Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 3:09 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lut 24, 2012 8:23 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn paź 17, 2011 8:41 am
Posty: 34
Witam,

Za tydzień wybieramy się z kolegą w góry. Mamy zamiar wyruszyć w Beskid Sądecki na 5-6 dni poruszając się od schroniska do schroniska. W naszym planie znajduje się m.in. szlak na Radziejową, Krzyżowe, Jaworzyna Krynicka. Jako, że będzie to nasz pierwszy wyjazd zimą chciałem zapytać o niezbędny sprzęt.

1) buty: z racji że nie posiadamy typowo zimowo-górskiego obuwia chcemy pójść w zwykłych zimowych, wysokich traperach. Słyszałem, wiele opinii że wyjście w takich butach nie ma sensu, jednak zakup takich butów to koszt 500zł, którego chcielibyśmy uniknąć zwłaszcza że za rok planujemy poruszać się używając nart. Pytanie czy damy rade?

2) Spodnie - czy możemy wyjść w zwykłych spodniach narciarskich+kalesony? Oglądałem dziś spodnie Milo Olin, bardzo fajne jednak czy trzeba wydawać 220zł?

3) Bielizna termoaktywna - oglądałem dziś profesjonalny zestaw dół+góra za 200zł. Pytanie czy jest to aż tak niezbędne? A może wystarczy kupić albo spodnie, albo bieliznę?

4) Stuptuty - w sklepie pokazano mi stuptuty firmy milo za 70zł. Może ktoś posiada link do sprawdzonych w przyzwoitej cenie?

5) Czołówka - jaki rodzaj wybrać? Podobno musi być 4-diodowa? Czy to prawda czy sprzedawca chciał mi sprzedać droższy model? :)

6) Inne rzeczy - mam małe doświadczenie, więc jeżeli ktoś mi powie co warto kupić i co na prawdę jest niezbędne będę wdzięczny.

Chciałbym również zapytać o alternatywne rozwiązania, bo szczerze mówiąc nie wiem jakie warunki panują w dojściu na schrnoisk: Wierchomia, Hali Lobowskiej czy Chatki pod Trześniowym Gronem. Czy jest jakieś zagrożenie lawinowe? Może ktoś zna ciekawsze miejsce do wypoczynku zważając na ilość śniegu? :-)

Chcemy jak najmniej kasy wydać na sprzęt stąd moje rozterki :) Będę wdzięczny za ewentualną linki do sprawdzonych rzeczy.

Pozdrawiam.

EDYCJA: A MOŻE KUPIĆ UŻYWANE ŚLADÓWKI?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 24, 2012 10:46 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
wgtw napisał(a):

1) buty: z racji że nie posiadamy typowo zimowo-górskiego obuwia chcemy pójść w zwykłych zimowych, wysokich traperach. Słyszałem, wiele opinii że wyjście w takich butach nie ma sensu, jednak zakup takich butów to koszt 500zł, którego chcielibyśmy uniknąć zwłaszcza że za rok planujemy poruszać się używając nart. Pytanie czy damy rade?



Powinny wystarczyć.

wgtw napisał(a):
2) Spodnie - czy możemy wyjść w zwykłych spodniach narciarskich+kalesony? Oglądałem dziś spodnie Milo Olin, bardzo fajne jednak czy trzeba wydawać 220zł?


Narciarskie mogą być, byle nie jeansy, bo marzną i jest w nich zimno.

wgtw napisał(a):
3) Bielizna termoaktywna - oglądałem dziś profesjonalny zestaw dół+góra za 200zł. Pytanie czy jest to aż tak niezbędne? A może wystarczy kupić albo spodnie, albo bieliznę?


Przydaje się ale nie jest niezbędna. Jeżeli już wybierać to bielizna termoaktywna + spodnie narciarskie.

wgtw napisał(a):
4) Stuptuty - w sklepie pokazano mi stuptuty firmy milo za 70zł. Może ktoś posiada link do sprawdzonych w przyzwoitej cenie?


To jest akurat najbardziej niezbędny element wyposażenia na zimę.
Ale można kupić znacznie taniej niż za 70 zl, poszukaj po prostu przez google. Z tego co pamiętam niezłe a niedrogie były salewy.

wgtw napisał(a):
5) Czołówka - jaki rodzaj wybrać? Podobno musi być 4-diodowa? Czy to prawda czy sprzedawca chciał mi sprzedać droższy model? :)


Nigdy nie słyszałam że musi być 4-diodowa. Natomiast przydaje się mieć przynajmniej dwie jak idziecie we dwóch, awaryjnie.

wgtw napisał(a):
6) Inne rzeczy - mam małe doświadczenie, więc jeżeli ktoś mi powie co warto kupić i co na prawdę jest niezbędne będę wdzięczny.


Kijki trekkingowe, dużo łatwiej się z nimi chodzi po śniegu.

Na takie śnieg przydadzą się rakiety, można je pożyczyć w jednym schronisku PTTK a oddać w innym, lub wypożyczyć w Krakowie. Gdzie konkretnie można znaleźć tutaj:

http://www.rakiety.pl/136125/wypozyczalnia

Niestety nie jest to tanie, na dłużej opłaca się kupić własne (w Decatlonie już za 200 zł)


wgtw napisał(a):
Chciałbym również zapytać o alternatywne rozwiązania, bo szczerze mówiąc nie wiem jakie warunki panują w dojściu na schrnoisk: Wierchomia, Hali Lobowskiej czy Chatki pod Trześniowym Gronem. Czy jest jakieś zagrożenie lawinowe? Może ktoś zna ciekawsze miejsce do wypoczynku zważając na ilość śniegu? :-)

Chcemy jak najmniej kasy wydać na sprzęt stąd moje rozterki :) Będę wdzięczny za ewentualną linki do sprawdzonych rzeczy.

Pozdrawiam.

EDYCJA: A MOŻE KUPIĆ UŻYWANE ŚLADÓWKI?


Zagrożenia lawinowego na tarasie którą planujecie to raczej nie ma.
Zresztą wieje halny i śnieg znika w oczach.
Natomiast jest go faktycznie dużo i będzie bardzo ciężki, mokry, wiec umordujecie się jak nie wiem co., chyba ze będzie już przedeptane.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 24, 2012 11:15 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn paź 17, 2011 8:41 am
Posty: 34
Basiu a co sadzisz o pomysle kupna nart turystycznych? Podobno lepsze niz rakiety?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 27, 2012 8:31 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
wgtw napisał(a):
Basiu a co sadzisz o pomysle kupna nart turystycznych? Podobno lepsze niz rakiety?


Na tym się nie znam.

Śniegu w górach coraz mniej, znika w oczach.
Ale jeszcze w tym tygodniu będzie go pewnie całkiem sporo.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL