Wielu z nas wędrując po górach utrwala na fotografiach przyrodę, w tym fotografuje zwierzęta. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że samo tylko oglądanie zwierząt może być wykroczeniem przeciwko ochronie przyrody. Otóż w przepisach o ochronie przyrody można niekiedy znaleźć zapisy naprawdę zaskakujące. W rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1348), wśród licznych zakazów wyszczególnionych w §6, w ust.4 znajduje się również taki: "W stosunku do dziko występujących zwierząt oznaczonych symbolem (3) w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia wprowadza się dodatkowo zakaz fotografowania, filmowania lub obserwacji, mogących powodować ich płoszenie lub niepokojenie."
Nie wchodząc w szczegóły obszernej zawartości załączników i konieczności posiłkowania się atlasami zwierząt w celu odróżnienia w terenie gatunków objętych rozporządzeniem od pozostałych, których rozporządzenie nie dotyczy zauważymy, że lista zwierząt z symbolem (3) jest bardzo długa i obejmuje m.in. liczne gatunki powszechnie znanych ptaków. Zwróćmy uwagę na słowo "mogących". Zatem nie chodzi tylko o faktyczne płoszenie lub niepokojenie, lecz nawet o samą możliwość. A taka występuje zawsze. Jeśli więc wędrując po lesie usłyszymy stukanie dzięcioła, lepiej nie podnośmy wzroku w górę, bo a nuż go zobaczymy, on akurat odfrunie i już możemy być posądzeni o spowodowanie jego spłoszenia, co jest równoznaczne z zarzutem popełnienia wykroczenia. Co prawda wśród 9-ciu wymienionych w rozporządzeniu gatunków dzięciołów tylko dwa mają symbol (3), a na pozostałe patrzeć można, ale wśród tych dwóch jest dzięcioł trójpalczasty, który w Polsce występuje m.in. w Karpatach. Aby się upewnić, czy to przypadkiem nie on, musimy policzyć mu palce, a w tym celu niezbędna jest dokładna obserwacja, najlepiej z użyciem odpowiednich przyrządów optycznych. I tak błędne koło się zamyka.
Dz. U. z 2014 r. Poz. 1348 - Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt >
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2014/1348/1