Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 23, 2024 4:25 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 2:43 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr lut 29, 2012 2:41 pm
Posty: 5
Pod koniec kwietnia wybieram sie do Rumunii i zamierzam wyjsc w gory Piatra Mare. Ze wzgledu na aure (mozliwy snieg, slisko, mokro) i dosc trudna technicznie wycieczke w te gory tj. drabinki i inne ubezipeczenia (filmik ze szlaku: http://www.youtube.com/watch?v=O27Lp6-LmVc ) zamierzam w jakis posob sie asekurowac.

Nie chce wydawac mnostwa kasy na uprzeze i inne lonze ale chcialbym w jakis sposob sie przyczepic do tych drabinek na wypadek upadku. Czy jesli obwiaze sie lina stosujac wezel ratowniczy (skrajny tatrzanski) a nastepnie na dluzszym koncu liny zrobie wezel podwojna osemka do ktorego przyczepie karabinek ktory bede przyczepial do zelastwa na szalku bedzie mialo to sens? Na forach alpinistycznych i zeglarskich wyczytalem ze wezel ratowniczy jest dobry do asekuracji, obwiazania sie lina. Czy to ma sens i zabepieczy mnie w jakims stopniu przed upadkiem? A moze macie inne pomysly, ktore pozwola ma na asekuracje za grosze ?

http://www.fotoszok.pl/show.php/878676_lina.jpg.html

SCHEMATYCZNY RYSUNEK BY WIADOMO BYŁO O CO MI CHODZI :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 2:59 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
LuckyLukeLbn napisał(a):
Czy to ma sens i zabepieczy mnie w jakims stopniu przed upadkiem? A moze macie inne pomysly, ktore pozwola ma na asekuracje za grosze ?


Zajebisty schemat :)

Takie wiązanie nie ma sensu, bo przy ewentualnym upadku to złamie Cię w pół.

Osobiście to na takie drabinki to ja bym nic nie brał, ale jak już bardzo chcesz jakąś asekurację "po kosztach" to można wykonać improwizowaną uprząż z taśm - poszukaj w necie o takiej improwizowanej uprzęży a jak nic nie znajdziesz to się zgłoś.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 3:41 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr lut 29, 2012 2:41 pm
Posty: 5
Chodzi o cos takiego? http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zro ... pinaczkowa

Jesli tak to co przymocowac do tego karabinka ktory spina liny ? LIne z osemka i kolejny karabinek ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 3:58 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Ale powiedz po co Ci właściwie tam uprząż i lonża? Po to tam są te schodki i drabinki żeby każdy mógł przejść bez sprzętu.

Zastanów się w ogóle w co Ty się tam wepniesz, bo chyba nie w te grube poręcze :D

Według mnie to powinieneś sobie darować te kombinacje, a jak masz lęki przed pokonaniem kilku stopni po drabince to może rozważ inną wycieczkę.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 4:30 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 24, 2010 1:01 pm
Posty: 1069
Lokalizacja: Wałkowa & Milicz & Wakefield
Drabinki faktycznie , mimo braku części desek, wyglądają solidnie. Zresztą braki pewnie są uzupełnione nawet w Rumunii. Przepinanie czegokolwiek byłoby moim zdaniem niepotrzebne, odwracające uwagę i tylko przeszkadzające. Jęśli masz obawy to ewentualnie kask sobie zapodaj.

Schemat miażdży :) Powodzenia

_________________
''Video meliora proboque deteriora sequor.''

PIJ ZANIM POCZUJESZ PRAGNIENIE !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 4:34 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr lut 29, 2012 2:41 pm
Posty: 5
Hehehehe, tak myslalem ze to niezbyt bezpieczna propozycja. Po prostu mam lek przestrzeni i na takich drabinkach niepewnie sie czuje i chcialem sie jakos zabezpiczyc ;) Ale dobra sprobuje bez uprzezy i lin.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 5:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14898
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Madness, z tym "łamaniem na pół" trochę przesadziłeś, byłaby prawda dopiero przy jakimś dynamicznym obciążeniu, znaczy gdy się przed obciążeniem liny zdąży trochę przelecieć. Jeżeli kolega chce się na chwilę przypiąc do szczebla i odpocząć, albo wpiąć do barierki przy przemieszczaniu poziomym, konstrukcja powinna spełnić swoje zadanie. Nie znaczy, że tematu nie ma, ale problem pojawi się raczej dopiero gdy spróbujesz np. przemierzyć się do drabinki jak na filmie pod górkę i wepniesz linę do barierki z boku. Dlatego użyłbym liny dynamicznej, problemu nie rozwiąże, ale "poprawi sytuację".
Jedyna poprawka jaką bym wniósł do schematu - zabezpieczyć ratowniczy, znaczy zawiązać kluczkę liną w środku (jak tutaj http://bialydunajec.org/pliki/linowa/ve ... 0Wezly.pdf pierwsza strona u dołu środkowy rysunek, tam dla zabezpieczenia ósemki).
Oczywiście istnieje pytanie, czy cała konstrukcja przypadkiem nie zaszkodzi zamiast pomóc, np. zaczepi o coś w najmniej potrzebnym momencie, albo źle zawiążesz węzeł i nie zadziała, sensowność rozwiązania należałoby przemyśleć, ale akurat się nie zgadzam z kolegami, że jest tak znowu "kompletnie bez sensu".

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 5:26 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr lut 29, 2012 2:41 pm
Posty: 5
Taka lina byłaby ok ? http://www.decathlon.com.pl/PL/edlinger ... -33863177/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 5:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14898
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Tak.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 5:42 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
grubyilysy napisał(a):
Madness, z tym "łamaniem na pół" trochę przesadziłeś, byłaby prawda dopiero przy jakimś dynamicznym obciążeniu, znaczy gdy się przed obciążeniem liny zdąży trochę przelecieć.


Napisałem przecież "przy ewentualnym upadku" a na logikę to dynamiczne obciążenie.


grubyilysy napisał(a):
Oczywiście istnieje pytanie, czy cała konstrukcja przypadkiem nie zaszkodzi zamiast pomóc, np. zaczepi o coś w najmniej potrzebnym momencie


...no właśnie. Pomijając to o czym wspomniałem wcześniej, że do asekuracji tak ja przy ferracie nie ma się do czego tam wpiąć bo te barierki są stanowczo za grube to jest jeszcze kwestia wygody samego przemieszczania się - takie improwizowane uprzęże sprawdzają się przy asekuracji na wędkę czy jakiegoś awaryjnego zjazdu, ale już chodzenie w takiej może być niewygodne - tu się zsunie, tam się przekręci itp.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 5:45 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
Yanoosh napisał(a):
Przepinanie czegokolwiek byłoby moim zdaniem niepotrzebne, odwracające uwagę i tylko przeszkadzające.


Chariot pewnie myslał tak samo...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 5:51 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Cytuj:
Chariot pewnie myslał tak samo...


Człowieku weź się otrząśnij. Co Ty w ogóle porównujesz. Po . mieszasz w to śp Chariota zwłaszcza, że nic nie wiesz o jego wypadku.
Chciałeś zaistnieć to zaistniałeś, ale lepiej się już nie odzywaj.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 6:14 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
no, pragne zaistnieć :lol:
podzielisz się ze mną tą wiedzą nt wypadku Chariota ?

wspólnym mianownikiem jest lekceważenie bezpieczeństwa. Skoro chłopak pyta sie czym może sie zabezpiezyć żeby czuć sie bezpieczniej- tj bardziej komfortowo psychicznie- nie należy go od tego odżegnywać. Tyle w temacie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 6:31 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
drHouse napisał(a):
wspólnym mianownikiem jest lekceważenie bezpieczeństwa

A jesteś pewien, że Chariot je zlekceważył? NIE! Nie masz o tym zielonego pojęcia podobnie jak my wszyscy więc zapytam wprost... Po . się wyrywasz do odpowiedzi jak nie masz nic mądrego do powiedzenia? Przejechałeś się po chłopaku, który z jakichś przyczyn został w górach... lepiej się czujesz? Bawicie Cię to? No powiedz doktorku co chciałeś osiągnąć?

A nawiązując do tematu to jeżeli chodzi o taką prowizoryczną asekurację to ja jednak wybrałbym opcję z uprzężą improwizowaną, ale z szerokiej taśmy najlepiej zszytej "w pętlę", a nie z liny... do tego dwie taśmy dynamicznej 80 cm i dwa karabinki (jako lonże)... Do "uprzęży" stosowałbym jednak (zdecydowanie) zakręcany karabinek, a nie jak sugeruje gostek z filmiku jakikolwiek... A jeżeli idzie o węzły to poszukaj jak się to robi na necie bo choćby zawiązana ósemka na pokazanym przez Ciebie filmiku wydaje się krzyżować (?)... czy to tylko moje złudzenie? I mniej na uwadze co mówił kolega wyżej:
Madness napisał(a):
chodzenie w takiej może być niewygodne - tu się zsunie, tam się przekręci itp.

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 6:36 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr lut 29, 2012 2:41 pm
Posty: 5
Dzieki, wyglada na to ze calkowicie zrezygnuje z asekuracji. Tak jak ktos napisal powinien wystarczyc pewny chwyt.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 6:57 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
PrT
Wybaczam Ci bo nie wiesz co mówisz. Nie mierz ludzi swoja miarą
W odróżenieniu od wielu osob z forum nie mam w zamiarach przejeżdzać się po nikomu
Fak, może to miało neifortunne wybrzmienie ale z tego co mi wiadomo nie wpiął się do ferraty - czy może sie mylę ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 7:05 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Te drabinki wyglądają podobnie do tych w Słowackim Raju, a nawet nieco może łatwiejsze i solidniejsze (to znaczy tak wygląda to z filmu, nie wiem jak w naturze, nie byłam tam).
Przyrównując do tych w Słowackim raju, asekuracja pojedynczej osoby nie ma tam sensu, powodowałaby zbyt wiele problemów przy przepinaniu się.
Jeżeli wystąpiłoby oblodzenie, śnieg itd - to trzeba z przejścia zrezygnować - i tyle.

Natomiast chodząc tam (tzn. w Słowackim Raju) ze swoim małym dzieckiem (4,5 roku) asekurowałam go "na wędkę", stanowisko zawsze dało się gdzieś założyć. Tego typu asekuracja w zespole dwu osobowym jest też możliwa na pokazanych drabinkach ale trochę trzeba umieć.
Ponadto z tego filmu najtrudniejsze nie wydają mi się wcale drabinki ale właśnie kawałki bez drabinek z nieco osuwającą się ścieżką i kruchymi skałami powyżej niej.
Jak tam założysz asekurację, skoro nie ma z czego ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 29, 2012 7:11 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Cytuj:
Te drabinki wyglądają podobnie do tych w Słowackim Raju, a nawet nieco może łatwiejsze i solidniejsze (to znaczy tak wygląda to z filmu, nie wiem jak w naturze, nie byłam tam).
Przyrównując do tych w Słowackim raju, asekuracja pojedynczej osoby nie ma tam sensu, powodowałaby zbyt wiele problemów przy przepinaniu się.
Jeżeli wystąpiłoby oblodzenie, śnieg itd - to trzeba z przejścia zrezygnować - i tyle.


Miałem takie samo skojarzenie toteż również uważam, że asekuracja w takim miejscu może być bardziej problematyczna niż samo pokonywanie tych drabinek.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL