarę zbliżania się do centrum kadru i zbyt jasne tło nie powinno się prześwietlić zbyt mocno. Ale niestety zacieniont fragment musi sie wtedy znajdować w środku kadru. Chyba, że są aparaty, które wykonują taki pomiar wokół dowolnego punktu pomiarowego. Mój robi to tylko wokół centralnego. Oprócz tego zawsze jest jednak lepiej zdjęcie lekko prześwietlić niż niedoświetlić

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 20, 2005 4:09 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Cz mar 17, 2005 1:27 am
Posty: 421
Lokalizacja: Wroclaw
Oj tu potrzeba chyba krotkiego wyjasnienia -
Zazwyczaj za przyklad na zajeciach z fotografi podawany jest taki sposob:
jelsli cicia ;) stoi przy oknie w pomieszczeniu kiepsko oswietlonym a my nie mozemy wybrac sobie sposobu pomiaru swiatla -zblizamy sie do cioci tak by byla w calym kadrze robimy pomiar a potem cofamy sie na pozycje bojowa i robimy zdjecie - okno biale ale cicia sie cieszy.

I wtym twki cala idea - zalezy co jest dla nas wazniejsze- natomaist tto juz od fotografa zalezy zeby tak ustawic sie do zdejcia by wyszlo dobrze (zazwyczaj trzeba pokombinowac-ale na szczytach nie cofac sie za bardzo bo ...;) )

Calkiem inna sprawa jest gdy robimy zdjecie artstyczne. Wtedy w zaleznosci czy chcemy zrobic zdjecie oddajace groze czy radosc niedoswietlamy lub przeswietlamy -ale to juz leipiej robic na CB i nie wywolywac w LABie (polecam filmy ILFORDA Delta ) tylkosamemu
pozdr ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 20, 2005 8:19 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 7:11 pm
Posty: 28
Lokalizacja: Sosnowiec
No właśnie, rzecz w tym, że w górach nie ma specjalnych możliwosci biegania za złapaniem optymalnych warunków oswietlenia. Centralnie ważony raczej się nie sprawdza zwłaszcza przy slajdach. Myśle, ze automatyka wogóle się w takich warunkach nie sprawdza. Mam możliwość robienia wielopunktowego pomiaru ale też na wiele się nie zdaje (wychodzi centralnie ważony :roll: ) jak np. tu http://www.onephoto.pl/info.php3?id=98680
Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 20, 2005 10:15 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Przy takim kadrze to faktycznie centralnie wazony się nie sprawdzi. Jest on przydatny gdy zacieniony przedmiot jest mniejszy a nie gdy zajmuje połowę kadru. Może faktycznie przydatny by się okazał filtr szary połówkowy.
Musi być jakiś sposób. Jeśli nie to pozostaje tylko stare porzekadło
Cytuj:
Albo rybka albo pi.ka jak mówił Sofronow

Czyli albo chcemy mieć dobrze naświetlony przedni plan albo tło.
Ale tutaj wydaje mi sie że jakoś zwykły Zenith sobie poradził
..Obrazek
Niestety trochę też się traci przy skanowaniu.
Widzę Jarek, że robisz na Velvia. To dobry, choć trochę drogi film. Faktycznie na takim filmie zdjęcia muszą wychodzić dobrze.
A przy jakim czasie robiłeś to zdjęcie?


Ostatnio edytowano So mar 26, 2005 1:04 pm przez tomek.l, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 23, 2005 8:12 pm 
W zasadzie dopiero próbuję się Velvią ta akurat miała czułość 100 i mimo rewelacyjnych zapewnień producenta moim zdaniem jest gorsza (mniej naturalna w kolorach) od 50. Żałuj ze nie widziałeś czerwonego koloru na Velvi setce :lol: a co do czasu to po prostu nie pamiętam ale przypuszczam ze nie więcej niż 1/125. Mam wrażenie że slajd na takie warunki nie jest dla mnie najlepszy-negatyw jest jednak bardziej tolerancyjny :wink:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 23, 2005 8:16 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 7:11 pm
Posty: 28
Lokalizacja: Sosnowiec
to wyżej to ja Jarek :roll:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 23, 2005 8:39 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Ja staram się robić przy 1/30. Przy tym czasie zdjęcie z ręki jeszcze nie będzie poruszone, a i głębia ostrości większa. A i wydaje mi się, że przy krajobrazach lepiej naświetlać mniejszą ilością światła, ale dłużej.
A m.in. na velvi robi zdjęcia Darek Zaród.
http://www.fotoarchiwum.prv.pl/
I po jego zdjęciach wnioskuje, że film jest jednak dobry


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL